Історія одного пошуку

0

У Макарові в родині Єлизавети Оксентіївни та Нестора Тимофійовича Паламаренків підростало четверо дітей…

Під час гітлерівської окупації Макарівщини батько, тоді зв’язковий між підпіллям та партизанським загоном, був арештований гестапо.

Меморіал 2Далі його відправили до концтабору Бухенвальд. Однак, Нестор Тимофійович залишився живим, пройшовши крізь пекло табору і повернувся додому, в Макарів, у 1945 р.

Страждань зазнала й старша сестра – Софія, котру гітлерівці арештували влітку 1942 р. і як остарбайтерку вивезли до Третього райху.

7 листопада 1943 р. нацистів було вигнано з Макарова, але фронт рухався далі, поповнюючись учорашніми школярами, неозброєними й ненавченими, яких одразу кидали в бій. Мобілізували й брата Олексія, а потім – жодної вісточки від нього. «Зник безвісти», – говорили про нього. З цією раною на серці підростав Анатолій Паламаренко.

Якось редактор відділу листів газети «Сільські вісті» Андрій Мельничук звернувся до мене, знаючи, що я займаюся пошуковою роботою, з проханням знайти місце поховання Олексія Паламаренка, рідного брата Анатолія Несторовича. Він нібито загинув у Вінницькій області.

ПЛИТАУ Національному музеї історії України у Другій світовій війні, на моє прохання, знайшли у фондах повідомлення про загибель 17 січня 1944 р. в с. Широка Руда Липовецького р-ну Вінницької обл. «Полошаренка Олексія Несторовича, уродженця смт  Макарів». Ми вирішили, що це помилка в написанні прізвища і я продовжив пошук.

У телефонній розмові працівник Липовецької райдержадміністрації повідомив, що такого населенного пункту в районі немає. Вирішив перевірити інформацію в Управлінні культури Вінницької обласної державної адміністрації. Завдячуючи небайдужості завідуючого сектора охорони культурної спадщини Михайла Потупчика, який знайшов у архіві карту Вінницької області довоєнних років, було встановлено, що с. Широка Руда таки було і зникло воно з карти області після війни як «неперспективне».

Подальша пошукова робота в сільських радах, Липовецькому райвійськкоматі по ідентифікації особи Олексія Паламаренка та пошуку місця його поховання дозволила зробити висновок, що його останки та інших воїнів з братської могили с. Широка Руда були перепоховані в братській могилі в центрі м. Липовець. Однак, на надмогильній плиті в м. Липовець зазначено не прізвище «Паламаренко», а «Олексій Полішаренко».

У кінцевому рахунку особу Олексія Паламаренка ідентифіковано і помилку на надмогильній плиті виправлено в 2016 р. до Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Вся ця інформація та фото військового меморіального комплексу в м. Липовець були надані Анатолію Паламаренку.

Борис ДУЧЕНКО,
член Всеукраїнської громадської
організації «Закінчимо війну», м. Київ.

Додати коментар