Події у с. Грузьке. Думка сторін

0

Кілька номерів тому Олександра Смірнова подавала хронологію подій навколо ПП «Агро Ленд-1» у с. Грузьке. Як і обіцяла авторка, сьогодні ми подаємо коментарі уча сників вирішення цієї проблеми.

Давид ЕРІКЯН – власник ПП «Агро Ленд-1», депутат  Київської обласної ради:

eri

– На підприємство неодноразово приїздили представники санепідемстанції зі спеціальними приладами, котрі вимірювали концентрат аміаку і робили висновки згідно з якими підприємство працює та немає шкідливих відходів для навколишнього середовища.

Стосовно запахів у селі, то для цього також є відповідні служби – санепідемстанція, екологи. У нас є протоколи згідно з якими норми не перевищують гранично допустимі.

Звичайно, є проблеми в діяльності підприємства. Я це визнаю. Це насамперед вивезення гною від життєдіяльності свиней. Вивозимо відразу на поля, на наші поля, які ми в людей орендуємо. Це добриво. На цих полях місцеві мешканці випасають худобу. А люди, котрі постійно чинять супротив та незадоволені, – це три сім’ї.

Цих людей нічого не цікавить. Кажуть – закривайся! Ми приведемо іншого інвестора! Їдьте до себе на Батьківщину і так далі… Я їм кажу, що ось ми сучасні гноярки з куполом будуємо, взяли спеціальне обладнання для цього в лізинг. Гноярка будується та вкривається трьома шарами спеціального гумового покриття, кожен шов міцно спаюється, щоб жодна краплинка з цих відходів не потрапляла до ґрунту.

Наразі на підприємстві трішки більше ніж 4 тис. свиней. Ми регулярно надаємо статистику стосовно кількості свиней. Звичайно, кілька років тому кількість свиней була меншою і не було такої гострої необхідності будувати гноярки. Зараз, я й сам розумію, що це потрібно, тому що хочу працювати в цьому селі. А не так, що буду забруднювати територію – то мене тоді точно виженуть і не тільки з Грузького, а й з інших сіл, де працюю. Також гній буде сеперуватися – на рідкий, який піде в гноярки, та густий – лушпиння, яке піде на добрива. Для цього вже замовили спеціальне обладнання з Італії.

Згадую, в якому стані була придбана ця ферма… і в якому стані зараз вона. Тоді, коли ферма розвалювалась, вона нікому не була потрібна. А стосовно активістів, то я розумію, якби ці люди дбали про село – створювали б підприємства, забезпечували робочими місцями, завели б інвестиції… Тоді я б сказав, що це активісти і що вони дбають про своє село!

Наше підприємство допомагає селу, зимою безкоштовно розчищаємо під 60% доріг в селі від снігу; наразі на підприємстві працює 9 людей – всі місцеві; у цьому році на 260 тис. грн закупили медичного обладнання для ФАПу; для місцевої школи для кількох класів придбали меблі та музичний центр; допомагаємо дітям у проведенні випускних вечорів – преміюємо успішних учнів; допомагали з ремонтом сходів в Будинку культури; зараз робимо зупинки; в цьому році почали дарувати на Пасхальні свята літнім людям в селі – по 4 кг м’яса. Наше підприємство зареєстровано в районі і платимо податки до місцевого бюджету. Це була одна з умов ще перед відкриттям підприємства.

Стосовно того, що там були «тітушки»… Ніяких тітушок там не було! Були мої брати, куми, помічники та друзі. Ситуація, що тоді склалась: ми приїжджаємо, а дорога перекрита активістами. Ми дзвонимо до поліції, а вони кажуть – ми не можемо приїхати та їх прогнати. А коли все таки приїжджають, то активісти їм кажуть – ми нічого не робимо, сидимо тут та відпочиваємо!… Наші автомобілі їдуть, а вони командними голосами: стояти тут, йдіть пішки! Якийсь самосуд!

Минає три тижні, поліція нічого з цим не робить. І ось одного дня активісти перекрили шлях і не давали проїхати автомобілям, почали лягати під колеса автомобіля. Тоді я попросив друзів приїхати, вони й почали активістів за руки витягавати з-під коліс. Є спеціальні служби, котрі мають перевіряти діяльність нашого підприємства: прокуратура, екологи, санстанції і т.д. і вони вирішують – чи оштрафувати нас, чи закрити.
Після приїзду прокурора, заступника голови Макарівської райдержадміністрації та заступника голови районної ради – прокуратура вирішила перевірити всі дозвільні документи. По діяльності якої, вже до нас навідувався обласний еколог. Так, є проблеми з гноєм – але ми вже будуємо гноярку, котра вирішить цю проблему.

