Скажемо рішуче – «НІ!» незаконному бізнесу

0

Життя і здоров’я людини є найбільшою цінністю суспільства. Згідно зі ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди. Ст. 49 Конституції України гарантує право кожного на охорону здоров’я. За порушення природоохоронного й санітарного законодавства передбачена відповідальність аж до кримінальної. Однак, такими вимогами нехтує українська влада та власники Макарівської птахофабрики. А проблема полягає в наступному. Незаконна, екологічно-небезпечна виробнича діяльність вищевказаного підприємства та незаконне будівництво і реконструкція об’єктів виробничої інфраструктури продовжувалась майже 9 років, незважаючи на висновки державних органів щодо порушень вимог містобудівного, екологічного, санітарного, ветеринарного і природоохоронного законодавства, застосування заходів адміністративного впливу та штрафних санкцій. Динамічно збільшувалось поголів’я птиці, і, як результат, – зростала інтенсивність викидів забруднюючих речовин в атмосферне середовище.

Численні перевірки контролюючих органів встановлювали масові порушення, припиняли виробничу діяльність, накладали мільйонні штрафи, а прокуратура порушувала і … закривала кримінальні справи. Отримавши у спадок таку надзвичайну проблему, депутати та члени виконкому новообраної Макарівської селищної ради V скликання, яку я у той час очолював, не пішли на жодний компроміс та вдалися до жорстких, але обгрунтованих вимогами чинного законодавства, заходів: скасували ті злополучні рішення попередників, які незаконно надали «зелену вулицю» незаконним діям керівництва птахофабрики.

Наступними були рішення: про припинення незаконної екологічно небезпечної виробничої діяльності Макарівської птахофабрики та щодо подання аналогічного позову до суду. Суд першої інстанції ухвалив однозначно законне рішення про припинення незаконної виробничої діяльності Макарівської птахофабрики. Але після тривалої судової тяганини, «крапку» поставив вищий адміністративний суд, який ухвалив «геніальне» рішення: справу закрити та направити на новий судовий розгляд до першої судової інстанції.

А керівництво птахофабрики тим часом продовжувало здійснювати незаконну діяльність підприємства, завдячуючи пасивно-споглядацькій позиції та мовчазній згоді місцевих і центральних органів влади, які ігнорували законні вимоги державних контролюючих органів та громадськості. Головною проблемою було і залишається те, що, згідно з вимогами державних санітарних правил щодо планування і забудови населених пунктів, встановлена санітарно-захисна зона на відстані 1200 метрів до житлової забудови, але фактично відстань підприємства до найближчого житлового будинку складає лише 10 метрів(!).

Таким чином, у зоні екологічного лиха всі ці довгі роки потерпали майже п’ять тисяч жителів смт Макарів та села Фасівочка, а в зоні найбільш інтенсивного забруднення атмосферного повітря та навколишнього природного середовища – діти-вихованці освітніх навчальних закладів: дошкільного навчального закладу освіти «Барвінок», дитячого будинку для перебування дітей, позбавлених батьківського піклування, Макарівської гімназії.

Здоров’ю дорослих та дітей була завдана непоправна шкода у результаті викиду в атмосферу вищеназваних сильнодіючих газів: спостерігалися численні випадки загострення та ускладнення хронічних хвороб і алергічних реакцій, збільшилася смертність людей. Відповідно до висновків головного державного санітарного лікаря Київської області, за результатами проведених моніторингів стану атмосферного повітря в смт Макарів встановлено, що на межі житлової забудови концентрація азоту двоокису, сірководню і коефіцієнта комбінованої дії аміаку та сірководню згідно з «Державних санітарних правил охорони атмосферного повітря населених місць» перевищували гранично допустимі концентрації від 1,27 разу до 16,62 разу (!).

Згодом, через безгосподарність та масовий падіж птиці птахофабрика припинила виробничу діяльність. Незважаючи на те, що за період з 2005 року (початку виробничої діяльності) на виробництві досі не запроваджено жодної технології по нейтралізації забруднюючих речовин, нещодавно стало відомо про поновлення роботи птахофабрики. Таким чином, кількість птахів буде зростати (за період 9-річної незаконної виробничої діяльності підприємства кількість пташників зросла до 13, загальна кількість птахів – з 250 до 832,6 тисячі голів), а отже динамічно буде зростати і кількість викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря.

Таким чином і надалі, все більше та більше, буде завдаватись реальна шкода для здоров’я людей і навколишнього природнього середовища. Прикладом заподіяння природі, життю людей невідворотної шкоди є Гаврилівська птахофабрика (хоча вона розташована поза межами населеного пункту!), про що неодноразово повідомлялось у ЗМІ. Проте і справедливий супротив місцевих жителів, як і мешканців Макарова проти Макарівської птахофабрики, не є перешкодою для виробничої діяльності цих екологічно небезпечних підприємств.

