ВОДІЇ ТА ПІШОХОДИ…

0

Що може змінитися в країні, коли люди у нас «дивні»? Сьогодні мій крик душі адресований водіям.

Я думаю, кожен з нас хоча б раз стикався з ситуацією на сільській дорозі: ти йдеш, ведеш дитину до школи чи в садок, або просто біжиш на роботу, а поряд мчить авто, водій ще й сигналить, або висловлюється у нецензурній формі, щоб розбіглися. Ще раз хотіла зауважити, що саме на сільській дорозі поблизу дворів часто відбуваються такі ситуації. Я розумію, що в нашому
суспільстві громадяни розділилися на такі собі «касти» – привілейовані, які шалено керують авто та пішоходів, які плутаються під колесами.

Я дуже часто спостерігаю такі ситуації, як водій легковика летить по сільській дорозі в час, коли діти збираються на зупинці, йдуть у дитячий садок, чи бабуся йде до магазину за хлібом, яка, в принципі, може й не зорієнтуватися або просто недочути, що мчить авто. Але і в цій ситуації водії сигналять прямо у двох кроках позаду вас, їх зовсім не хвилює: чи хтось злякається, чи дезорієнтується.

Особисто не раз помічала таку картину, коли після такого сигналу пенсіонери хапаються за серце, а мами утримують коляску чи велосипед, лякаючись разом з дітьми.

А згідно з правилами дорожнього руху використання звукового сигналу дозволено лише у випадку запобігання ДТП, але не думаю, що пішохід, який йде попереду, – це «ДТП».

І парадоксально, що водії крім себе нікого не помічають, а пішоходам хоч в кущі чи калюжу стрибай!

Проблема ще й у тому, що немає тротуарів у селах, хоча й асфальтованою дорогою вони не завжди радують. Страшно, як летить машина по провулку, в якому ти живеш, і страшно більше від того, що водій добре знає: по сусідству граються діти, живуть старі люди і все одно летить, ставлячись до цього дуже легковажно.

Намагалася декілька разів поговорити з такими горе-водіями, але відповідь завжди одна: «Я поспішаю, я ніде не встигаю, що ви хочете, я досвідчений водій». Нагадую водіям, які поспішають, що згідно з правилами дорожнього руху швидкість на сільських дорогах не повинна перевищувати 60 км/год.!

Знаєте, прикро, прикро від того, що люди втратили здатність чути і розуміти.

Також я досить часто стикаюся з страшною, на мій погляд, проблемою водіїв на підпитку, які вирішили «матнутися» за цигарками, пляшкою, чи до кума. І дуже дивно, але їм байдуже, що хтось побачить (поліції по селах немає, сусіди звикли!), а продавцю в магазині, куди він під’їхав за кермом авто п’яний «в стельку», – байдуже, вони раді кожному клієнту. І тут хочеться згадати не тільки про авто, а й про квадроцикли, мотоцикли і моторолери. У цей момент хочеться нагадати про цінність людського життя, не бережете своє, подумайте про інших!

Неможливо пройти й осторонь водіїв, яким «тато дали авто» покататися, а там починається катання гуртом по селу, з дівчатами, алкоголем і «травичкою». І моторошно від того, що це вже абсолютно некерована компанія, там вже море по коліна, ні на які зауваження ніхто не реагує, хіба що відповідає нецензурною лексикою.

Тому знову хочу звернутися до батьків: спілкуйтеся з дітьми, цікавтеся їхніми захопленнями, вибудовуйте довірливі стосунки, вчіть своїх дітей відповідальності та адекватності, а головне – поваги до інших. І абсолютно не обов’язково давати машину дитині, щоб вона вас любила, чи не була гірша за інших, необов’язково відпускати «гульбенити» вночі, давати необмежені «кишенькові», щоб вони вважали, що їм все можна.

Не забувайте, діти гарні маніпулятори, а ви – люблячі батьки. Тому, повірте, можна і треба налагоджувати й підтримувати з дитиною дружні, довірливі стосунки. Але деякі батьки настільки «люблять» своє чадо, хочуть його забавити, що садять за кермо на коліна дво-, три-, чотирирічну дитину і катаються з нею не по полю, а по центру Макарова, абсолютно не вбачаючи в цьому нічого страшного.

Звісно, комусь здається це нормальним, але замисліться, ситуації бувають різні. Ви не знаєте і не можете передбачити, хто буде переходити дорогу, хто буде їхати назустріч, як поведе себе дитина. Пам’ятайте, всяке може трапитися на дорозі і у досвідчених водіїв.

Щодо горе-водіїв, то вважаю, що з такими треба боротися, жаль, звісно, що поліція не ввела ніякої служби для повідомлень у таких випадках, але інколи мені здається, що й це не допоможе, хоча спробувати треба було б.

Повернуся на секунду до питання тротуару біля Панського парку. Приходиш з дитиною погратися і тут вас зустрічає смуга перешкод, а пролазити потрібно поміж машинами, тому що тротуар перетворився на безкоштовну стоянку для автомобілів. Така сама ситуація з тротуарами поблизу магазину «АТБ», районного Будинку культури та «Будинку побуту». Розумію, залишити машину десь треба, але не забувайте, що пішоходам пройти теж треба. І в більшості випадків бачу, як вони, на превеликий жаль, обходять ті машини по проїжджій частині вулиці разом з коляскою, дитиною, тачкою і сумками.

У правилах дорожнього руху написано, що паркування на тротуарах заборонене. Проте, для легкових автомобілів і мотоциклів є виключення: їх можна ставити на краю тротуарів, але для руху пішоходів повинно залишатися як мінімум 2 метри.

На жаль, ситуація з паркуванням у Макарові настільки сумна, що згадана вище вимога простору для руху пішоходів дотримується не завжди. Співробітники ж поліції з рулеткою по тротуарах не ходять – усі прекрасно розуміють, що поставити автомобіль більше нікуди.

Однак, це зовсім не означає, що права пішоходів потрібно ігнорувати: виходячи з автомобіля, переконайтеся в тому, що залишається вільне місце для безперешкодного проходу як мінімум двох людей, що йдуть один одному назустріч (хоча б 1,5 метра простору).

Наприкінці хочу подякувати тим небагатьом шановним водіям, які пропускають пішоходів на переході, які зменшують швидкість проїжджаючи по калюжі, які не паркуються на квітниках і газонах, які сідають за кермо тверезими і пам’ятають про відповідальність, повагу та коректність у ставленні до інших – піших громадян.

Олександра СМІРНОВА.

Додати коментар