УКРАЇНА – РФ: ЩО КАЖЕ РЕЛІГІЙНА СТАТИСТИКА?

0

Напередодні 1030-ї річниці хрещення Русі не буде зайвим поцікавитись, як справи з православ’ям у двох претенденток на спадок св. Володимира. Не кажучи про те, що пам’ятник князю в Києві на три метри вищий за московський, а в церкву щонеділі ходить вдвічі більше людей, що зараховують себе до православних, є ще один вид статистики, що не менш переконливий – кількість православних громад в обох державах.

Ось про що нам каже статистика за 2017 рік,  викладена на урядових ресурсах України та РФ.

1. У Росії продовжують укрупнюватися деякі церкви, при цьому зникають або «тануть» інші. Так, число громад РПЦ щорічно зростає на кілька сотень і до початку 2018-го досягло 16931 (на кінець 2016-го року було зареєстровано 16497). Природно, це найбільша церква в РФ – всього у країні зареєстровано 28370 релігійних громад, тобто до складу РПЦ входить більше половини. У свою чергу, інші православні юрисдикції практично не демонструють приросту громад, а у РПЦЗ й поготів, одну громаду закрили в 2017-му.13

2. Приблизно наполовину менш інтенсивно зростає кількість мусульманських громад у РФ, за 2017-й рік їх побільшало на 146 і тепер налічується 5490. Після РПЦ мусульмани – друга за кількістю громад група в Росії, але треба враховувати, що вони дуже роздроблені за місцевими духовними управліннями, яких в країні кілька десятків, і які конкурують між собою. Мусульмани не є такою ж потужною і єдиною силою, як РПЦ, і не мають єдиного голосу в плані впливу на політику країни, хоча в статистиці виглядають переконливо.

3. У 2017-у році в Росії начисто зникла зі статистики графа «Свідки Єгови», а це було 397 громад станом на початок року. Нагадаємо, що цей напрямок оголошено в РФ екстремістським і заборонено, а віруючі (в радянській манері) змушені були піти в підпілля.

4. У російській статистиці немає і графи «Українська православна церква». Вона не з’являлася з моменту анексії Криму, а це може значити, що російська статистика бачить громади УПЦ в Криму органічною частиною РПЦ, а це дещо суперечить версії про те, що УПЦ об’єднує православних на підконтрольних і непідконтрольних українському уряду територіях. Звісно, може громади УПЦ в Криму просто не перереєстровувалися за російським законодавством, і тому не відображуються в статистиці.

Втім, непрямим підтвердженням є сплеск кількості громад РПЦ у статистиці за 2014 рік – тоді їх додалося відразу 754, хоча звичайний середньорічний приріст удвічі менший. У наступні роки в РФ траплялися й інші сплески, наприклад, у статистиці за 2015-й рік було 2 греко-католицькі громади, а за 2016-й їх стало вже 7.

Відомо, що в Криму греко-католикам довелося змінити позиціонування на «Католицьку Церкву візантійського обряду», хоча які громади дійсно пройшли перереєстрацію, – невідомо, адже російська статистика публікується без прив’язки до регіонів. З іншого боку, українська статистика останні кілька років і зовсім не враховує кримські громади.

5. В Україні приріст основних православних організацій громадами відбувається без різких стрибків: в УПЦ додалося 20 громад, в УПЦ КП – 53.
Щоправда, на 28 громад скоротилася УАПЦ, яка переживає не найкращі часи. І все ж, ці три церкви об’єднують 18682 місцеві релігійні організації. Не кажучи вже про те, що їх загальна мережа більше мережі РПЦ в абсолютному значенні. Вона значно щільніша за кількістю громад на душу населення, адже в Росії живе втричі (як мінімум) більше людей, ніж в Україні, а територія РФ перевищує українську майже в 30 разів.

Не треба бути великим стратегом, щоб зрозуміти: об’єднання навіть трьох найбільших православних церков України зробить українське православ’я найпотужнішим співтовариством такого типу в світі. І тому ми є свідками такої напруженої політичної боротьби навколо автокефалії – навіть якщо три церкви не об’єднаються, визнання УПЦ КП та УАПЦ Вселенським патріархом зробить Україну, напевно, найбільшою країною у світі за кількістю православних громад.

Руслан ХАЛІКОВ,

релігієзнавець.

Додати коментар