У с. НЕБЕЛИЦЯ ГОВОРИЛИ ПРО ГЕРОЇВ

0

У День героїв України, 23 травня, у Небелиці згадували про діяльність українських націоналістів на теренах Макарівщини у 1940-х – 1950-х рр.

Урочистий захід був організований за ініціативи Макарівського районного Будинку культури та Макарівського районого сторико-краєзнавчого музею.

Причиною проведення мітингу було віднайдення у Галузевому державному архіві СБ України спеціального повідомлення керівника управління МДБ Київської області Сараєва. У ньому йшла мова, що 26 квітня 1952 р. у хату мешканця с. Небелиця Карпа Лузана просилися три українських націоналісти. Господар не ризикнув їх впустити до оселі, оунівці, залишивши в селі листівки, пішли в бік Житомирської області.

5 травня група оунівців була оточена на межі Київської та Житомирської області та знищена. При обшуку у них було знайдено велику кількість пропагандистських листівок з дереворитами Ніла Хасевича.

Після травня 1952 р. згадок про перебування оунівців у селах Макарівщини немає. До того ж, кілька років тому поблизу с. Ніжиловичі був відкопаний оунівський бідон, у якому знаходилися такі ж листівки як і у групи з с. Небелиця. Дивом, але кілька зразків листівок потрапили до Макарівського районного історико-краєзнавчого музею. Після вивчення всіх документів ініціативною групою було вирішено для учнівської молоді у с. Небелиця провести захід з нагоди 65-річчя останньої згадки про українських націоналістів на Макарівщині.

На урочистості була запрошена учнівська молодь Небелицької початкової школи, Червонослобідської ЗОШ І–ІІІ ст., 23n1Макарівського НВК «ЗОШ I ст. – районна гімназія», Макарівського НВК «ЗОШ І–ІІІ ст. – природничо-математичний ліцей» та місцеві мешканці.

23n2Вела захід директор Макарівського районного Будинку культури Людмила Колос. З вітальним словом до присутніх звернулася голова Небелицької сільської ради Любов Бабенко, яка подякувала організаторам за інтерес до історії села. Потім гостя з м. Боярка Тетяна Мірзаєва провела короткий екскурс про похідні групи УПА на Житомирщині та Київщині у 1943 р.

Директор Макарівського районного історико-краєзнавчого музею Віталій Гедз розповів про історію пошуків вище згаданого документа, процитував його, а також до музеїв присутніх навчальних закладів передав копії самого документа та листівки, яку було знайдено у бідоні.

Виступаючи, Максим Кравченя, звернув увагу школярів на бійця УПА, який весь цей час стояв на почесній варті заходу. Редактор газети в деталях розповів про форму та зброю вояка.

Після цього учасники заходу хвилиною мовчання згадали всіх полеглих патріотів України.

А на завершення виступив один з організаторів заходу Гнат Козел. Він присутнім розповів про плани встановлення в с. Небелиця пам’ятного знака трьом оунівцям, які у важкі часи знайшли в собі героїзм прийти на чужу територію та проводити агітацію за незалежну Україну. А потім гість з м. Боярка подарував учасникам заходу пам’ятні магніти із зображенням деревориту Ніла Хасевича.

23n3Завершувалися урочистості фотографуванням з вояком УПА та куштуванням польового куліша, який був приготовлений організаторами на вогнищі.

Лариса МІЩЕНКО,

художній керівник Макарівського РБК

Додати коментар