Що ж стосується планів на майбутнє, то хочемо зробити на фермі маточник на 1200 свиней, та на відгодівлю до 7 тис. голів на рік. Це згідно з дозвільними документами та санітарної зони. А якщо брати далекі плани, то хочемо взагалі перейти лише на маточник – оскільки це менше гною, відповідно і запаху.

Олена НАДЄЇНА – активістка, учасниця блокади свиноферми, мешканка с. Грузьке:

Nad

– Офіційні протоколи якості води і повітря у ПП «Агро Ленд-1» є лише за 2016 і 2017 роки. У 2016 р. зразки на дослідження води і повітря брали спеціалісти Білоцерківської санстанції. Тільки через три місяці нам вдалося отримали «Результати». Протоколи були надіслані від невідомої фірми з Києва.

Коли порівняти показники по якості води, то на липень 2017 р. є погіршення стану води. До 30% показників перевищують допустимі норми.

Починаючи з 2009 р. було проведено десять зборів громади села і три громадські слухання, на яких була присутня більша частина мешканців с. Грузьке. На всіх зборах активісти голосували проти розміщення свиноферми в даному місці.

На сьогодні, зі слів робітників, в ПП «Агро Ленд-1» знаходиться майже 10000 голів. Перевірити точніше не маємо змоги через недопущення до приміщень. Документи на реконструкцію, з погодженням в екологічних службах відсутні.

За результатами перевірки Державною екологічною інспекцією у Київській області (Лист №02-08-21/3739/1 від 17.10.2016 р.) встановлено, що ПП «Агро Ленд-1» займається розведенням свиней у нежитлових приміщеннях (свинарниках), чисельність яких сягає 3 тис. голів. Встановлено, зокрема, відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Керівника підприємства притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1. ст. 78 КУпАП, надано припис щодо проведення інвентаризації джерел викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, провести інвентаризацію утворюваних відходів, подати декларацію на їх утворення та представити висновок територіальних органів Держпродспоживслужби щодо відповідності відходів тваринництва (гній) вимогам ДсаНПіН 2.2.7.029-99 «Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров’я населення».

Серед активістів багато жителів села з вищою освітою і досвідом у бізнесі. Через знищення одного з найбільших господарств району, яким був колгосп, роботу знайти в Грузькому не можливо. Працездатні люди змушені шукати роботу в Києві. Залишилися лише пенсіонери з підірваним здоров’ям. А тепер новоявлені «свинарі», після повного розгрому села, видають себе за «рятівників». Ціна «рятування» – здоров’я наших батьків, дітей і внуків. Із 75 школярів села, 58 стоять на диспансерському обліку. Через свинарник зупинилося на початковій стадії будівництво котеджного містечка (на території саду). Ціни на будинки в селі нульові. Ніхто не хоче зв’язувати своє здоров’я з такими «сусідами».

Давид Ерікян депутат Київської обласної ради має серед своїх друзів «тітушок» – чим і пишається. «Тітушки» побили мирних жителів села, які відстоювали своє право на життя. «Швидка допомога» засвідчила нанесення їм тілесних ушкоджень. «Тітушки» – це результат вседозволеності «свинарів». Власник свиноферми – депутат обласної ради дозволяє собі ігнорувати всі закони України, а жителям села… все «згідно з чинним законодавством»! …

За теорією Давида Ерікяна жителі села можуть зібрати своїх братів, кумів та друзів і почати встановлювати свої порядки. Теорія – в кого більше «друзів», той правий, – не личить депутату обласної ради. Треба всім жити за законами!

Як показав розвиток подій, Давид Ерікян «хазяїн» слова: дав слово про закриття свиноферми, забрав слово. Звертаємо увагу, відповідно до вимог ст. 27 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», проекти на будівництво і реконструкцію (розширення, технічне переозброєння) підприємств та інших об’єктів, що можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, незалежно від форм власності та підпорядкування, підлягають екологічній експертизі.

Проте, вказане створення свинокомплексу в порушення ст. 27 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» було здійснено без розроблення відповідного проекту реконструкції, отримання дозволу на переобладнання та позитивних висновків Державної екологічної експертизи.

