11 вересня – Усікновення глави Іоанна Предтечі

0

Цього дня Християнська церква згадує, як загинув великий пророк – людина, яка хрестила Самого Ісуса Христа. Найчастіше, великі церковні свята супроводжуються скасуванням посту, але не в цей день. На День Усікновення глави Іоанна Предтечі віруючі обмежують себе в задоволеннях і багато моляться.
Чому день вважається святом
Почнемо з того, що християнська церква шанує пророка тричі на рік:
6 жовтня – день його зачаття;
7 липня – день його народження;
11 вересня – день його смерті.
Існує традиція: вважати днем пам’яті святих дати, коли вони вирушили у вічність. Православна віра влаштована так, що день смерті – це день народження, але заново, в іншому житті.
Крім того, більшість людей сприймає слово «святкувати» як синонім слова «свято», який асоціюється з радістю і веселощами. Насправді ж, у цього визначення є й інше значення. В даному конкретному випадку маються на увазі дозвільні справи. Тобто, «бути пустим» означає «залишитися без діла».
Причини для неробства можуть бути не тільки радісні, але і сумні, коли руки опускаються від горя. Яскравий приклад – смерть великого пророка – Іоанна Хрестителя.
Традиції та прикмети
З 11 вересня зазвичай починається «бабине літо», яке триває до 22 вересня. З цього приводу існувала приказка: «З Івана пісного мужик осінь зустрічає, а баба своє літо починає». Дата 11 вересня відзначена суворим постом. Звідси і пішла назва дня «Іван Пісний».
Ще цей день пов’язували з активністю нечистої сили. Вважалося, що по селах можуть ворожки ходити і випрошувати що-небудь. Щоб вони не змогли увійти в будинок і навіть у двір під воротами або під порогом закопували мак з насінням.
Заборони дня
Православні церкви в цей день проводять богослужіння, віруючі дотримуються суворого посту. Заборонено їсти м’ясо, рибу і молочні продукти. Також під забороною знаходяться будь-які продукти і напої червоного («кривавого») кольору, фрукти і овочі, що за формою нагадують голову.
Вважається, що у цей день не варто брати у руки гострі речі: ніж, сокиру, пилку. Тобто, все, що нагадує мученицьку смерть святого. Якщо вже вибору немає, необхідно дотримуватися обережності.
У народі кажуть, що якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кров.
В тому числі, не можна нарізати навіть хліб. Найкраще його ламати на шматочки.
Не можна пити вино і будь-які спиртні напої.
Господині не готують борщ – не можна різати капусту.
Якщо вам потрібно викопати картоплю, зібрати яблука або зрізати мак – заплануйте це все на іншу дату.
Не можна танцювати, співати, грати весілля і вінчатися, справляти хрестини та інші знакові події.
Самотнім людям, які прагнуть налагодити особисте життя, в це церковне свято потрібно сходити в храм і відстояти службу.
Крiстiна Кащавцева

Додати коментар