Cубсидія по новому, або «живі гроші » – для розрахунку за послуги

0

Кабінет Міністрів України 27 грудня 2018 року схвалив Постанову про надання житлових субсидій населенню у грошовій формі. Правила призначення допомоги у сплаті комунальних платежів залишаються незмінними. Змінюється лише алгоритм її виплати.

Вже з 1 січня 2019 року участь у монетизації пільг і субсидій братимуть ті сім’ї, які звернуться за допомогою вперше та сім’ї, у яких змінився склад домогосподарства. Субсидія від держави надходитиме на їх персональний обліковий запис в Ощадбанку. Банк розраховуватиметься за субсидіанта з надавачами комунальних послуг та одразу інформуватиме SMS-повідомленням громадян про те, скільки їм залишилося доплатити за комуналку.

Тим сім’ям, які беруть участь в монетизації, не потрібно буде щомісяця сплачувати свій обов’язковий платіж окремо за кожен вид послуги. Держава через Ощадбанк сплачуватиме частину комуналки, в межах виділеної субсидії та соціальних норм, а субсидіанти доплачуватимуть другу частину рахунку. Скажімо, домогосподарству виділена субсидія на газ, воду, електроенергію у загальному розмірі 1 500 гривень. А сума всіх комунальних платежів складає 2 000 гривень. 1 500 субсидійних гривень Ощадбанк перерахує надавачам послуг та поінформує сім’ю субсидіанта про те, що йому залишилося доплатити за комуналку 500 грн.

Основні питання, які хвилюють одержувачів субсидії при зверненні до управління соціального захисту наступні:

Чи потрібно повторно подавати документи: так, усім отримувачам пільг і субсидій обов’язково потрібно у травні 2019 подати заяву із зазначенням діючого номера мобільного телефону та Декларацію про доходи в управління соціального захисту населення і надати дозвіл на обробку персональних даних.

Чи потрібно у Ощадбанку самостійно відкривати рахунок: ні, на кожного одержувача субсидій, після опрацювання заяви на монетизацію, буде автоматично відкритий персональний обліковий запис в банку, на якому будуть відображатися суми житлової субсидії у грошовій формі. Персональний обліковий запис матиме спеціальний режим використання. Тобто кошти першочергово будуть спрямовані на оплату послуг за спожитий газ, тепло, електроенергію й воду. Ощадбанк щомісяця інформуватиме субсидіантів та пільговиків SMS-повідомленням про надходження коштів від держави, їх використання та залишок. Після закінчення опалювального сезону – у червні – суми невикористаних коштів перераховуватимуться на поточні рахунки одержувачів житлової субсидії. Рахунок кожному Ощадбанк відкриє автоматично, без додаткового звернення у банк.

Як відбуватиметься оплата комуналки: все відбуватиметься автоматично. Щомісяця надавачі комунальних послуг для Ощадбанку формуватимуть он-лайн платіжку субсидіанта. Банк згідно з наданою інформацією перераховуватиме їм субсидію. Про це, та про те, скільки залишається заплатити за комуналку, Ощадбанк одразу інформуватиме субсидіанта SMS-повідомленням. Для субсидіантів будуть створені персональні кабінети, де можна буде відслідкувати інформацію про розмір нарахованої допомоги, перелік комунальних послуг, які сплачені за рахунок субсидії, залишок коштів.

Чому Ощадбанк: Ощадбанк є державним уповноваженим банком щодо десятка урядових програм та має понад 15 років досвіду співпраці з підприємствами паливно-енергетичного комплексу. Банк володіє найбільшою мережею відділень – понад 3 200, де обслуговується найбільша кількість субсидіантів, та має великий досвід щодо виплат соціальної допомоги й пенсій великій кількості клієнтів одночасно. Жодних комісій від субсидіантів та пільговиків за обслуговування їх персональних облікових рахунків Ощадбанк не братиме.

