27 вересня – Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього

0

27 вересня православні та греко-католики відзначають свято Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, або, як кажуть у народі «Здвиження». Це одне з головних свят у східній християнській традиції.
Походить воно з першої половини IV століття, коли у Єрусалимі було знайдено хрест, на якому розіп’яли Ісуса Христа. У давні часи римські імператори робили численні спроби знищити все про життя й діяння Ісуса Христа. Один з імператорів – Андріан – віддав наказ засипати землею священну гору Голгофу, а також Гроб Господень. На штучно створеному імператором пагорбі було збудовано святилище богині Венери та поставлено статую бога Юпітера, де складали жертвоприношення.
Хрест Господень знайшли приблизно в 326 році за часів святого рівноапостольного Костянтина Великого — першого імператора, який став християнином та легалізував християнську церкву в Римській імперії.
Як повідомляють церковні історики IV століття, мати Костянтина свята рівноапостольна Олена на прохання сина поїхала до Єрусалиму, щоби знайти місця, пов’язані з подіями земного життя Ісуса Христа, а також відшукати хрест, чудесне видіння якого стало для Костянтина знаком перемоги над супротивником. Тривалий час її пошуки не мали успіху. І нарешті святині було знайдено під храмом язичницької богині Венери. Храм негайно зруйнували й витягли на світ Божий християнські цінності: Гроб Господень, хрест, на якому було розп’ято Спасителя, та чотири гвіздки, якими начебто було прибито Сина Божого до хреста. За деякими переказами, було знайдено не один, а цілих три хреста й дощечку з написом, зробленим за наказом Понтія Пілата.
Від скупчення великої кількості людей не всі могли бачити і цілувати Хрест Господній; тоді Патріарх Єрусалимський Макарій піднявся на відвищення і воздвиг Хрест так, щоб народ міг його бачити. Ця подія і була покладена в основу богослужбового чина Воздвиження Хреста. Частинки Животворящого Хреста були розіслані по всій імперії.
У народі це свято називають значно коротше – Здвиженням.
Навіть якщо 27 вересня припадає на неділю, церква радить у цей день дотримуватися посту, відмовитися від м’ясних, молочних страв, яєць та риби. У цей день і напередодні не відправляється таїнство вінчання
А в народі ще й досі побутують різні вірування і прикмети, пов’язані з цим празником і зі словом «двигати». Адже на Воздвиження приходить похолодання і починається справжня осінь. Колись давно люди вірили, що земля «на Здвиження здвигається», тобто закривається, а осінь починає швидко до зими рухатися.
Доказ цьому – народна мудрість: «На Здвиження земля движиться ближче до зими», «В цей день здвигається земля з літа на зиму». Господарі намагались до Чесного Хреста зібрати весь врожай на полі, в садку та городі, викопати картоплю, посадити молоді дерева.
На Здвиження, за старими народними віруваннями, не можна починати важливих справ, бо інакше все задумане піде прахом. І взагалі не слід виконувати важкої роботи, особливо пов’язаної з деревом: рубати ліс, пиляти дрова, стругати дошки. А краще відстояти ранкову службу, сходити на ярмарок і потім покропити святою водою всі кутки у хаті, щоб вигнати звідти всю нечисть.
В очікуванні холодної зими вужі та гадюки ховаються у нори. А перед тим змії востаннє влаштовують «шабаш», вигріваються на сонці, кубляться на пеньках. Тому старі люди попереджають: на Чесний Хрест не можна ходити до лісу, бо «гадина не спить». Особливо застерігали від цього дітей. А то як підеш в ліс по гриби та ягоди, то, мовляв, або змія вкусить, або впадеш у зміїну яму і залишишся там на цілу зиму «і будеш лизати там гадячий камінь». А в деяких місцевостях взагалі в цей день зачиняли двері на замок, бо часто змії, відчуваючи тепло, заповзали в хату.
Наприкінці вересня птахи вже готуються летіти у вирій. Якщо на Здвиження хтось бачив високо в небі пташиний вирій – обов’язково загадував бажання.
За матеріалами ogo.ua, golossokal.com.ua

Додати коментар