ЯК ЗАПОБІГТИ ОТРУЄНЬ ДИКОРОСЛИМИ ГРИБАМИ

0

Проблема отруєнь людей внаслідок вживання у їжу дикорослих грибів залишається актуальною для Макарівського району протягом останніх років. Так, у 2017 році отруїлось дикорослими грибами двоє мешканців району. На щастя вони своєчасно звернулись за лікарською допомогою і після інтенсивного лікування в Макарівській ЦРЛ були виписані в задовільному стані.У 2018 році отруєнь людей дикорослими грибами не зареєстровано, але в травні 2019 року вже зареєстрований випадок підозри на отруєння грибами.

Отже, застерігаємо!

Серед харчових отруєнь за ступенем тяжкості одне з перших місць посідає отруєння грибами, особливо блідою поганкою. Нарівні з ботулізмом це найбільш небезпечне захворювання, оскільки вірогідність смертельного результату досягає 90 % випадків. Існує багато отруйних грибів, але бліда поганка – найпідступніший і страшний представник цієї групи. Тому давайте розберемось, чому вона так небезпечна, які будуть симптоми отруєння блідою поганкою і як допомогти потерпілому.

1. Як відрізнити бліду поганку від інших грибів:

Бліда поганка має на ніжці характерний поясок (кільце) і в неї є вольва – плівчастий мішечок біля основи ніжки ,шириною в 3–5
сантиметрів. Пластинки капелюшка завжди білі, що відрізняє бліду поганку від печериці. На розломі м’якоть не змінює колір, запах і смак її слабо виражені. Помилитися, насамперед, можна, якщо збирати дуже молоді гриби, коли ще не проявилися морфологічні ознаки.

Важливо! Не можна зрізати гриб під капелюшок – так можна не помітити плівчасте кільце і вольву, характерні для блідої поганки. Отруйні гриби часто плутають з їстівними саме через попадання в загальну масу невпізнаних шматочків.

2. Симптоми отруєння блідою поганкою:

У клінічній практиці виділяють кілька періодів перебігу хвороби при отруєнні блідою поганкою. Симптоми залежать від тяжкості перебігу процесу і кількості отриманої отрути:

– латентний період, без прояву будь-яких ознак отруєння. Триває від 7 до 40 годин, в середньому трохи більше 12 годин. Це вельми характерна особливість для токсинів блідої поганки. Вона дозволяє досить точно поставити діагноз при грибному отруєнні, і вона ж є причиною важкого перебігу хвороби. Більшість отрути до часу появи перших ознак нездужання вже надійшло в кров і розпочало свою руйнівну роботу;

– другий період триває 1–2 діб, рідше до 6 діб. Раптово з’являється частий і бурхливий пронос жовто-зеленого і глинисто-зеленого кольору, через кілька годин стає слизовим або водянистим. Іноді видно домішки крові. Багаторазова блювота, сильна спрага, а прийом води знову викликає блювотні спазми. Гострі кишкові кольки і спастичний біль у животі. В результаті сильного зневоднення розвивається падіння артеріального тиску, блідість, частий пульс. Можливі головні болі, запаморочення, розпливчастий зір. При втраті організмом хлору, викликаної блювотою і проносом, розвиваються судоми, особливо литкових м’язів. Кров згущується, сечі виділяється мало або вона зовсім відсутня;

– період уявного одужання. Це також характерний момент отруєння отрутою блідої поганки. Триває він не більше доби. У цей час самопочуття хворого значно поліпшується, здається, що він пішов на поправку. У той же час аналіз біохімії крові показує порушення функції печінки. При важкому отруєнні через 10–12 годин зовсім раптово на тлі сонливості розвивається колапс і настає смерть. Більшість лікарів вважає третій день кризовим.

3. Долікарська допомога при отруєнні.

Перша допомога при отруєнні блідою поганкою найчастіше не надає потрібного ефекту, так як після надходження отрути в організм минуло багато часу. При підозрі на отруєння необхідно якомога швидше звернутися в стаціонар для проведення антитоксичної терапії. Прогноз сприятливий, якщо лікування розпочато не пізніше 36 годин після вживання гриба в їжу. Лікувати слід всю групу підозрюваних у захворюванні осіб. До приїзду бригади «швидкої допомоги» можна вжити загальних заходів детоксикації:

– якщо ще немає блювоти, всім особам, котрі вживали грибне блюдо, очистити шлунок. Для цього випити теплої води 1-2 літри,
викликати блювоту, натиснувши на корінь язика;

– прийняти активоване вугілля в дозі 1 грам на 1 кілограм ваги.

Профілактика отруєння грибами, в тому числі блідою поганкою:

1. Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, ринках,) уникайте стихійних ринків.

2. Збирайте гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.

3. Не збирайте гриби:

– якими б апетитними вони не здавалися, якщо не впевнені, що знаєте їх, особливо поблизу транспортних магістралей, на території та поблизу промислових підприємств;

– невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення «бульба», оточене оболонкою;

– з ушкодженою ніжкою, старі, в’ялі, червиві або ослизлі;

– ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;

– печериці, у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.

4. Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, вони не завжди відповідають дійсності.

5. Не куштуйте сирі гриби на смак.

6. Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Всі сумнівні гриби й ті, у яких ніжка гриба забруднена ґрунтом, – викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.

7. Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору.

8. При обробці кип’ятіть гриби 7–10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

9. Обов’язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік; тим самим позбудетесь гірких речовин, що вражають слизову оболонку шлунка.

10. Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.

11. Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, що в шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає отруєння.

12. Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд, також можна отруїтись.

13. Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати отруєння.

14. У дитячих дошкільних і навчальних закладах, місцях відпочинку та оздоровлення дітей необхідно щоденно оглядати територію й знищувати дикорослі гриби та ягоди.

Всім любителям «тихого полювання» радимо керуватися золотим правилом грибника: «Не знаєш – не бери», «Сумніваєшся – не їж».

Тетяна СКОРУБСЬКА,
завідувач відділення організації
санітарно-гігієнічних досліджень
Фастівського міжрайонного відділу
лабораторних досліджень.

Додати коментар