Подбати про забезпечену старість потрібно уже сьогодні!

0

3 жовтня 2017 року Верховна Рада України ухвалила Закон про пенсійну реформу, який містить вимоги до мінімального страхового стажу для виходу на пенсію (Закон України № 6614 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій»)

відповідно до якого вже з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 01.01.2018 року – не менше 25 років, в подальшому нормативи мінімального страхового стажу збільшуватимуться на 1 рік кожні 12 місяців до 2028 року. Таким чином, з 2028 року для виходу на пенсію у 60 років потрібно буде мати 35 років страхового стажу.

Для осіб, які постійно проживали або постійно працювали в зоні посиленого радіологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали в цій зоні не менше як 4 роки, пенсійний вік знижується на 5 років,
відповідно страховий стаж, необхідний для призначення пенсії, також зменшується на 5 років і становить з 01.01.2018 – 20 років.

У зв’язку із збільшенням нормативів мінімального страхового стажу з початку 2018 року, у Макарівському районі не скористалися своїм правом на призначення пенсії за віком 14 осіб через його відсутність в необхідних розмірах. Відповідно до діючого пенсійного законодавства, встановлена пряма залежність розмірів пенсій від страхового стажу та заробітку, з якого фактично сплачені страхові внески до Пенсійного фонду. Тобто, у страховий стаж, при виході на пенсію, враховуються тільки ті періоди, у яких відбувалось нарахування, та за які повністю сплачені страхові внески із заробітної плати у сумі не меншій мінімального страхового внеску.

За результатами аналізу по Макарівському району станом на 01.01.2018 року відповідно до відомостей реєстру застрахованих осіб, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників:

– 155 страхувальників нараховували заробітну плату менше мінімальної, кількість застрахованих осіб, заробітна плата яких менше мінімальної заробітної плати – 652;

– 67 керівників, які отримували заробітну плату менше мінімальної.

Станом на 01.08.2018 року:

– 134 страхувальників нараховують заробітну плату менше мінімальної, кількість застрахованих осіб, заробітна плата яких менше мінімальної заробітної плати – 560;

– 78 керівників, які отримують заробітну плату менше мінімальної.

На жаль, сьогодні існує багато випадків, коли працівники отримують офіційну зарплату на рівні або меншу за мінімальну, а решту зарплати – «у конверті». Це явна ознака прихованої зайнятості, коли людей оформляють на роботу погодинно, проставляють їм у табелі робочого часу 2 або 4 години, тоді як вони працюють по 8 годин на день. Відповідно й нараховують зарплату за 2 або 4 години, а решту – платять «у конвертах». У результаті людина втрачає велику частку майбутньої пенсії.

По Макарівському району спостерігається збільшення кількості застрахованих осіб з ознакою «неповний робочий час».

Так, станом на 01.01.2018 року, згідно з відомостями реєстру застрахованих осіб, було 144 страхувальники, у яких по 302 застрахованих особах була наявна ознака «неповний робочий час».

А вже станом на 01.08.2018 року – 169 страхувальників, у яких по 465 застрахованій особі наявна ознака «неповний робочий час».

В цілому по Макарівському району спостерігається тенденція зменшення на 13,5 % кількості страхувальників, які нараховують працівникам заробітну плату менше мінімальної, а кількість застрахованих осіб, які отримують заробітну плату менше мінімальної зменшилась на 14 %. Також з початку 2018 року по району прийнято на роботу 163 працівники на новостворені робочі місця.

Відповідно до ст. 259 КЗпП – Державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами-підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку визначеним Кабінетом Міністрів.

Нагадуємо, що наймані працівники при порушенні їх прав можуть звернутися до головного управління Держпраці у Київській області за телефоном: 044-481-34-48.

Роботодавець-порушник повинен нести відповідальність згідно з законом. Тому роботодавцям слід бути готовими до того, що в разі нехтування правами своїх працівників, їм доведеться заплатити штраф у сумі 30 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника щодо якого скоєно порушення. У 2018 році розмір штрафу – 111 690 грн.

Слід пам’ятати, що офіційне оформлення працевлаштування є гарантією соціального захисту працівника, кадрової стабільності та налагодженої роботи усіх учасників трудового процесу. Водночас для роботодавця – це і позитивний імідж та репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу й примноження прибутків.

Станіслав ТОКАР,
начальник Управління Києво-Святошинського
об’єднаного Управління ПФУ в Київській області.

Додати коментар