Розірвання шлюбу з іноземцем: на що звернути увагу

0

Інтернаціональні шлюби сьогодні вже ні в кого не викликають подиву. Люди знайомляться в подорожах або ж в мережі Інтернет, одружуються, переїжджають один до одного. Однак через відмінність у національних традиціях, в уявленнях про роль чоловіка та дружини в сім’ї, ведення господарства у молодят досить часто виникають суперечки. На жаль, не кожне подружжя проходить таке випробування і тоді постає питання про розірвання шлюбу. Про особливості процесу розлучення у випадку, якщо шлюб укладений між громадянами різних країн, один з яких українець чи українка розповідає юрист «Макарівське бюро правової допомоги» Вишневського місцевого центру з надання БВПД Тарас Бенедіктов.

Насамперед слід відзначити, що розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем в Україні здійснюється з урахуванням норм Закону України «Про міжнародне приватне право». Крім того, якщо між Україною та державою, громадянами якої є один з подружжя, укладено договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах, застосовуються його положення і в частині розірвання шлюбу.
Чи можна розірвати шлюб
у позасудовому порядку?
За умови, якщо подружжя досягло між собою згоди та не має спільних дітей, розірвання шлюбу може здійснюватися органом ДРАЦС відповідно до законодавства України. Якщо ж згоди досягти не вдалося, то доведеться звертатися до суду.
Розірвання шлюбу
у судовому порядку
Слід звернути увагу, що у справах про розірвання шлюбу застосовується законодавство тієї сторони, громадянами якої є подружжя на момент подачі заяви. Якщо один з подружжя є громадянином однієї країни, а другий – іншої, то застосовується законодавство тієї країни, на території якої проживає подружжя.
Як вже зазначалося, між Україною та державою, громадянами якої є один з подружжя, може бути укладено договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах. Тож, при подачі заяви варто з’ясувати чи є такий договір з державою, громадянином якої є один з подружжя, та врахувати його особливості. Так, до прикладу, відповідний договір між Україною і Республікою Польща не передбачає розірвання шлюбу між громадянами Польщі українськими судами, не зважаючи на проживання подружжя на території України. Відтак з позовом про розірвання шлюбу доведеться звертатися до польського суду.
В тому ж випадку, коли не існує двостороннього міжнародного договору між державами, громадяни яких між собою зареєстрували шлюб, тоді українські суди можуть розглядати будь-які справи з іноземним елементом, якщо на території України відповідач у справі має місце проживання, місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія чи представництво іноземної юридичної особи – відповідача, а також, якщо дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території. До такої події можна віднести укладання шлюбу між громадянином України і іноземцем на території України і видання відповідного свідоцтва про шлюб.
Бувають випадки, коли громадяни України уклавши шлюб з іноземцем переїжджають у країну іншого з подружжя. В такому випадку розірвання шлюбу відбудеться у країні перебування, за законами іноземної країни, але в подальшому документ про розірвання шлюбу має бути легалізований в Україні.
Які документи потрібно подати до
суду в Україні, щоб розірвати шлюб
між громадянами різних країн?
– позовна заява про розірвання шлюбу;
– копія паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача;
– копія паспорту та реєстраційний номер облікової картки платника податків позивача відповідача (за наявності);
– оригінал свідоцтва про шлюб;
– в разі наявності у подружжя дітей, необхідна ще копія свідоцтва про народження дитини;
– квитанція про сплату судового збору;
– копія позовної заяви в перекладі на ту мову, громадянином якої є відповідач. Обов’язково необхідно врахувати те, що переклад позовної заяви потрібно нотаріально посвідчити.
Вартість
Судовий збір за подання заяви про розірвання шлюбу в Україні складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, у 2021 році це становить 908 грн.
У разі виникнення додаткових питань, а також з метою отримання більш детальної консультації, Ви можете звернутись з ПН по ЧТ – з 09:00 до 18:00, у ПТ з 09:00 до 16:45, СБ, НД-вих, до Макарівського бюро правової допомоги за адресою:вул. Димитрія Ростовського, 26, смт  Макарів, Київська обл., 08001; тел. (04578) 6-01-90.

Додати коментар