Поради споживачам при купівлі насіння сільськогосподарських культур

0

Використання для посіву контрафактного та фальсифікованого насіння може спричинити втрату до 25 % урожаю. Вберегтися від підробок насіння на ринку можна тільки будучи добре проінформованим. Тому відділ контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області пропонує споживачам кілька порад, які допоможуть під час вибору насіння овочевих культур:

Порада 1. Звертайте увагу на особливості маркування пакувань насіння. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують:

– назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;
– назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
– культуру;
– сорт, гібрид;
– масу, або кількість насінин у пакеті, шт;
– номер насіннєвої партії;
– рік урожаю;
– схожість;
– документ на насіння (назва, №);
– коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.

Порада 2. Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння, а саме: «Довідки» про сортові і посівні якості насіння в якій міститься така інформація: назва підприємства, адреса де придбано насіння, культура, сорт, (гібрид), рік врожаю, номер партії, схожість, чистота, вологість, походження насіння, термін дії сертифікату, на основі якого
здійснювалась перевірка посівних якостей насіння. За умови, коли насіння власного виробництва, дані про партію вказуються у «Сертифікаті», що засвідчує його посівні якості.

Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі протягом строку чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей та пред’являтися за вимогою. Використання і реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Згідно із ст. 22 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» у разі порушення гарантій суб’єкт насінництва та розсадництва несе відповідальність згідно із законом.

Порада 3. Якщо обирати між сортами та гібридами, то останні мають свої переваги:

– краща пристосованість до умов вирощування;
– менші норми висіву;
– краща зимостійкість та вища компенсаційна здатність;
– швидкий розвиток у разі пізніх строків посіву або пізніх сходів;
– потужніша коренева система, а відповідно – краща посухостійкість та використання мінерального живлення;
– вища стійкість до вилягання і хвороб;
– одночасне достигання і, разом з усім переліченим – вища врожайність.

Але є й свої мінуси у гібридів:
– вартість (іноді більша в кілька разів за звичайне сортове насіння);
– неможливість із F1 виростити врожай на наступний рік;
– більша вимогливість до умов вирощування;
– смакові якості, за якими вони часто програють сортам.

Порада 4. При виборі насіння слід враховувати й зону вирощування, тоді рослини регулярно плодоноситимуть, а плоди будуть якіснішими й здоровшими на вигляд.

Порада 5. Аби насіння краще перенесло несприятливі умови, обираємо оброблене насіння. Найпоширенішими варіантами є гранульоване та інкрустоване насіння. Гранульоване насіння має оболонку, до складу якої входять мікроелементи, пестициди, стимулятори росту. За рахунок товстої оболонки збільшуються розміри і вага насіння, що полегшує посів і підвищує рівномірність сходів. У грунті оболонка відшаровується.

Під інкрустацією насіння розуміють його обробку спеціальною плівкою спільно з пестицидами і регуляторами росту. У інкрустованого насіння вищі показники схожості і енергії проростання, що, звичайно, позначається і на врожайності. При купівлі насіння польових культур потрібно знати що:

1) Виробник має бути включеним до «Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва», який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України. Реєстр розміщено на офіційному веб-сайті Міністерства.

2) Ви маєте право отримати копії «Сертифікату», який засвідчує сортові якості насіння та «Сертифікату», який засвідчує посівні якості насіння. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал». А також отримати супровідні документи, які видає споживачеві виробник насіння (ДСТУ 2240):

«Атестат на насіння» – на оригінальне (добазове) та елітне – (базове) насіння;
«Свідоцтво на насіння» – на насіння репродукцій (сертифіковане);
«Свідоцтво на гібридне насіння» – на насіння першого покоління гібридів.

3) Перевірте всі пакувальні мішки й насіння у них. Підроблене насіння обробляють нестійким барвником, який при його транспортуванні в мішках відпадає. Радимо вам з підозрою оглядати мішки, що прошиті декілька разів.

4) Отримуючи партію насіння, обов’язково перевіряйте наявність двох етикеток (внутрішньої та зовнішньої), яка містить усю необхідну інформацію про партію насіння. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту:

– для добазового насіння – білим з фіолетовою смужкою;
– для базового насіння – білим;
– для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління – блакитним;
– для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій – червоним, для суміші насіння – зеленим;
– для неостаточно сертифікованого насіння – сірим.

5) Потрібно звертати увагу на № партії насіння. Кожній партії насіння та садивного матеріалу аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) присвоюється номер, що складається з шести символів (UA-01-01-001/0001-00):
– літерний символ – UA –Україна;
– двозначний символ – номер області (01);
– двозначний символ – номер району (01);
– тризначний символ – індивідуальний номер, присвоєний аудитору із сертифікації (агроному-інспектору) (001);
– чотиризначний символ – порядковий номер партії, присвоєний аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором) (0001);
– двозначний символ – останні цифри року збирання врожаю (00).

Номер партії на етикетці повинен співпадати з номером, зазначеним у сертифікаті, що засвідчує посівні якості насіння.

6) Занижена ціна завжди викликає підозру. Якісне висококласне насіння не може бути дешевим, оскільки на його випробування, тестування, дослідження компанії витрачають колосальні кошти.

Наталія ЛЕЩЕВА,
головний спеціаліст відділу контролю
в сфері насінництва та розсадництва
ГУ Держпродспоживслужби в Київській області.

Додати коментар