ВИБІР ЗА ВАМИ!

0

Навчальний рік добіг кінця, ЗНО здане, документи на  вступ до вузу підготовлені. А в який ВНЗ їх здати, – це питання вкрай непросте.

Мабуть тому, що всі ми, батьки, хочемо для своєї дитини найкращого і (що найгірше!) нам здається, що ми краще знаємо, до якого ВНЗ вступити і на яку спеціальність. Проаналізувавши велику кількість соціальних опитувань, можу з впевненістю сказати, що популярними серед дітей є професії вчителя (вихователя), лікаря, журналіста, телеведучого, агронома, економіста, ветеринара, дизайнера одягу, інтер’єру та ландшафтного дизайну, військового та, навіть, астронавта. Також велика кількість хоче стати моделями, суперзірками, професійними спортсменами і вкрай відомими людьми.
Прикро і те, що багато діток не знають, ким вони себе бачать у майбутньому. Звісно, їм складно підібрати собі професію, так як з кожним десятиліттям це приходиться робити раніше й раніще, але це можливо і до цього треба підгодовуватися заздалегідь. Багато говорити з дитиною, прислухатися, спостерігати, дати можливість зосередитися на якихось певних предметах, хай то математика, біологія чи іноземні мови. Виявити схильність дитини, дати можливість розвивати свої здібності. Також не зайвими будуть періодичні тестування на здібності до професій чи роду діяльності.
Але завжди треба враховувати бажання дитини займатися тим чи іншим, тому що навіть найпрестижніша спеціальність не дає бажаних результатів в подальшому, якщо людина далека і байдужа до цієї справи. Успіх буде там, де інтерес, бажання, любов і повне захоплення своєю справою; там, де є задоволення від процесу роботи і її результату.
Але як показує практика, різноманітні мрії дітей щодо професій зводились до юристів та економістів, які, в свою чергу, останнім часом втратили популярність, оскільки перспективи не дуже «сонячні» і ринок праці перевантажений такими спеціалістами. Тому сьогодні хотілося б виділити ряд «популярних» професій на майбутні 10 років як в Україні, так і у світі.
Першими, звичайно, стоять програмісти – цим нікого не здивувати:
1. Програмісти (С + +, Java)
Це зрозуміло – програмами користуються всі, а написати їх можуть одиниці. Ось за цими одиницями і полюють кращі вітчизняні та зарубіжні компанії.
IT-генетик – професія на стику комп’ютерних технологій та біології. Робота цього співробітника полягає в геномупрограмуванні для лікування спадкових хвороб.
2. Технологи харчових виробництв
У будь-яку кризу найвигіднішим бізнесом залишається їжа і все, що з нею пов’язане. Цю потребу ніяк не обійти: мешканець великого міста не зможе жити натуральним господарством, як би не хотів. Додайте сюди ще свята, та й просто – під час кризи і політичної нестабільності для багатьох єдиним джерелом гарного настрою стає смачна їжа. Ще один момент, про який воліють не говорити: практично всі великі виробники-харчовики в Україні – іноземні фірми. Відповідно, рівень технологій і зарплат там високий. Ну і, звичайно, традиційно аграрний склад розуму і нашої економіки в цілому залишає переробну промисловість в топовому сегменті.
3.Інженери-будівельники, архітектори
Будуються у нас майже при будь-якій економічній погоді. І хороший інженер знадобиться завжди. А дороги! А мости! Інженери-будівельники в числі найбільш дефіцитних фахівців.
4.Перевізники
У транзитній країні, якою в силу географічних причин є Україна, хороші перевізники потрібні завжди. Транспорт і транспортні сполучення будуть розвиватися обов’язково!
5.Менеджери з персоналу, рекрутери
Ось де зараз потрібні хороші психологи! Знайти хорошого фахівця, умовити його співпрацювати, мотивувати на роботу… Так, до речі, є не тільки менеджери за наймом, але і менеджери по звільненню (негласно). Щоб керівники змогли залишитися «в білих рукавичках», озвучує неприємну звістку спеціальна людина.
У будь-якому випадку ринок рекрутингу буде тільки розвиватися, про що свідчить популярність різних курсів про психології управління.
6.Інженери-енергетики
Держава не поспішає вкладати кошти в цю галузь, зарплати там невисокі. Однак, є приватний сектор, альтернативні енергоносії! І тут затребуваність подібних фахівців буде тільки підвищуватися.
7.Хіміки
Оскільки альтернативні джерела енергії – основна світова тенденція, саме хімікам належить зайнятися їх розробкою.
Звичайно, що до цього залучені також екологи, фізики, інженери, та відповідальність лежить саме на хіміках. Технічним вузам прогнозують у найближчі роки тенденцію у зростанні студентів. Це гарна можливість поступити – конкурси зараз не великі, а професія обіцяє бути однією з найпрестижніших.
8.Екологи
Усім відомо, що екологічна ситуація в Україні залишає бажати кращого. Забруднення ґрунтів, водоймищ, захист зелених насаджень, відходи – ось проблеми не тільки України, а й цілого світу. Та якщо інші країни вже багато вирішили, то в нас екологічний рух тільки на старті. І потрібні спеціалісти, щоби зрушити ці проблеми з «мертвої точки».
9.Медики
Усі погодяться, що бути здоровим і красивим нині модно і престижно. Кожна людина прагне продовжити життя і прожити його здоровою. Це одна із основних світових тенденцій. Цим і займаються геронтологи та фахівці з продовження життя. Сюди ж можна віднести і всі галузі естетичної медицини, лікувально-профілактичні спеціальності тощо.
Геронтолог-консультант – експерт із здорової старості. Буде розробляти оптимальну схему харчування, фізичних навантажень і способу життя для літніх людей.
10. Аграрні спеціальності
Внаслідок іноземних інвестицій у підприємства за останні роки інтерес до сільськогосподарських професій значно зріс. Також варто зауважити, що тенденція до сільськогосподарських професій – загальносвітова, а це означає популярність і гарні перспективи для працівників агросфери.
Також хочеться додати, що топ найпопулярніших і привабливих навчальних закладів практично не змінюється, ними лишаються:

Київський національний університет імені Тараса Шевченка;
Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна;
Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича;
Львівський національний університет імені Івана Франка;
Одеський національний університет імені І. І. Мечникова;
НТУУ «Київский політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»;
Донецький національний медичний університет імені Горького (м. Краматорськ);
Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара;
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»;
Національний університет «Львівська політехніка».

Також не можу оминути навчальні заклади І–ІІ рівня акредитації, тобто коледжі і технікуми, які в останні декілька років почали набирати популярності. У них простіше вступити, ніж в університет, і з них легше вступити до того ж самого університету, так як багато з них і створені на базі ВНЗ, що дає можливість використовувати матеріально-технічний і бібліотечний фонди, професорсько-педагогічний склад та гуртожиток.
Насамкінець, хочеться додати: не важливо, яка ваша професія, популярна,чи ні, увійшов ваш навчальний заклад у рейтинги найкращих, чи не ввійшов. Головне, щоб ви завжди йшли за покликом душі, серця і розуму, щоб отримували задоволення і радість від результатів своєї праці.
Тоді ви обов’язково будете успішними та щасливими!

Олександра СМІРНОВА.

Додати коментар