СВИНОФЕРМА В с. ГРУЗЬКЕ. ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ

0

Останнім часом підприємства Макарівського району досить часто опиняються в центрі уваги. І, на жаль, не з позитивної точки зору.

Так, кілька тижнів тому в центрі подій вкотре опинилося ПП «Агро Ленд-1», яке знаходиться у с. Грузьке. Я не буду давати оцінку тому, що сталося, а просто спробую подати хронологію розвитку подій. А висновки, шановні читачі, робіть самі. ПП «Агро Ленд-1» на теренах Макарівщини з’явилося у 2008 р. Основний вид діяльності підприємства – розведення, вирощування, утримання та обіг свиней.

Керівник підприємства, Давид Ерікян, має у своєму арсеналі не один підприємницький куточок – ТОВ «Агроленд», ТОВ «Сітібокс». З 2015 р. він – депутат Київської обласної ради від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Тобто, досить таки публічна людина.

Офіційно Давид Ерікян та його родина мешкають у с.Шпитьки Києво-Святошинського району. За словами Тетяни Семенової, голови Макарівської райдержадміністрації, ПП «Агро Ленд-1» регулярно надає допомогу жителям звільнених міст на Сході України.

Також завдяки зусиллям Давида Ерікяна у Київській області розпочала роботу антирейдерська школа. В ній аграріїв навчають як, не порушуючи законів, захищати своє підприємство. Здавалось би, люди повинні радіти відкриттю нового підприємства на території села: це ж ремонт старих приміщень колгоспу, додаткові робочі місця, розвиток інфраструктури, дохід у сільську скарбницю, але…

У 2009 р., ознайомившись з документацією, місцеві мешканці та сільська влада сказали рішуче «Ні» появі свинокомплексу в с. Грузьке. Однак, ПП «Агро Ленд-1» запрацювало, а це означає, що, «власник» останнього – Давид Ерікян де-факто здійснив самозахоплення 32-х гектарів землі!

Якими правдами і не правдами він втілював свої плани у життя, – достовірно не відомо. Але у січні 2010 р. голова Макарівської райдержадміністрації Володимир Горбик надав дозвіл на розміщення в с. Грузьке поголів’я чисельністю 500 свиней. У 2015 р. він був збільшений до 3000 ( а це протизаконно!). За словами жителів села, зараз на свинофермі близько 10 тис. голів.

Як показав час, самозахоплення – це не єдина проблема підприємства. Мені вдалося поспілкуватися з кількома мешканцями с. Грузьке. Відразу зазначу, мешкають вони на протилежному від свиноферми кінці села. Так от, за їх словами, представниками ПП «Агро Ленд-1» спаплюжене дотримання всіх санітарно-технічних норм: відходи з ферми зливаються без фільтрації постійно в одне і теж місце, яке розташоване поруч з річкою Сивка.

І як результат, всі нечистоти розносяться по селу. Мережа місцевих ставків на сьогодні так забруднена, що купатися в них уже не можливо. Також неприємний запах з’явився у питній воді, яку люди беруть у криницях та із свердловин. І якщо на протилежному кінці села вода ще чиста, то сморід від свиноферми доходить сюди щодня. У спілкуванні мешканці села наражаються на постійне хамство Давида Ерікяна та його підлеглих, що теж обурює сільчан.

Крім того, на 2017 р., за словами сільського голови підприємство не сплатило жодної гривні податку в село (лише ПДФО). Хоча дохід підприємства задекларований понад 1 млн грн у рік.

Довгий час чекали на реакцію районної та обласної влади місцеві мешканці. Однак на їх зауваження ніхто не звернув уваги і тоді активісти пішли на рішучі міри. У червні 2016 р. виник перший серйозний конфлікт між представниками ПП «Агро Ленд-1» та мешканцями с. Грузьке. 22 червня 2016 р. було проведено епізоотичне обстеження свиноферми, у результаті якого О. Гнатюк, в.о. начальника управління Держпродспоживслужби в Макарівському районі склав акт. У ньому він зазначив, що у підприємства відсутні дозвільні документи і ним порушуються санітарні норми.

На основі цих документів було скликано сесію Гружчанської сільської ради, на яку завітав голова Макарівської районної ради Олександр Гулак. Директор ПП «Агро Ленд-1» пообіцяв змінити ситуацію до 30 червня 2016 р. і виконати всі умови санітарних та екологічних норм. Але нічого обіцяного на підприємстві робити не стали.