Також у грудні 2017 р. вступить у дію Закон «Про оцінку впливу на довкілля». Він встановлює правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів; у процесі ухвалення рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Згідно з ч. 3. ст. 3 цього Закону «Друга категорія видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає потужності для вирощування свиней (1 тисяча місць і більше, для свиноматок – 500 місць і більше)». А отже, ми хочемо бачити перевіряючих на ПП «Агро Ленд-1» після вступу у дію Закону.

Маємо надію, що закони запрацюють на Макарівщині!

Дмитро ЛАРЧИКОВ – депутат Макарівської районної ради, мешканець села Грузьке:

LAr

– У минулому році постало питання щодо свинокомплексу в Грузькому. Місцеві жителі почали мені скаржитись, що в селі неможливо дихати та забруднюється вода. Вони вимагали вжити заходів щодо цього.

Після цього я спілкувався з Давидом (Ерікяном – ред.). Він пообіцяв, що за кілька місяців все зробить. І навіть підписав документ, що якщо не виконає відповідні дії на підприємстві до певного терміну, – то закриває його. Але за рік так нічого і не зробив, а працювати продовжує.

У цьому році активісти знову перекрили дорогу і сказали, що не пропустять жодної машини на свиноферму. На контакт Давид не пішов, лише передав, щоб сказали людям, що «кому не подобається, – виїжджайте з села, а ферму я не закрию».

Мешканці простояли два тижні і на підприємстві закінчились корма. Лише після цього власник пішов на контакт. Домовилися з Ерікяном провести збори громади села і прийняти рішення чи буде працювати ферма. Наступного дня, після розмови з Давидом, о 6.00 дзвонять мені люди і кажуть: «Діма, нас тут б’ють!». Відразу приїхав на місце. У сутичках постраждав навіть я, «потягали» у різні сторони. Після цього випадку з «тітушками», село одноголосно Давиду сказало: закривайся і все, щоб тебе тут навіть і не було. Саме цими «розборками» він переступив усі межі.

Ми давали йому час, щоб він усунув недоліки в роботі підприємства (привів у відповідність документи по діяльності підприємства, встановив відповідне устаткування та побудував гноярник). Як би він все це зробив, хай би працював і далі. Але документи він в порядок не приводить, санітарні норми не відповідають чинному законодавству. Зараз він розповідає, що селу допомагає, але почав допомагати лише тоді, коли дорогу перекрили.

Особисто моя думка, до всіх цих подій була така, щоб Давид привів все в порядок і надалі працював відповідно до законодавства. Оскільки це кошти для села. Однак після подій початку липня цього року, які він влаштував – моя думка, він нам у селі не потрібен. Інакше бути не може, адже його хлопці кидали у кущі навіть бабусю 80-річну. Після випадку з «тітушками» люди в селі налаштовані серйозно проти нього.

Щодо реакції представників влади, то була зустріч у прокурора Євгенія Шабанова. Давид надав документи, які має. Після цього по ним прокуратура зробила запити щодо діяльності підприємства. Наразі чекаємо на відповіді. А потім буде чергова зустріч у прокурора.

Тетяна СЕМЕНОВА – голова Макарівської районної державної адміністрації, депутат Київської обласної ради:

sem

– Те, що сталося, це прорив «фурункула» з довгостроковим терміном дії. Уже не перший рік відомо, що Давид Ерікян веде свою господарську діяльність всупереч законодавству України. Але потрібно зробити всі можливі кроки, щоб це підприємство повернути в законне русло. Адже, проваджуючи свою діяльність, ПП «Агро Ленд-1» надає робочі місця для мешканців району. Крім того, підприємство забезпечує м’ясом значну частину України.

ПП «Агро Ленд-1» зареєстроване в Макарівському районі, ПДФО теж сплачується до місцевого бюджету. Точну суму не вкажу, оскільки він не є великим платником податків. Доречніше було б запитати про це у директора підприємства Давида Ерікяна, із зазначенням суми несплачених податків і скільки взагалі підприємство має сплачувати коштів?

Відповідно до чинного законодавства, зокрема ст. 122, п. 3 Земельного Кодексу України райдержадміністрація не має повноважень щодо передачі земельних ділянок державної власності, а від так і укладати договори оренди під майнові комплекси. Дані повноваження передані облдержадміністраціям. Тому, протягом року вдалося зобов’язати ПП «Агро Ленд-1» зібрати та передати всі необхідні документи до Київської облдержадміністрації. Це є значним кроком вперед у вирішенні проблеми, яка склалася, і зменшенням громадської напруги.

