ОДНА ЗІ СТОРІНОК ІСТОРІЇ ЦЕРКВИ У ФАСОВІЙ

0

Під час Української революції 1917–1921 рр. на теренах України виникла Українська Автокефальна Православна Церква (УАПЦ), права якої були затверджені 1 січня 1919 р. після ухвалення Директорією «Закону про верховне управління Української Православної Автокефальної Синодальної Церкви».

Слід сказати, що ця церковна організація була популярною і в Україні і на Макарівщині. Проте, на жаль, на сьогодні про становлення УАПЦ документів нами не віднайдено.

Однак про популярність автокефалістів на Макарівщині свідчать документи за 1920-і рр. Загалом на 1924 р. у Макарівському районі було зареєстровано 23 церковні громади. З них 9 зареєстровані як УАПЦ (Фасова, Андріївка, Мотижин, Колонщина, Липівка, Гавронщина, Забуяння, Ситняки, Великий Карашин). Для порівняння за документами зареєстровано 2 православні (Макарів та Наливайківка) й 4 екзархічні (Рожів, Королівка, Копилів, Юрів) церкви.

Сьогодні мова детальніше піде про найбільший автокефальний храм у Макарівському районі – Святомиколаївську церкву у Фасовій. Але відразу хочемо зазначити, що мова йде про 1924–1925 рр. Саме цей період функціонування УАПЦ у Фасовій підтверджений документально.

У цей час керівництво церквою здійснював Всеукраїнський православний церковний собор, а в міжсоборний період — постійно діюча Всеукраїнська православна церковна рада (ВПЦР); на місцевому рівні — Макарівський районний виконавчий комітет.

Однак, щоб тримати всі церкви під контролем, радянська влада видала накази про обов’язкове щорічне подання звітів. І саме у звітній документації нами було знайдено раніше невідомі факти.

У цей час на кожного священика щорічно потрібно було заповнювати анкету та реєстраційну картку встановленого зразка.

Документи за 1924 р. свідчать, що священиком у Фасовій був Данило Полюлях.

У червні 1924 р. Фасівська сільська рада подає до Макарівського РВК звіт.

Згідно з документом у селі діє лише одна Святомиколаївська церква, яка належить УАПЦ. Також голова сільради повідомляє, що школи при церкві немає, і сам священик не допускається до розмов з місцевою учнівською молоддю.

Також у документі зазначено, що вся церковна земля відібрана і розділена між малоземельними місцевими селянами. Залишається лише в оренді земля, на якій стоїть приміщення храму.

Крім того, сільрада подала до Макарівського РВК реєстраційну картку на Данила Полюляха. З цього документа ми дізнаємося, що народився він у 1888 р. на Полтавщині. Закінчив місцеву церковно-парафіяльну школу та курси при ВПЦР.

У священики був посвячений 11 листопада 1921 р. в Софіївському соборі у Києві. А з 22 лютого 1922 р. призначений священиком у Фасову. З того часу тут і мешкає. Служби проводить українською мовою.

Від держави місячної платні не отримував, знаходився на забезпеченні прихожан.

До того як стати священиком працював лікарем в Кирилівській лікарні в Києві. У якості лікаря був учасником Першої світової війни. Брав участь у боях під Варшавою та на Галичині. Нагороджений трьома медалями. У 1916 р. отримав тяжке поранення. Демобілізований по інвалідності.

Визнавав лише своє підпорядкування ВПЦР, вважав доцільним відокремлення церкви від держави. А до радянської влади ставився співчутливо.

Також обов’язки дяка у Фасовій виконував Гаврило Грищенко. У Державному архіві Київської області на нього також знайдено реєстраційну картку.

Гаврило народився у Фасовій у 1902 р. Закінчив церковно-парафіяльну школу. Але оскільки духовного посвячення не мав, то обов’язки дяка виконував тимчасово. Від народження і до дня заповнення картки мешкав на поштовій станції Фасова (нині – с. Калинівка).

На жаль, нам не вдалося відшукати документів, якою була подальша доля священика з Фасової. Також достеменно не відомо, до якого часу УАПЦ продовжувала своє функціонування у Фасовій.

У Державному архіві Київської області було знайдено лише документ про те, що громада Фасової у квітні 1925 р. проводила збори автокефалістів і на них був запрошений представник Макарівського РВК Ольшаний. Але ні про порядок денний, ні про результати зборів нічого не відомо.

Щодо самої УАПЦ, то вже у 1927 р. радянська влада розпочала на неї наступ. У 1930 р. Автокефальна церква була ліквідована, а приміщення, які їй належали, відібрані у власність держави. Швидше за все так було зроблено з церковними громадами і на теренах Макарівщини.

Віталій ГЕДЗ.

Додати коментар