Наталія МАЗКА: «Хочу запевнити всіх мешканців району, які звернулись до нас в суд із заявами, – кожна заява буде розглянута і по кожній буде відповідне рішення»

0

Згідно з Указом Президента України «Про переведення суддів» від 7 квітня 2015 року Наталію Броніславівну Мазку було переведено з Первомайського міського суду Луганської області на роботу в Макарівський районний суд Київської області на посаду судді.

– Наталіє Броніславівно, розкажіть, скільки Ви працюєте на посаді судді?
– У березні наступного року буде повних 25 років. 1993 року розпочала працювати на посаді судді Первомайського міського суду Луганської області і робила до 14 квітня 2015 року. Колись, я навіть і не здогадувалась про існування Макарівського району.

– Чи були якісь веселі ситуації в роботі, чи «неординарні» судові засідання?
– До суду, зазвичай, приходять не з дуже веселими життєвими ситуаціями. Як правило, присутні – і позивач, і відповідач, підсудний і потерпілий – це дві сторони, які постраждали. Хтось більше, хтось менше. Що ж до кумедних ситуацій, то пам’ятаю, як розглядали справу по 309 статті (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту) і був чоловік, який полюбляє випити, а не вживає наркотики і на питання, «яка ж вона, маріхуана?», відповів, що це жовті квіточки, схожі на помідори…

– Стосовно статистики в Макарівському районі яких справ найбільше? Скільки судових процесів за день – місяць в середньому?
– Протягом місяця розглядаємо багато цивільних справ. Для прикладу: маємо 4 тисячі справ, які зараз зареєстровано в провадженні, і близько 2,5 тисячі з них – це цивільні справи.

– Чи надходять від учасників судового процесу скарги на дії судді?
– Хочу сказати, що в жодній справі не може бути двох сторін, котрі були б задоволені: завжди одна сторона буде незадоволена. Що ж стосується скарг на рішення суду і на вироки, то є «залізне правило» – сторона, стосовно якої було прийнято рішення по справі, має право його оскаржити. Це передбачено Конституцією України та відповідними кодексами. Рішення можна відмінити
і рішення можна змінити, в якійсь частині. Нещодавно був випадок: три справи по адміністративних правопорушеннях за статтею 130 (керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції). То рішення суду були оскаржені до Апеляційного суду Київської області, але всі три постанови Макарівського районного суду залишились без змін.

– З 2015 року Ви працюєте в Макарівському райсуді, а до цього працювали в Луганській області. Чи є особливості в роботі та в чому вони полягають?
– Відразу відповім, в Луганській області взагалі не працював Земельний кодекс. Там земель таких, як тут, в Макарівському районі, немає. І всього одна справа була за стільки років, коли сільський голова судився з міською адміністрацією. Межі села «зайшли» на територію шахти, а адміністративне приміщення шахти знаходилось на території сільської ради. А в Макарівському районі, в основному, – це земельні спори та спадщина. До речі, там справ по спадщині теж майже не було.

Більше справ по майновому розподілу, боргових зобов’язаннях. Також, як мабуть і в Макарівському районі, було багато справ «діти війни», а також справи по Фонду соцстрахування від нещасних випадків на виробництві. Перерахунок коефіцієнтів. Що ж стосується кримінальних справ, то не можна сказати, що у нас їх було більше, ніж тут.

– Чи були неординарні справи в Макарівському районі останнім часом?
– Так. Більше місяця тому приїхала сімейна пара зі США, яка удочерила дівчинку. Ми розглядали цю справу у закритому судовому засіданні. Люди з іншої частини планети, але ті ж самі почуття, бажання. Було цікаво. Тривалий час йшло засідання, багато документів потрібно було перевірити, зробити копії різних дозволів (прикордонна служба, опікунські документи і т.д.).

До речі, засідання було з присяжними. Користуючись нагодою, хочу звернутись до тих осіб, які вибрані присяжними: треба більш відповідально ставитись до своїх обов’язків, з’являтись у відповідний час і день для проведення правосуддя. Було кілька випадків по справах, де не задіяні іноземні представники, – люди прийшли на розгляд справи, а присяжні не з’явились. Доводилось вибачатись перед людьми і переносити засідання.

– Чому в присяжних таке ставлення до роботи?
– Нам це невідомо. Ми запросили, вказали час, але ніхто не з’явився. Почали телефонувати та запитувати. Відповіді були різні: хто на роботі, в когось ще якісь справи. Але ж бажано було б нас попередити заздалегідь, щоб ми могли зробити заміну присяжних.