У Макарові нещодавно відбулись публічні слухання, у зв’язку з наміром керівництва птахофабрики отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, на яких звучали голослівні запевнення присутніх про створення підприємством екологічно чистого виробництва та відповідності допустимих концентрацій викидів встановленим нормативам. Про які допустимі концентрації викидів може йти мова, коли в період виробничої діяльності вони перевищували нормативні у 1600 разів!!!

Прокуратура Київської області своїм листом у 2012 році повідомляла про те, що «Головним управлінням охорони здоров’я Київської облдержадміністрації проаналізовано вплив наслідків діяльності ТОВ «Макарівська птахофабрика» на санітарно-епідеміологічний стан та здоров’я мешканців і за його результатами встановлено, що шкідливі викиди в атмосферу від діяльності птахофабрики … мають здатність накопичувати свій шкідливий вплив і у майбутньому», а медики-вчені Буковинського державного медичного університету, прийшли до висновку, що тривала дія продуктів життєдіяльності птиці, навіть невеликих (!!!) доз їх концентрації, призводить до хвороб: системи кровообігу та крові, нервової системи, органів травлення та дихання, сечовидільної системи, а при перевищенні припустимих доз – до злоякісних новоутворень і генетичних мутацій.

На слухання «випадково» приїхали також мешканці«патріоти» інших сіл, які проживають далеко й «вболівають» за робочі місця, заробітну плату, не усвідомлюючи, що ніяка зарплата не дасть змоги відновити здоров’я, особливо дітей – самого дорогого в кожній сім’ї. Вони в майбутньому не пробачать помилок дорослим – не лише тим, яким жадоба до грошей перетворила у нелюдів, але і своїм рідним, які виявили пасивність та байдужість у цій надзвичайній екологічній ситуації. Не пробачать діти і внуки й те, що протягом 28 років вперта більшість українців свідомо всаджувала у президентське та депутатські крісла бариг-злодіїв, наслідком царювання яких є подібні та маса інших проблем, що привели державу до економічного краху, правового свавілля, а абсолютну більшість населення – до повного зубожіння.

На жаль, під час слухань не відбулась предметна конструктивна розмова (та це і не ставилось за мету!) щодо дотримання (фактично – недотримання!) керівництвом підприємства при підготовці повідомлення, у зв’язку з наміром отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, вимог «Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обгрунтовуються обсяги викидів, для отримання стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців», затвердженої відповідним наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища. Отже, у повідомленні відсутні такі важливі (і вкрай необхідні) складові, як от: опис промислового об’єкта (об’єктів) та технологічного устаткування, види продукції, перспективні потужності, як буде здійснюватись утилізація курячого посліду, інші відходи виробництва (якщо, звичайно, будуть вирощуватися кури, бо ця інформація у повідомленні також відсутня), заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, наявні технології виробництва/устаткування для попередження, мінімізації або нейтралізації забруднюючих речовин.

А що ж можливо було написати, якщо за 13 років діяльності нічого не зроблено? Знаю, що наївним буде подібне запитувати керівників неправедного бізнесу, але запитаю: чи не вважаєте за доцільне продемонструвати соціальну відповідальність і запропонувати, відповідно до абзацу 3 пункту 2.14 вищевказаної Інструкції (дослівно): « … заходи щодо остаточного припинення діяльності, пов’язаної з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря та приведення місця діяльності у задовільний стан»?

А якщо реально – то перепрофілювання підприємства на безпечні технології або винесення за межі санітарнозахисної зони. До речі, так було вирішено на засіданнях райдержадміністрації при голові РДА Олександру Куцику. А якщо вирішено – то треба виконувати хоча б зараз!

Хочу висловити аргументовану претензію до керівництва району: якщо керівництво птахофабрики не надало у повідомленні, всупереч вищевказаній Інструкції, необхідної інформації, чому дане повідомлення не було відхилено для доопрацювання?

Післямова.
Вже 13 років осторонь цієї біди залишаються депутати та органи влади всіх рівнів, за виключенням чинного селищного голови В.Я.Токаря, який займає принципову послідовну позицію, спрямовану на захист законних інтересів виборців. Надзвичайно гірко і прикро констатувати, що безпринципну «угодовську» свідому позицію зайняли наші громадські активісти: члени громадської ради при Макарівській райдержадміністрації та керівники районних ветеранських організацій.

PS: Нерівна боротьба продовжується. Далі буде …

Геннадій ЗДОЛЬНИК,
Макарівський селищний голова ІІ, ІІІ та
V скликань, голова ініціативної групи
з припинення незаконної екологічо небезпечної
виробничої діяльності Макарівської птахофабрики.

Додати коментар