Фасівські бабусі підкорюють Литву

0

У липні цього року фольклорний гурт «Барвінок» Фасівського сільського клубу отримав дві радісні новини. Одна, що колективу з 1 липня присвоєно звання «Народний», а друга – запрошення до Литви на ХІІ Міжнародний фестиваль «Покровські дзвони», який проходитиме в м. Вільнюс з 11 по 15 жовтня. Підготовка до поїздки була трішки нервовою, але всі проблеми були вирішені в найкоротші терміни – у день Фасівського престольного свята Пресвятої Богородиці «Услишательниці», коли колектив вразив своїми духовними піснеспівами не лише паломників, але й духовенство, яке очолювало Божественну літургію. Тому ми думаємо, що це сама Матінка Божа допомогала та покривала колектив своїм омофором і у вирішенні нагальних проблем, і на перетинах кордону.

Фольклорний фестиваль «Покровські дзвони» – це один із найпрестижніших фестивалів, який щороку відбувається у столиці Литви за підтримки Міністерства культури Литовської Республіки. На його сценах виступають колективи з багатьох держав світу і представляють своє національне пісенне мистецтво.

У день приїзду, 11 жовтня, «Барвінок» мав честь прославити нашу неньку-Україну на сцені Литовської національної філармонії, де полонив місцевого глядача не тільки українською старовинною піснею, але й традиційним українським одягом.

Кожного дня перебування на фестивалі колектив був задіяний у різноманітних концертних заходах, що проходили в Уряді Литовської Республіки, Вільнюській ратуші, на Національному Литовському телебаченні, костьолах та у Вільнюському Успенському кафедральному соборі.

На сцені Вільнюської ратуші «Барвінок» відтворив прадавній фасівський весільний обряд «Виття вільця» та подарував організаторам фестивалю запашний коровай, прикрашений прадавніми українськими символами – барвінком і калиною.

У костьолах звучали стародавні пісні про кохання, нелегке життя нашого багатостраждального народу, солдатські, козацькі, чумацькі і т.п. На одному з виступів у костьолі св. Катрини колектив настільки вражаюче виконав пісню «Ой, там на горі…», що глядачі довго гучними оплесками аплодували «Барвінку» і не хотіли відпускати бабусь зі сцени.

На свято Покрови Пресвятої Богородиці, колектив відвідав Свято-Духів чоловічий монастир, де поклонилися мученикам Литовської землі за віру Христову, відстояли Божественну літургію. Всіх розчулило те, що настоятелем монастиря разом із прихожанами була прочитана молитва, щоб Господь послав мир нашій багатостраждальній Україні. Після служби з благословення настоятеля «Барвінок» виконав духовні пісні до Матінки Божої, після яких люди зі сльозами на очах підходили, щоб висловити подяку учасницям колективу за цей спів.

У день від’їзду відбувся концерт духовної музики у Вільнюському Успенському кафедральному соборі, де «Барвінок» виконав духовні псалми і передав настоятелю собору образ Пресвятої Богородиці «Услишательниці» та образ Ісуса Христа – подарунок від архімандрита Кирила (духівника жіночого монастиря села Фасова).

Дякуючи фестивалю, ми знайшли друзів із Грузії (колектив «Лакада»), Литви («Арінушка»), Росії («Петров Вал», «Чапура»), Азербайджану, Білорусі та інших країн. І протягом всього часу перебування в Литві у тісному колі обмінювалися як ліричними піснями, так і духовними піснеспівами. Тому й прощання вийшло дуже сердечним, неначе ми давні знайомі – таке відчуття було в усіх учасників колективів. А все це дякуючи пісні, лише вона одна спроможна об’єднувати всі народи та нагадує, що, незалежно від віросповідання, нації, ми повинні поважати і любити одне одного.

Користуючись нагодою хочемо подякувати меценатам, без котрих не відбулася б ця поїздка, яка зостанеться у наших серцях на багато років: Генеральному директору ТОВ «АГРО-ХОЛДИНГ МС» Юрію Карасику, директору ТОВ «КИЇВ ХЛІБ АГРО» Костянтину Бровченку, депутату Київської обласної ради Сергію Федорченку, начальнику управління інфраструктури КОДА Юрію Чередніченку, Тамарі Губановій, Руслану Соколу, начальнику Макарівського сектора ДМС України в Київській області Олегу Шкоропаду, духівнику жіночого монастиря села Фасова архімандриту Кирилу, Фасівському сільському голові Івану Оніщенку, підприємцю Лідії Расюк, домогосподарці Тетяні Валовій, котра зуміла за два тижні пошити й оздобити для колективу керсети за місцевими зразками.

Особливу подяку учасниці «Барвінку» висловлюють начальнику управління культури, національностей і релігій Київської облдержадміністрації Ігорю Подолянцю, який очолив нашу делегацію і протягом всієї поїздки турбувався про наших бабусь.

Я дуже сподіваюся і в подальшому на вашу підтримку, шановні добродії, бо підтримка небайдужих до української культури людей продовжує життя не лише української старовинної народної пісні, але й додає здоров’я та років життя учасницям колективу, які є носіями цієї культури.

Олексій ЗАЄЦЬ,
керівник фольклорного гурту
«Барвінок», член Експертної ради
з питань нематеріальної
культурної спадщини
при Міністерстві культури України.

Додати коментар