– Що потрібно, щоб запрацював суд присяжних?
– Я так розумію: коли людина пропонує свою кандидатуру бути присяжним, вона має усвідомлювати, що в будь-який час, у вихідний чи робочий день її можуть запросити на судове засідання. Можливо, до них не була донесена повна інформація, що собою являє цей процес.

Присяжний – це той же самий професійний суддя, який підписує рішення суду, який бере на себе відповідальність за ухвалене рішення. Можливо недостатньо було інформації, про те, з чого складається робота присяжних і що входить у їх обов’язки. Для прикладу, останній випадок: працювали половину дня, слухали учасників процесу. Так, це тяжко всіх вислухати та зробити справедливе рішення.

– Відомо, що нещодавно в Макарівському райсуді одного суддю було звільнено, ще один – пішов у відставку, у двох – закінчились повноваження. Чи справляєтесь з таким навантаженням?
– Хочу сказати, що без свого помічника – Катерини Ілюшенко, було б дуже важко! Це людина, котра в будь– який час доби може затриматись. Величезна робота проводиться помічником. Звичайно, ті секретарі та помічники, які бувають вільними, теж постійно допомагають.

Багато виконують технічної роботи. Користуючись нагодою, хочу запевнити всіх мешканців району, які звернулись до нас в суд із заявами, – кожна заява буде розглянута і по кожній буде відповідне рішення. На жаль, не в той, визначений законодавством термін – 1–2 місяці, а трохи пізніше. На те є об’єктивні причини.

– Коли чекаєте укомплектування штату, коли це відбудеться?
– 17 листопада було засідання Вищої ради правосуддя, де рекомендували Олексія Тандира. Чекаємо на підписання Президентом України його призначення. Це має відбутись найближчим часом. Також працюватиме Альона Косенко, вона наразі складає відповідні іспити.

– Нещодавно відбувся «ХІІІ з’їзд суддів України». Ви брали в ньому участь? Розкажіть про це.
– На з’їзді я була не в якості делегата, а в якості запрошеної. Це був позачерговий з’їзд. За планом працювали над регламентом звільнення і прийняття на роботу суддів Конституційного суду України. Було рекомендовано 6 кандидатів суддями в Конституційний суд. Кожен з них розповідав про себе і кожного з них з’їзд рекомендував. Вирішувались також й інші питання щодо атестації, об’єднання та ліквідації судів під час судової реформи.

– В інтернеті та на телебаченні багато дебатів стосовно судової реформи. Чи можете розповісти, чого чекати громадянам після її впровадження?
– 11 листопада присягу суддів склали 113 осіб нового Верховного суду, кроки стосовно реформування вже є. Пізніше буде проведено атестацію суддів Апеляційного суду, а потім і атестація місцевих суддів. А це включає в себе проходження психологічних тестів, знання законів, вивчення досьє, вміння розповісти про відміни – зміни своїх судових рішень. Процедура досить тривала. У нас по штату 5 суддів, зараз дві вакансії. Один звільнений, одна пішла у відставку і двоє проходять процедуру на безстрокових суддів.

– Чи скоротяться терміни розгляду справ у зв’язку з прийняттям нових кодексів і нового складу суддів Верховного Суду?
– Зараз цивільно–процесуальний кодекс передбачає такі строки – 1–2 місяці для розгляду заяв. У перехідний період завжди виникають труднощі, хоч нас ніхто і не звільняє від відповідальності. Після обрання Верховного суду, повинні вступити в законну силу новий Цивільно-процесуальний кодекс та Кодекс про адміністративне судочинство України. Не думаю, що терміни для розгляду будуть зменшуватись.

Суд потрібно сприймати як інстанцію, що захищає права всіх громадян, незалежно від їхнього матеріального становища, релігії, віросповідання чи будь-яких інших інтересів. Суд – це захист, він створений для людини, щоб люди могли сюди прийти, отримати роз’яснення, отримати рішення. Що ж стосується кодексів, то хочу сказати, що зараз у них закладені сучасні європейські новели, яких у кодексі 2001 року ще не було.

– У ЗМІ багато обговорюють питання про необхідність створення в Україні антикорупційного суду. Чи є в цьому необхідність?
– Складне питання. Якщо про це говорять в суспільстві, то, мабуть, це потрібно. Не можна говорити, що всі судді погані, корупціонери та хабарники. Скрізь і всюди бувають недобросовісні люди. Але в основній масі, з ким мені довелося працювати, – це приємні, розумні, адекватні люди.