Хотілося б зазначити, що Давид Ерікян допоміг ФАПу в Грузькому, виділивши кошти в розмірі 260 тис. грн. Це значна допомога, яка має вагу у розвитку сільської громади.

На сьогодні завдання райдержадміністрації – це прослідкувати, щоб підприємець зробив лагуну (сучасну гноярку – ред.). Договір на її спорудження директор підприємства вже має. Він узяв кредит під будівництво лагуни і на території підприємства до 10 вересня 2017 р. мають бути завершені всі будівельні роботи. За попередніми даними процес будівництва вже розпочався. Але є проблема, з якою зіткнулися будівельники – резервуар постійно наповнюється водою.

Дана ситуація не залишилася поза увагою. На даний час проведені аналізи, які показали, що вода не джерельна, як це стверджують місцеві активісти. Як запевнив Давид, коли запрацює лагуна, зникне неприємний запах у селі.

За попередніми розрахунками, після того, як Київська обласна державна адміністрація підпише з ПП «Агро Ленд-1» договір на оренду, в бюджет Гружчанської сільської ради щорічно буде надходити 950 тис. грн. І саме тому скеровуємо дії Давида Ерікяна в законне русло. Ці кошти громада села буде використовувати на свої потреби та розвиток, а не шукати їх де-інде, при виникненні якихось проблем.

Наскільки відомо, активісти здійснили свою акцію, тому що підприємець розпочав нарощувати поголів’я свиней. По цьому питанню проти підприємця вже відкрита кримінальна справа. Однак, щоб з’ясувати реальну картину з кількістю наявних тварин на підприємстві, потрібно потрапити на територію комплексу, а Давид Ерікян не пропускає на підприємство перевірку, оскільки, відповідно до Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» з 1 січня 2017 р. до 31 грудня 2017 р. запроваджено мораторій на проведення органами держнагляду (контролю) планових та позапланових заходів зі здійснення держнагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Однак, якщо на підприємстві дійсно відбулося збільшення кількості поголів’я свиней, то для цього необхідно розробити окремий проект та забезпечити відповідні умови утримання тварин.

Попередньо зазначу, що підприємство працює над створенням умов для утримання поросят відповідно до європейських стандартів. Тому, якщо підприємство отримає дозволи санітарних служб на збільшення кількості тварин при наявних можливостях приміщень комплексу, доробить лагуну, а також буде чесно сплачувати податки, то дана ситуація буде прийнятною для гружчанської громади.

У минулому році була проведена зустріч з активістами громадської думки села, керівництвом районної ради та підприємства і головою Київської обласної ради Ганною Стариковою, після якої був здійснений виїзд на ПП «Агро Ленд-1» з оглядом території. Тоді ж були оглянуті всі поля. На той момент неприємний запах не відчувався. Нам пояснили, що кілька днів не вивозили гній на поля. Ми разом прийшли до висновку, що неприємний запах з’являється тоді, коли починають відкачувати та вивозити гній.

Процедура оформлення документів надзвичайно довга. Наприклад, присвоєння кадастрового номера триває понад три місяці. А тому прошу людей набратися терпіння і трішки почекати. Також вважаю некоректним говорити, що проблема с. Грузьке – це козир у рукаві районної влади. Ми намагаємося цю проблему вирішити.

Маємо надію прийти до фінішу уже найближчим часом. Щодо подій в Грузькому на початку липня 2017 р. Якби тоді не приїхав Іван Рознай, заступник голови Макарівської райдержадміністрації, прокурор – Євгеній Шабанов, заступник голови Макарівської районної ради Олександр Цисаренко, виконуючий обов’язки начальника поліції Олег Кравчук – не відомо чим би там все це могло закінчитися.

Завдячуючи «силі переконання» Євгенія Шабанова, він заспокоїв людей і наголосив, що направить діяльність підприємця в законне русло. Проте, як зазначала вище, це не так швидко робиться. На мою думку, в цій проблемі головне, щоб бізнес Давида Ерікяна, його розвиток та збагачення не заважали жити людям у Грузькому.

Це не єдина свиноферма в Україні. Я вивчала, як функціонують подібні підприємства в Україні та інших країнах. Тому хочу сказати, що в Європі житлові будинки будують поруч із фермами. Однак, там при будівництві підприємства відразу закладають місце під лагуну. У нас, на жаль, спочатку зробили собі величезну проблему, а потім шукають шляхи її вирішення!

Максим КРАВЧЕНЯ.

Додати коментар