Рак – це діагноз

0

Ця хвороба викликає сильний страх смерті, але забирає менше життів, ніж інфаркт та інші серцево-судинні захворювання.

ЩО Ж ВІН ЯВЛЯЄ СОБОЮ?
Це – злоякісна пухлина, тяжке, швидко прогресуюче захворювання, в основі якого лежить не контрольоване розмноження злоякісних пухлин організму. Злоякісні пухлини мають здатність метастазуватися, тобто, розповсюджуватись по організму, вони не мають оболонки, розростаються на значні відстані, порушують роботу різних органів та систем організму.

Після видалення основної пухлини залишаються поодинокі клітини, що утворюють нову пухлину. Метастази утворюються не тільки в органах, що поруч з основною пухлиною, а й у віддалених – частіше в кістках, печінці, мозку, легенях.

На відміну від злоякісних, – доброякісні пухлини відрізняються посиленим, але не безмежним ростом, в більшості вони покриті капсулою, не проростають в сусідні органи, лімфатичні вузли, можуть мати величезні розміри, а маса їх – досягати 10-20 кілограмів.

Проте, доброякісні пухлини можуть перероджуватися в злоякісні. Тоді їх обов’язково треба видаляти, щоб вони не загрожували організму.

ЯК ПОЧИНАЄТЬСЯ РОЗВИТОК РАКУ?
Кожна злоякісна пухлина бере початок з однієї-єдиної клітини, яка була нормальною, але в результаті різних факторів, що призвели первинну клітину до безупинного, агресивного росту, який передає своєму «потомству» здатність допроникнення в навколишні тканими та органи.

Коли не позбавляти організм від таких злоякісних пухлин, то вони призводять до смерті. Поодинокі злоякісні клітини з’являються в організмі здорових людей досить часто, але не завжди відбувається їх переродження в злоякісні – до цього причетні дії цілого ряду факторів: висока температура, надлишок сонячного світла, променевої радіації, хімічних речовин, що називаються канцерогенами, сивушні масла алкоголю та онкогенна дія деяких вірусів, глистів.

ЦЕ ІНФЕКЦІЙНЕ ЗАХВОРЮВАНЯ?
Дуже часто люди запитують, чи не є рак інфекційним захворюванням? Вчені довели, що ні – не передається, як грип – онковіруси не інфекційні. Але деякі ракові захворювання носять спадковий характер – спостерігається в одній сім’ї. Наприклад, рак молочної залози може виникати і в матері, і в бабусі, і в онуки. Тут грає роль слабкість імунної системи – люди з міцним здоров’ям не хворіють на рак.

Нині ні в кого немає сумніву, що вітаміни А, Е, С значно підвищують імунітет, а сильна імунна система захищає організм від раку. Отже, ріст онкопухлини залежить від того, де вона розміщена, хоча й часто вона не дає про себе знати на ранніх стадіях, аж поки не з’являться метастази.

ЯКІ ОЗНАКИ ПОВИНІ НАСТОРОЖУВАТИ?
– втрата ваги (за 1 тиждень 5-7 кг), коли людина до цього не прикладає ніяких зусиль;
– болі в ділянці проекції будь-якого органу;
– підвищення температури без видимих причин;
– блідість шкіри обличчя, погіршення її стану, випадіння волосся;
– безпричинна постійна слабкість, запаморочення голови, швидка втомлюваність.

Ці ознаки характерні для всіх онкохворих. Тож, коли ви помітили в себе будь-яку з цих ознак, – негайно зверніться до лікаря (терапевта, сімейного лікаря), котрий тут же направить вас на детальне обстеження.

Всі перелічені ознаки не є первинними. Скоріше, процес прогресує, пухлина виділяє в організм людини продукти своєї життєдіяльності, що пригнічує імунну систему: організм працює з перенапруженням і починає згасати.

Коли ж питання стоїть про лікування хворого, дуже велика роль належить швидкому встановленню діагнозу, інакше час може бути безповоротно втраченим. Підступність онокозахворювань якраз в тому, що вони достатньо довго можуть проходити безсимптомно – людині і на думку не спадає звернутися до лікаря. Наприклад, незначна наявність крові у випорожненнях, що з’являється періодично, може бути ознакою не тільки тріщини прямої кишки, чи геморою, а й раку прямої кишки.

ЯК ЖЕ ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ХВОРОБИ?
Слушне питання. Звичайно, – це профілактика: дотримання здорового способу життя, фізичні вправи відповідно до віку людини, загартування, медогляди у лікаря не рідше 1 разу на рік, флюорографія, лабораторні обстеження, для жінок – регулярні огляди в гінеколога, а для чоловіків – у проктолога та уролога, відмова від куріння, зловживання алкоголем. Не думайте, шановні читачі, що здоров’я подароване вам Богом один раз і назавжди, та ще й безкоштовно, то нічого для його збереження робити не треба! Навпаки – здоров’я потребує уваги та догляду, навчіться дослухатися до себе і при наявності перших ознак збою в діяльності організму, – звертайтеся до лікаря.

Людмила ТКАЧ,
сімейний лікар.

Додати коментар