Перша пісня, яка зазвучала на весь Усесвіт, була українською

0

12 серпня вже вп’яте Україна відзначила День української пісні. Свято це неофіційне, ініційоване журналістами і підтримане військовими, волонтерами та громадськими активістами.
І привід нагадати про українську пісню саме в цей день справді надзвичайний.
Дванадцятого серпня 1962 року в космос полетів радянський космічний корабель «Восток-4», пілотований першим космонавтом-українцем, уродженцем Узина на Білоцерківщині, Павлом Поповичем. Українець став восьмою людиною у світі, яка здійснила політ у космос.
12 серпня 1962 року вперше відбувся радіо- та відеозв’язок між екіпажами двох кораблів у космосі та Центром управління польотами на Землі. Тоді й пролунала в космосі перша пісня – «Дивлюсь я на небо та й думку гадаю». І це була українська пісня, яка через канал радіозв’язку зазвучала на весь Усесвіт!
Виконав її Павло Попович для ще одного видатного українця – конструктора космічних кораблів Сергія Корольова. Відомо, що ця пісня була його улюбленою. І коли Попович почав виконувати «Дивлюсь я на небо…», Корольов на Землі йому підспівував. Як згадував Попович: «Пісню я дещо перефразував: «…і ось я вже сокіл, і ось я літаю!»
Після польоту космонавт ділився враженнями: «Коли літав, згадував Україну, мій рідний Узин, тополі край дороги, верби над Россю, дім, у якому виріс, рідних, друзів. І так закортіло додому…».
Поповича часто запитували, чому українські пісні такі сумні. Той відповідав, що саме його народ першим відбивав атаки чужинських військ і завжди боронив рідну землю від загарбників. Тому йому “було не до «Малинки-калинки»”.
Символічно в цьому дні ще й те, що автором слів пісні «Дивлюсь я на небо…» є уродженець Слов’янська, поет-романтик Михайло Петренко. А музику написала уродженка міста Ізюм Людмила Александрова. Саме тому ідея свята української пісні найбільше сподобалася військовим і волонтерам, які від 2014 року боронили Україну на сході.
2020 року до Дня захисника України вони відкрили пам’ятний знак «12 серпня — день української пісні» на горі Карачун. Він став 14-м пам’ятником на Меморіальному комплексі, що розбудовують з 2014 року. Його виготовив на благодійній основі заслужений художник України Віталій Рожик з Житомирщини.
«Дивлюсь я на небо та й думку гадаю» є однією з найвідоміших українських пісень. Вона перекладена на понад 30 мов світу. Серед її виконавців – Борис Гмиря, Іван Жадан, Іван Козловський, Анатолій Солов’яненко, Муслім Магомаєв, Олександр Пономарьов, Ігор Борко та ін. Пісню виконують також у перекладах вірменською і бенгальською мовами.
З минулого року, у відповідності з указом Президента, 12 серпня в Україні відзначається День молоді. День української пісні є чудовим доповненням до цього свята. Адже патріотична українська пісня завжди об’єднує і надихає молодь на нові звершення.
Євген Букет

Додати коментар