Уже в березні 2019 стартує ще одна модель монетизації субсидій – «живі» гроші для розрахунків за комунальні послуги виплачуватимуться безпосередньо одержувачам субсидії. Відповідне рішення ухвалене Кабінетом Міністрів України 6 лютого 2019 року. Отже, всі, кому призначено субсидію з 2018 року, отримають у березні готівку для оплати комунальних платіжок за лютий 2019 року. Відповідно, у квітні прийдуть кошти для розрахунку за спожиті у березні послуги, у травні – за квітневу комуналку.

Вся субсидія субсидіантам, які були одержувачами в грудні 2018 року, буде перерахована грошовим переказом через державний Ощадбанк, а пенсіонерам виплатить Пенсійний фонд одночасно з пенсією. Для отримання грошового переказу необхідно буде звернутися до найближчого відділення Ощадбанку і надати паспорт та ідентифікаційний код. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії буде відкрито персональний банківський рахунок, на який перераховуватиметься сума субсидії у квітні й травні. Пенсіонери, які отримають пенсійні виплати через інші банки, відповідно зможуть зняти свою субсидію безпосередньо у банкоматі цього банку. Тим, у кого немає пенсійної картки, субсидію разом з пенсією доставить Укрпошта.

Для прикладу. Якщо сім’я отримує щомісяця від держави субсидію у розмірі 1600 гривень, а платіжка за газ у лютому прийде на 1100 гривень, 500 гривень залишиться їй на власні потреби або для оплати рахунку, скажімо, за воду чи електроенергію. Тобто, суть нового механізму полягає у тому, що домогосподарство отримуватиме підтримку від держави у вигляді субсидії готівкою і далі зможе самостійно розраховуватися за спожиті послуги, а зекономлені кошти використати на свій розсуд. Таким чином, таке поняття як «обов’язковий платіж» – скасовується.

Всі, хто звернувся вперше за субсидією у 2019 році, беруть участь у діючій моделі монетизації. Тобто розрахунки за спожиті послуги за цих осіб з підприємствами здійснюватиме Ощадбанк, а субсидіанти отримають за результатами вже цього опалюваного сезону залишок невикористаної субсидії готівкою через Ощадбанк.

Таким чином, Урядом буде здійснено пілотування паралельно двох моделей монетизації та за результатами аналізу їх ефективності буде ухвалено рішення щодо впровадження однієї з них із травня 2019 року.

У 2019 році субсидія на тверде паливо та скраплений газ готівкою виплачуватиметься з лютого 2019 року, це дозволить сім’ям користуватися послугою електропостачання з урахуванням субсидії майже з початку року. Відповідно до розпорядження Київської обласної державної адміністрації 31.01.2019 затверджено граничний показник вартості твердого палива – 2530,0 грн за одну тонну, граничний показник вартості скрапленого газу – 253,0 грн за один балон.

Також слід нагадати, що з громадян, яким призначено субсидію на житлово-комунальні послуги не знято зобов’язань протягом 30 календарних днів інформувати управління соціального захисту населення про обставини, які склалися (зміни у складі зареєстрованих у домогосподарстві, її соціального статусу, зміни у складі сім’ї члена домогосподарства, зміни у переліку отримуваних послуг, здійснення купівлі або оплати послуг, набуття права власності на майно на суму, що перевищує 50 тис.грн).

У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, складу сім’ї члена домогосподарства подається нова заява та декларація. Якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці, – субсидія не призначається.

До сільських та селищних рад, організацій-надавачів житлово-комунальних послуг постійно надсилаються роз’яснення, інформаційні матеріали, листівки та оголошення для розміщення у місцях масового зібрання населення. Звертаємо увагу громадян, що постійно працює телефонна «гаряча лінія». За номерами: 5-27-40, 5-25-86 щоденно надаються компетентні та вичерпні консультації у питаннях призначення житлових субсидії, допомог та компенсацій. Також для уникнення черг працює режим попереднього запису на прийом за телефоном 5-25-86.

Григорій НЕВМЕРЖИЦ ЬКИЙ,
начальник управління соціального захисту
населення Макарівської райдержадміністрації.

Додати коментар