Дарунок землякам

0

Нещодавно в Національній академії мистецтв України відбулася презентація альбому акварелей Заслуженого художника України, академіка геральдики, лауреата та дипломанта численних премій Анатолія Марчука. Видання приурочене 60-літтю художника та 40-річчю художньої діяльності.

Його редактор, відомий український журналіст, видавець, заслужений працівник культури України Володимир Біленко, презентував альбом у стінах Академії. В анотації до видання зазначено: «Заслужений художник України Анатолій Марчук акварельними роботами здобув щирі симпатії багатьох поціновувачів високого мистецтва.

Особливою ніжністю і глибоким проникненням у таїни природи вражають його пейзажі. І мабуть, завдяки не лише великому таланту живописця як майстра, а глибокому відчуттю того, що природа для нього — не просто об’єкт, із яким спілкуються художники на етюдах. Бо Анатолій Марчук постійно живе серед цього дива, під цими небесами, які зачаровують у картинах глядачів». Саме з такими творами й знайомить читача це видання.

В альбомі представлено 58 репродукцій акварелей Анатолія Петровича, також розміщені його фото з відомими українцями. Вступні статті написані доктором мистецтвознавства, Заслуженим діячем мистецтв України, членом Національної спілки художників України, дійсним членом (академіком) Національної академії мистецтв України, професором Олександром Федоруком і кандидатом мистецтвознавства, членом Національної спілки художників України, редактором журналу «Образотворче мистецтво» Володимиром Петрашиком.

Опубліковані відгуки про творчість автора. Андрій Чебикін зазначив: «Анатолій Марчук був здібним студентом, який став талановитим художником. Його акварелі — це справжнє одкровення. У них він вдало поєднує глибинну колористику з цікавими композиційними рішеннями. Акварель по мокрому — досить складна техніка, але митець віртуозно володіє нею. Бажаю йому успіхів на творчій ниві!»

Василь Перевальський підкреслив: «Анатолій Марчук завжди дивував мене своїм абстрактним живописом. Уперше я щиро захопився його творами. Той живопис і досі стоїть у мене перед очима. Його творчість, на мою думку, є унікальним явищем у мистецтві України, в якому була «біла пляма» в абстрактному напрямку.

Проте Марчук заповнив її своїми творами. Анатолій Марчук — емоційний, цікавий та своєрідний митець. Вдруге він захопив мене своїми акварелями. Коли я їх побачив, був просто вражений. Це прекрасні речі, професійно закомпоновані, технічно бездоганно виконані. Вони настроєві, хоч і мотиви прості — наші українські пейзажі: озерця, річечки, кущики. Але беруть за душу своєю несподіваністю: що не твір, то інше небо, інше до нього ставлення, суголосне з Україною. Зичу йому творчої наснаги!»

У спогаді Миколи Стороженка підкреслено: «Земля — палітра Космосу. Земля України — Марчукова палітра. Крим — сонця сяйво в перламутрі медуз Понту Евксинського, смарагд у галасі білокрилих чайок, у грі дельфінів. Полісся — таїна у неозвученій усмішці лісовика: Полісся…

Карпати — вогненні надра, грізні. Говерла, заквітчана хмарами, Чугайстрів духи. Слобожанщини вечірні сплески і місячне тремтіння озер, ставків. Видіння палітри — сім тисяч літ трипільського орнаменту, що звивається до нас… Біжать віки і скіфи золотом кують на пекторалі час… Віки, роки вляглись у лоно дивної ПАЛІТРИ. Палітра Анатолія Марчука — палітра України».

Влучно висловився Микола Грох: «Тільки поєднання людських якостей, життєвої позиції та мистецького таланту дають право називатися Художником. Усіма цими якостями вповні володіє Анатолій Марчук».

Анатолій Петрович шляхетно подарував це унікальне видання шкільним і сільським бібліотекам та сільським радам Макарівського району. Своїм учинком художник вкотре довів, що є щирим патріотом рідної землі.

Марина САБАДАШ,
член Національної спілки
журналістів України.

Додати коментар