2 липня в селі було зібрано загальні збори мешканців, на яких вирішили почекати до 7 липня. У випадку бездіяльності – подавати до суду. Проте знову питання з мертвої точки не зрушило.

7 липня 2016 р. в с. Грузьке завітали представники батальйону «Азов». Вони спробували вплинути на Давида Ерікяна, але, як показав час, – безрезультатно.

15 липня 2016 р. у село приїздила Ганна Старикова, голова Київської обласної ради. Вона оглянула свиноферму й зустрілася з представниками ПП «Агро Ленд-1». Попередньо Ганна Старикова мала зустріч з очільниками району Тетяною Семеновою та Олександром Гулаком.

У результаті цих зустрічей Давид Ерікян написав розписку, у якій він пообіцяв до 11 січня 2017 р. закрити свиноферму в с. Грузьке. Якщо він цього не зробить, матеріали мали передатися до суду.

Наступив 2017 р., а ПП «Агро Ленд-1» продовжує працювати.

27 червня у Макарівській райдержадміністрації відбулася зустріч щодо ситуації в с. Грузьке. За її результатами було узгоджено з Гружчанським сільським головою проведення найближчим часом засідання сесії сільської ради з даного питання та визначення термінів громадських слухань, чи громадського зібрання, з врегулювання ситуації, відповідно до чинного законодавства, залучаючи всю громаду.

Але у місцевих мешканців вривається терпець. І вони власними силами починають вирішувати наболіле питання.

Наприкінці червня активісти вийшли і перекрили дорогу вантажівкам, що прямували до свиноферми, але у ніч проти 1 липня в селі з’явилися, так звані, «тітушки» і розігнали мітинг.

Стосовно людей, які розганяли мітинг, мені доводилося чути найрізноманітніші версії. Однак, місцеві мешканці всі як один впевненні, що то були вихованці одного із спортивних клубів, який фінансує Давид Ерікян. Перевірити цей факт неможливо. Серед побитих був місцевий активіст Олексій Іванченко, учасник АТО. Він написав скаргу в районну поліцію. Але правоохоронці ніяких заходів не вживали, оскільки були відсутні ті, на кого написана скарга.

Отож, 1 липня на місце конфлікту прибули заступник голови Макарівської районної ради Олександр Цисаренко, заступник голови райдержадміністрації Іван Рознай, очільник місцевої поліції Олег Кравчук та прокуратури Макарівщини – Євген Шабанов. Вони, насамперед, заспокоїли натовп. А потім спробували провести розмову з Давидом Ерікяном. Результат уже всім добре знайомий. Власнику ПП «Агро Ленд-1» знову дали час на підготовку документів. Якщо за певний термін їх не буде показано, ферму мають закрити.

Який термін давали горе-підприємцю, – мені не відомо, але минуло вже три тижні, а ферма продовжує працювати! Як і колись, вода забруднюється, сморід нікуди не зникає.

…Громадський мітинг розійшовся, місцеві мешканці залишились крайніми та винними у піднятому шумі. З вище викладених фактів, кожен зробить свої висновки. Розумію, що знайдуться люди, які будуть захищати власника ПП «Агро Ленд-1» і скажуть, що він «робить лише хороші справи для району та с. Грузьке». Якщо хтось має такі факти, повідомляйте і я впевнена – їх надрукують в газеті «Макарівські вісті».

Мене ж дивує: чому представники районної та обласної влади до цього часу не закрили ПП «Агро Ленд-1» в с. Грузьке, якщо дозвільна документація на його діяльність відсутня?! І тут закрадається думка, яку виклала одна з дописувачок в соціальних мережах: «Такі проблеми нашій владі просто невигідно вирішувати. Адже їх можна мусолити роками. І їх, як козир з рукава, дістають тільки в потрібний час».

Та найстрашніше в цій ситуації те, що замість того, щоб звернути увагу на кричуще неподобство, допомогти вирішити конфлікт, – вищі інстанції придумують плітки та байки про той чи інший факт, щоб повернути справу в потрібне, вигідне русло; хтось хоче усунути конкурента, хтось хоче виглядати героєм-помічником, інші хочуть зламати в розумах людей певні стереотипи щодо політичних течій. Тобто цілі є в усіх… Тільки ні в кого немає бажання любити, поважати свій народ і бути вірним своїй «Присязі».

Олександра СМІРНОВА.

Додати коментар