НІМЦІ В ОКУПОВАНОМУ МАКАРОВІ

0

10 липня виповнилося 76 років, як гітлерівці у ході німецько-радянської війни увійшли до Макарова. Довгий час про перебування окупантів у нашому містечку краєзнавці нічого не писали.

У переважній більшості місцеві дослідники вивчали партизанський рух на теренах району. І лише у 2000-х рр. у керівника клубу «Пошук» ЦТДЮ імені Д.Туптала Діни Нетреби з’явилося кілька публікацій про повсякдення в окупованому Макарові.

У 2014 р. в газеті «Макарівські вісті» Євген Букет опублікував невеличку замітку про фотографії німецького офіцера, зроблені у Макарові. Сьогодні мова знову піде про ці знімки. Ми повертаємося до цієї теми, щоб розповісти читачам, які результати у вивченні зображень досягнуті за три роки.

У своїй статті Євген Букет писав, що один із столичних колекціонерів придбав старий німецький фотоальбом, де серед інших були фото з кількох населених пунктів Київщини: Ковалівка (Васильківський р-н), Макарів, Майданівка (Бородянський р-н) та Ошитки (нині затоплене Київським водосховищем). Під кожен населений пункт відведено окрему сторінку альбому, яка має підпис, де знімки зроблені. Фотографії вклеєні у такому порядку як нами перераховані села.

Вище згадуваного колекціонера цікавили фото, які стосувалися с. Ошитки. Всі інші він погодився продати. Знімки, що стосувалися Макарова були куплені пошуківцем Володимиром Жарко. Дослідник мав надію, що там можуть виявитися зображення с. Бишів. Однак, коли зрозумів, що фотографували лише Макарів, у травні 2017 р. передав фотокартки до Макарівського районного історико-краєзнавчого музею. Тепер відвідувачі закладу можуть їх переглянути на власні очі.

Також Євген Букет зазначав, що власником альбому був офіцер 294-ї піхотної дивізії (294 InfanterieDivision) 6-ї армії Вермахту.

На сьогодні за німецькими документами встановлено, що ця дивізія з середини липня до середини серпня перебувала в Житомирі та Радомишлі. А тому, на нашу думку, вище згадувані населені пункти німецький офіцер відвідав за власним бажанням, коли його частина стояла у Радомишлі.
а1Євген Букет писав про напис на звороті однієї з фотографій (див. фото 1). Коли на сайті Макарівського районного історико-краєзнавчого музею були викладені скани фотографій для їх ідентифікації, то з дирекцією закладу через соціальні мережі зв’язалася Лілія Геккель. Виявилося, що вона наша землячка, проте уже довгий час мешкає в Німеччині. Лілія запропонувала свою допомогу у перекладі та розшифруванні всіх написів на фотографіях. Оскільки ця робота могла хоч якось наблизити до визначення, що зображено на знімках, то ми погодилися на співпрацю.

Напис на звороті знімку, мав схожий переклад до того, який подавав у газеті Євген Букет: «У Макарові (Росія). Після 6-ти тижнів бойових дій. Стара фотографія. Я на ній. Мене можна впізнати на передньому плані з широкою спиною! За обідом! Петер. Середина серпня 41. Я сам не роблю фотографій» (див. фото 2).

tit
Але ще більше нас цікавило, що означають написи на табличках на фотографіях. Результат після перекладу Лілією був несподіваний, проте він нам не допоміг ідентифікувати, що зображено. На фото 3 група військовослужбовців сидить під деревом і посміхається.

ф3Над ними прибита табличка. Завдяки комп’ютерній техніці було з’ясовано, що там написано «Nichtenl uste». Для нас цей напис нічого не значив. Лілія Геккель взяла кілька днів на пошуки та роздуми. А через короткий проміжок часу вона нам повідомила: “Термін «Nichtenlauste» вже ніхто в Німеччині не використовує. У роки Другої світової війни німці у своїх лазаретах мали етикетку (причіпну бірку) «entlausteVerwundeteundKranke», що означало «у пораненого і хворого виведені воші». Так що «Nichtenlauste», це заперечна назва, що позначала солдатів, у яких воші ще не виведені”.

Ми з Лілією прийшли до висновку, що на фото вояки собі дозволили невеличкий жарт з табличкою. Вони навіть посміхаються, бо знають про напис.

Закінчував Євген Букет свою статтю з проханням до старожилів допомогти «ідентифікувати» знімки. Коли фото були передані до музею, їхні скани були викладені в інтернеті теж з цією метою. Так, от що стосується фото 3, то завдяки старожилам та просто людям, які цікавляться історією Макарова на 99 % було встановлено, що фотографувалися військові на фоні сучасного хлібзаводу. Зайти на територію заводу не вдалося, проте навіть з прохідної можна побачити стіну подібну до тієї, що на фото.

ф4Фото 2 та 4 ідентифікувати майже не можливо. А от стосовно фото 5 розгорілися в соцмережах гострі дискусії. Знавці історії Макарова стверджували, що подібне кладовище було в районі стадіону поблизу Макарівського ліцею. Проте старожили були іншої думки. За їх словами, в районі стадіону було маленьке поховання німецьких вояків, а от подібне кладовище – поруч із сучасною вулицею Юрія Гагаріна, на тому місці, де ще зовсім недавно виникла пожежа з бочками дизпалива. Люди більш похилого віку стверджують, що саме там було велике німецьке кладовище.ф5

Але найбільше в соціальних мережах друзі музею обговорювали фото 6. Значна частина дописувачів схиляється до думки, що цей знімок зробленийф6 не в Макарові і офіцер просто помилився. Однак, були користувачі, які говорили, що Макарів після війни дуже змінився і на карточці зображено будівлю, яку в роки війни було втрачено. Але де вона розташовувалася, ніхто не знає. Проте всі сходилися на думці, що ясність має внести розшифрування та переклад напису на табличці перед будівлею.

ф6Лілії знадобився один день, щоб дати нам наступну відповідь: «BаckKp 3». «BаckereiKompanie 3». «Пекарня Третьої роти». Якщо чесно, ця відповідь, на нашу думку, ніякої ясності не внесла і не допомогла ідентифікувати, де знаходилося приміщення. Хоча як варіант, ми розглядаємо те, що табличка могла вказувати на хлібзавод у Макарові.

Може це припущення якось допоможе у подальших пошуках? А тому ми знову ж таки звертаємося до всіх з проханням допомогти будь-якою інформацією про те, що зображено на фотографіях німецького офіцера. Тим паче, з вище викладеного ви бачите, що пошукові роботи не стоять на місці і за три роки ми маємо хоч і маленькі, але позитивні результати.

Додати коментар