Грип та гострі респіраторні захворювання

0

Щорічно сотні мільйонів людей на планеті хворіють тими чи іншими респіраторними захворюваннями. Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) атакують нас кожен рік, і величезній кількості людей не вдається уникнути зустрічі з ними в сезон застуд.

Здавалося б, кожен знає про цю хворобу все: і симптоми, і наслідки, і лікування, але все ж щорічно багато хто з нас роблять одні й ті ж помилки при лікуванні ГРВІ. Займаються «самодіяльністю», призначаючи собі ефективне лікування без поради з лікарем, що призводить до ускладнень. Для України і багатьох країн Північної півкулі епідемія, зазвичай, припадає на холодну пору року, коли організм людини найменш захищений від різних інфекцій. На думку епідеміологів, у 2017 році симптоми грипу, особливо в людей з низьким імунітетом, можуть спостерігатися аж до весни. У будь-якому випадку, не варто піддаватися паніці. Своєчасна профілактика і правильне лікування дозволять пережити дану недугу з мінімальними наслідками для дорослого і дитячого населення нашої країни.

ЦЕ НЕОБХІДНО ЗНАТИ

Грип. Цей термін також часто є підміною понять. Все, що викликає високу температуру – кашель, нежить і загальну слабкість, – (вірусів грипу близько 200) і характерні симптоми. Грип ми звикли називати грипом. Проте, грип має особливий вид збудників, починається раптово і відразу з тяжких симптомів. Він характеризується дуже високою температурою (39-400), яка стабільно тримається протягом 3-5 днів, присутністю сухого кашлю, що викликає болі за грудиною, запалення горлянки та нежить. При грипі часто спостерігається сильна інтоксикація організму, тому побічними симптомами можуть бути помутніння свідомості, кровотечі з носа, внутрішні крововиливи, геморагічна пневмонія та інше.

Парагрип. Зазвичай, проходить легше, ніж грип. Температура невисока, тримається 2-4 дні. Найнеприємніше при цій ГРВІ — сухий кашель і сильний нежить. Небезпечним симптомом може бути звуження горлянки (круп). Особливо при цій хворобі потрібно уважно стежити за станом дітей, оскільки цей стан може спричинити тяжкі ускладнення з диханням.

Аденовірусна інфекція розвивається поступово, більш плавно, ніж інші ГРВІ. При ній спостерігається температура 38-390, яка тримається досить довго (5-10 днів) і має хвилеподібний характер. Супроводжується вологим, досить сильним кашлем, сильним нежитєм, різким збільшенням лімфатичних вузлів. На тлі аденовірусної інфекції може розвиватися ангіна, фарингіт, кон’юнктивіт. Через запалення горла і лімфатичних вузлів ковтання затруднене і дуже болісне.

ПРОФІЛАКТИКА

Є два способи профілактики грипу та гострої респіраторної вірусної інфекції:
– специфічна профілактика;
– неспецифічна профілактика.
Специфічною профілактикою є вакцинація. Вакцини проти грипу специфічні для кожного сезону. Вони включають в себе актуальні, згідно з прогнозами на цей період, штами вірусів грипу (не менше 3-х). Циркуляція кожного вірусу прогнозується щорічно Всесвітньою організацією охорони здоров’я.

Після вакцинації формується імунна відповідь через 12-15 днів, імунітет зберігається протягом усього року. Деякі вакциновані люди можуть захворіти на грип. За статистикою, захисні антитіла до вірусу грипу визначаються 75-92% вакцинованих, але захворювання на грип і ГРВІ має більш легку форму та протікає без великих ускладнень.

Не менш важливою є неспецифічна профілактика – це методи профілактики, спрямовані на підвищення захисних сил організму, і проводяться як напередодні осінньо-зимового періоду, так і в період епідемії.

Існують фармацевтичні препарати для профілактики грипу та ГРВІ, а також відомі народні засоби.

Перш, ніж вибрати препарати для профілактики – а це інтерферони, противірусні препарати, вітамінні комплекси, бактеріальні лізати – необхідно проконсультуватися з лікарем, який призначить оптимальний комплекс неспецифічної профілактики, беручи до уваги вік, супутні соматичні захворювання.

Народні засоби: прийом натурального вітаміну С у вигляді настою шипшини, ягоди журавлини, а також чорна смородина, цитрусові. Використання природних фітонцидів, особливо часнику, цибулі.

Дотримання особистої гігієни відіграє важливу роль у профілактиці грипу, респіраторних вірусних інфекцій. Після відвідування приміщень загального користування (транспорт, магазини, ринки і т. д.), необхідно мити руки з милом, не торкатися очей, обличчя немитими руками. Потрібно частіше провітрювати приміщення, обробляти поверхні за допомогою дезінфікуючих засобів.

В закладах бажано використовувати бактерицидні лампи, що веде до зниження циркуляції в повітрі вірусних агентів.
Також важливо дотримуватися теплового режиму – одяг і взуття має відповідати розміру та використовуватись відповідно до погодних умов. Слід уникати переохолодження організму.

Не забувайте про раціональне збалансоване харчування, що впливає на стійкість організму. Важливе споживання продуктів, що містять повноцінний білок, вітамін С.

ЛІКУВАННЯ ГРВІ.
ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

Лікування ГРВІ зі стандартним перебігом хвороби, зазвичай, проводиться у пацієнта вдома. Обов’язкові постільний режим, тепле пиття, препарати для боротьби з симптомами захворювання, легке, але корисне і багате живильними речовинами харчування, інгаляції. Рекомендований прийом вітамінів.

Багато з нас знають, що температура — це добре, оскільки саме таким чином організм бореться з інфекцією. Збивати температуру можна тільки в тому випадку, якщо вона піднялася вище 38 градусів, тому що після цієї позначки з’являється загроза для мозку і серця пацієнта. Також необхідно пам’ятати, що антибіотики при ГРВІ не застосовуються.

Основним симптомом ГРВІ є болісний сильний кашель. Необхідно знати, що це не просто рефлекс, а спроби організму вивести з легенів і бронхів мокротиння, що містить хвороботворні мікроорганізми. Щоб полегшити відкашлювання, фахівці рекомендують прийом спеціальних препаратів. При цьому дуже важливо, щоб ліки м’яко діяли на організм, ослаблений вірусами, і, крім основної дії, додатково надавали протизапальний і противірусний ефект.

Отже, не займайтеся самолікуванням, не вдавайте, що ви не хворі – одразу ж звертайтеся до лікаря. Не застосовуйте безконтрольно народні засоби, особливо при лікуванні дітей спочатку обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, не поспішайте вживати антибіотики, не пийте алкогольні напої і, врешті, не поспішайте на роботу – дозвольте організму відновитися після хвороби.

Піклуйтеся про себе і будьте здорові! Будьте грамотними в лікуванні респіраторних захворювань. Правильна тактика під час застуди вбереже вас від ускладнень.

Олександр РЄЗНІКОВ,
головний лікар Макарівської Центральної районної лікарні.

Додати коментар