НА КИЇВЩИНІ ЗНАЙДЕНО БІДОН З ДОКУМЕНТАМИ ОУН

0

У 2015 р. у Макарівському районі поблизу с. Ніжиловичі було віднайдено бідон з документами ОУН. Приблизне датування паперів за попередньою оцінкою – 1951 – 1952 рр. Довгий час місце знаходження знахідки було невідоме. І ось 26 травня 2017 р. колекціонером, який побажав залишитися невідомим, бідон та частина документів було передано до Макарівського районного історико-краєзнавчого музею.

Сама знахідка представляє з себе німецький бідон для спирту, який має маркування MF 26315. Але, як свідчить сусіднє тавро, у 1945 р. він потрапив до одного з колгоспів і отримав радянське маркування. Яким чином бідон потрапив до рук оунівців, на сьогодні сказати важко. Знахідка в гарному стані, має незначні пошкодження від перебування у землі.

На жаль, не відомо всього переліку того, що знаходилося у бідоні. До музею разом з ним було передано дві речі: ніж та бритва й дев’ять документів. Серед них чотири брошури: «Хто такі бандерівці та за що вони борються» (1950 р.), «Учителька» (1949 р.), «Україна погибає! Хто винуватий в цьому?» (1950 р.), «Поноволений український народе!» (1950 р.); дві листівки на основі дереворитів Ніла Хасевича й дві листівки у вигляді звернення Українських революціонерів.
Та, напевно, найцікавішим є «Звернення Українських революціонерів», яке датується 1951 р. Воно набране на друкарській машинці на двох аркушах тонкого паперу. Коли папір піднести до світла, то на ньому стають помітними водяні знаки «Союзпапірукртрест», «Малинська ф-ка», «Малин УРСР». І якщо аналоги всіх попередніх документів є розміщені на сайті avr.org.ua, то нічого, подібного до «Звернення», на сайті немає. І на даний момент цитат з нього виявлено також е було. Стан документів задовільний. Всі тексти читаються легко.
bid21Кому належав бідон, на жаль, сказати на сьогодні не можливо, адже жодного документа, який би хоч якось підказав приналежність, немає. На нашу думку, бідон був залишений членами групи «Бутька», яка діяла в Макарівському районі на початку 1950-х рр. Із документів ГДА СБУ відомо, що саме такі пропагандистські листівки ними розповсюджувалися по селах Макарівщини.

bid22Маємо надію, що ця знахідка стане новим кроком у вивченні діяльності груп ОУН на еренах Київщини у 1940-х – 1950-х рр.

Макарівський районний історико-краєзанвчий музей.

Додати коментар