Хід реалізації Урядової програми «Доступні ліки» в Макарівському районі

0

«Доступні ліки» – це урядова програма забезпечення кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість його життя, зможуть запобігти виникненню ускладнень та передчасної смерті.

Програма «Доступні ліки» надає можливість кожному українцю отримати БЕЗКОШТОВНО або з незначною доплатою ліки за трьома категоріями:
– серцево-судинні захворювання;
– бронхіальна астма;
– діабет ІІ типу.

Перелік лікарських засобів вартість, яких підлягає відшкодуванню і які зазначені у програмі «Доступні ліки», можна знайти у Реєстрі лікарських засобів, на сайті Міністерства охорони здоров’я. А перелік аптек слід шукати на сайтах органів місцевої влади. Перелік регулярно оновлюватиметься.

ЗАПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ:

Що потрібно знати про цю програму:

1. Як регулюватимуть ціни на лікарські засоби в Україні?
Ціна на лікарські засоби, які відшкодовує держава, має бути обґрунтованою. Дуже часто ціни на одні й ті самі ліки в Україні є значно вищими, ніж у сусідніх країнах. Хоча рівень зарплат українців є нижчим. У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановить граничну оптово-відпускну ціну лікарських засобів по 21 міжнародній непатентованій назві (МНН або діюча речовина), які ввійдуть до програми реімбурсації.

Граничну оптово-відпускну ціну розрахують, базуючись на медіанній ціні на лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже, так само має бути і в Україні.

Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню, МОЗ встановить максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.

Важливо розуміти, що ціна в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню – це оптово-відпускна ціна. Гранична оптово-відпускна ціна за добову дозу міститься в Реєстрі граничних оптово-відпускних цін. Максимально дозволена ціна в аптеці – оптово-відпускна ціна за упаковку + 10% постачальницької надбавки + 15% дозволеної торговельної надбавки + 7% ПДВ.

Розмір відшкодування вартості за упаковку лікарського засобу міститься в Реєстрі лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню.

Наприклад, Міністерство охорони здоров’я порівняло всі ціни на препарати з діючою речовиною «Еналаприл» в Польщі, Словаччині, Латвії, Угорщині та Чехії. Медіанна ціна за дозу там становила ХХ грн. Це означає, що уряд компенсуватиме повну або часткову вартість препарату, ціна за визначену добову дозу якого не перевищує ХХ грн. + 10% оптово-постачальницької надбавки + 15% торгових надбавок + 7% ПДВ = УУ грн. за дозу. Референтне ціноутворення дозволило знизити ціни на основні лікарські засоби та зробити їх доступнішими для пацієнтів.

Liky2

2. Як отримати безкоштовні ліки?
1. Зверніться до лікаря і отримайте правильно виписаний рецепт.
2. Завітайте до аптеки з позначкою «Доступні ліки».
3. Отримайте за рецептом ліки безкоштовно або з частковою доплатою.
Вартість ліків повністю або частково оплачує держава.

3. Коли запрацює програма?
Програма почала діяти з 1 квітня 2017 р. Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади і стають учасниками програми.

4. Які МНН (міжнародна непатентована назва (діюча речовина)) входять до програми реімбурсації?
СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:
Аміодарон (Amiodarone)
Амлодипін (Amlodipine)
Атенолол (Atenolol)
Верапаміл (Verapamil)
Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
Спіронолактон (Spironolactone)
Фуросемід (Furosemide)
Дигоксин (Digoxin)
Еналаприл (Enalapril)
Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
Карведілол (Carvedilol)
Клопідогрель (Clopidogrel)
Метопролол (Metoprolol)
Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
Симвастатин (Simvastatin)
Бісопролол (Bisoprolol)

БРОНХІАЛЬНА АСТМА:
Беклометазон (Beclometasone)
Будесонід (Budesonide)
Сальбутамол (Salbutamol)

ДІАБЕТ ІІ ТИПУ:
Метформін (Metformin)
Гліклазид (Gliclazide)
Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню (далі Реєстр) – це перелік із 21 МНН, які входять до програми
«Доступні ліки» і включає в тому числі інформацію про:
• міжнародну непатентовану назву;
• торгівельні назви;
• форму випуску;
• сила дії (дозування);
• виробника;
• оптово-відпускну ціну дози за упаковку, грн.

Міністерство охорони здоров’я порівняло ціни на аналогічні МНН у 5 сусідніх країнах України – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. На основі середньої ціни за добову дозу лікарського засобу в цих 5 країнах, уряд встановив граничну ціну на лікарський засіб в Україні, а також ціну, яку повністю відшкодовує держава.