– У ЗМІ розповідають про надвеликі щомісячні заробітні плати суддів. Якщо не секрет, скільки отримуєте в місяць?
– Всі мої доходи можна переглянути в декларації. Одне скажу: яхт, пароплавів, літаків – нічого цього нема.

Інформація НАЗК: Дохід за 2016 рік: Заробітна плата, отримана за основним місцем роботи, – 293641 грн. Це в середньому – 19453 грн до видачі в місяць.

– Чи вважаєте Ви себе захищеною державою від протиправних дій учасників процесу (свавілля активістів, громадськості, ЗМІ тощо) та в чому це виявляється?
– У кабінеті Ви не бачите телефонів, тому що «телефонне право» тут виключене. Мій особистий мобільний номер нікому не доступний, за винятком чергувань чи під час проведення виборів, коли потрібно бути постійно на зв’язку. А якщо відверто, то не було таких ситуацій, щоб на мене тиснули, примушували ухвалювати те, чи інше рішення. Сторона, яка звертається до суду, повинна довести свою правоту, і якщо комусь хотілось би мати рішення, то надзвичайно важко на «чорне» сказати «біле», або навпаки. Я дуже дорожу своєю посадою.

Що ж стосується тиску громадськості чи активістів, то таких гучних справ не було. Хоча є положення про відвід судді. Якщо це цивільно-процесуальний кодекс, то там останній пункт – інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості. Є Конвенція
про захист прав людини і основоположних свобод, там чітко написано, що кожен має право на справедливий, доступний, неупереджений суд у рамках розумного терміну.

Єдиний випадок був у Макарові, коли під час проведення засідання, під будівлю суду приїздила машина і з рупора лунали різні гасла. Але не стосовно судді, а стосовно учасників процесу, чіпляючи на них якісь ярлики. Хочу сказати, що коли працюєш з документами та чуєш гасла, це справляє враження. Але якщо вирішив бути суддею, маєш враховувати і такі ситуації.

– Чи є в районі справи, які розглядаються роками?
– Так. Є такі справи. Всі вони пов’язані із земельними питаннями. Навіть до Верховного суду дійшли, котрий відмінив рішення Апеляційного суду та місцевого суду. Тепер цей процес розпочинається з самого початку. Як правило, у таких справах позивачів не один чи два, а мінімум три – чотири. У нас є справа, де близько 10 чоловік позивачів і всього кілька відповідачів. Це дуже кропітка робота, треба всіх вислухати, перевірити документи. А якщо брати по роках, то це справи, розпочаті у 2014, 2015 та 2016 роках.

– Яка ефективність служби «пробація», чи потрібна така служба?
– Так, вона має бути. Працівники цієї служби безпосередньо контактують з людьми, котрих притягують до відповідальності. Працівники спілкуються з цими людьми, бачать їх у домашніх умовах. Можливо навіть розуміють причину, яка підштовхнула людину вчинити ту ж крадіжку.

Працівники пробації складають звіти, де вказують склад сім’ї, побутові умови, в яких проживає особа, яка притягається до кримінальної відповідальності, і надають свої висновки стосовно міри покарання, що могла б бути застосованою до цих людей, і наскільки ці люди небезпечні для суспільства. Така служба потрібна і в неї є майбутнє.

– Наразі багато підприємств та установ надають свої послуги через мережу Інтернет, як із цим у судовій системі?
– Що стосується доступності, то наразі вже є єдиний реєстр судових рішень, де, ухваливши рішення, ми відразу викладаємо його в цю базу і кожна людина, в котрої є інтернет, може ознайомитись з відповідним рішенням. Все доступно для людей. У майбутньому працюватиме одна з частин судової реформи, коли людина може зайти на сайт і в електронному вигляді звернутись із заявою. І відразу буде видно, хто і коли звернувся та з якими заявами.

Наразі доступна інформація про майбутні слухання справ і кожен бажаючий може ознайомитись із цим. Крім того, є така послуга як смс–повідомлення, коли не поштою відправляємо листа про виклик, а смс–повідомленням, де вказано, що такого-то числа відбудеться засідання.

Також зал судового засідання оформлений під відео конференцію, там є два монітори, щоб було видно, що відбувається в залі і щоб присутні бачили, що відбувається з іншої сторони в іншому залі. В Макарівському суді це практикується.

Бесіду вів Максим КРАВЧЕНЯ.

 

Додати коментар