Реєстр також містить графу «Розмір відшкодування за упаковку, грн». Держава компенсує вартість лікарського засобу за найнижчою ціною, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Саме такий препарат пацієнт отримає безкоштовно.
Препарат, ціна на який не перевищує граничну оптово-відпускну ціну, пацієнт може отримати, доплативши лише різницю між розміром відшкодування за упаковку та фактичною ціною препарату.

4. Чому вибрано саме ці категорії захворювань?
Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) поширюється на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 р., на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015 р. Здебільшого, це діти та молодь.

5. Що потрібно знати лікарю?
Лікар має виписати пацієнту рецепт на лікарський засіб, який відповідає його стану. Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою, а на основі Міжнародної непатентованої назви (МНН) діючої речовини ліків.

В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

6. Чи може пацієнт отримати безкоштовні ліки без рецепта?
Без рецепта ліки за програмою «Доступні ліки» отримати не можливо.
На кожну призначену лікарем МНН має бути виписаний окремий рецепт.
З цим рецептом пацієнт іде до аптечного закладу, що бере участь у програмі «Доступні ліки».

7. Як це працює?
Після візиту лікаря, пацієнт отримав рецепт на лікарський засіб з діючою речовиною «Бісопролол» 5 мг, 30 пігулок. В аптеці пацієнту пропонують декілька торгових марок, які містять МНН «Бісопролол». Пацієнт вирішує, яку торгову марку придбати: ТМ1, ТМ2, ТМЗ, ін.

Якщо, наприклад, ТМ2 – визначений, як лікарський засіб з найменшою вартістю, тоді пацієнт отримає його безкоштовно. А за ТМЗ пацієнту доведеться доплатити – фактично різницю між ціною ТМ1 та ТМЗ.

Якщо ТМ1 не підпадає під програму «Доступні ліки», тому що його ціна за добову дозу перевищує максимально дозволену Реєстром гранично оптово-відпускних цін (3,33 грн. за дозу у порівнянні з 0,73 грн. за дозу у 5 референтних країнах). Вартість цих ліків держава не відшкодовує.

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого
лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці.

Проте, у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

8. Де пацієнт може обміняти рецепт на ліки?
Це може бути будь-яка аптека, що підписала договір з місцевим органом влади.

9. Що робити, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки, або ті, що відшкодовуються?
1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.
2. Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.
3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

10. Які вимоги до аптеки-учасника програми?
У кожному аптечному закладі, що бере участь в урядовій програмі «Доступні ліки», обов’язково має бути наявний найдешевший генерик (найдешевший препарат) та перелік цін відшкодування. Аптека надає місцевим владам фінансовий звіт і документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, та отримує повернення коштів з місцевих бюджетів протягом 5 робочих днів після подачі звітності.

У реалізації Урядової програми «Доступні ліки» в Макарівському районі беруть участь 2 аптеки:

Макарівська районна аптека № 10 та 10 аптечних пунктів 2-ої категорії при медичних амбулаторіях загальної практики сімейної медицини;

– Аптека ФОП Хорошун Оксана Олександрівна.

КЗ «Макарівський центр ПМСД» щотижнево, в понеділок та п’ятницю, звітується перед Департаментом охорони здоров’я Київської облдержадміністрації про кількість виписаних рецептів та відшкодування їх вартості. На 2017 рік на реалізацію Урядової Програми «Доступні ліки» в Макарівському районі передбачено субвенцію з державного бюджету в сумі 600,7 тис. грн. Місячний ліміт складає 66,7 тис. грн.

Станом на 9 червня 2017 р. отримано коштів на ці цілі в сумі 200,1 тис. грн. Виписано 2701 рецепт, та забезпечено відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань по 2293 рецептах, з них повне відшкодування вартості лікарських засобів здійснено по 867 рецептах та часткове – по 1426 рецептах на загальну суму 113,9 тис. грн.

Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

Мета програми «Доступні ліки» – забезпечити кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя і запобіжать виникненню ускладнень та передчасної смертності. 

Більше інформації про урядову програму «Доступні ліки» шукайте на сайті Міністерства охорони здоров’я: moz.gov.ua
З усіх питань щодо програми «Доступні ліки» звертайтесь за адресою moz@moz.gov.ua. Пацієнти можуть зателефонувати на «Гарячу урядову лінію» 15-45.

Сергій СОЛОМЕНКО ,
головний лікар КЗ «Макарівський
центр первинної медико-санітарної
допомоги».

Додати коментар