Музика – єдина всесвітня мова

0

Музика – єдина всесвітня мова!
Її не треба перекладати,
На ній душа говорить з душею.
Бертольд Ауербах.

Велику увагу вчителі Макарівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – математично-природничий ліцей» приділяють естетичному вихованню учнів. Тож нещодавно тут відбувся «Тиждень музики». Вчителі школи Л.В. Шевчук – 2-В, Л.М. Вавило – 2-Б, Н.І. Сенченко – 3-Б, К.В.Булах – 3-А провели відкритий захід «Угадай мелодію».

А.М.Вітковська та М.І. Рябченко в 3-В класі провели відкритий захід «Барви рідної землі». Для учнів старших класів заступник директора з навчальної роботи Макарівської дитячої школи мистецтв І.М. Саленко організувала концерт солістки Київської Національної філармонії Лариси Діордієвої (фортепіано). В концерті звучала збірка вальсів польського композитора Фридеріка Шопена. Це музика для серця та душі. Ми на мить доторкнулись до його творчості. Як таку красу може написати людина?

Гремит Шопен, из окон грянув,
А снизу под его эффект,
Прядя подсвечники каштанов,
На звезды смотрит прошлый век…

Так писав про видатного композитора славнозвісний поет Борис Пастернак.
… Звучали вальс за вальсом, а перед грою передувала розповідь про кожен з них. Захоплювала гра Лариси Діордієвої – і ми всі з цією чарівною музикою кружляли у вихорі вальсу, тож весь концерт пройшов на одному подиху. Музика Шопена здатна пробуджувати найвищі почуття, допомогти у важкі часи, побачити нам інші кольори життя.

А середні класи були присутні на літературно-музичній композиції «У світі музичних інструментів». Вони змогли більш детально
дізнатись про такий музичний інструмент як баян. Підготували цей захід А.М. Вітковська з учнями 7-Б класу ліцею та викладач класу баяна В.Л. Садковський з учнями Макарівської ДШМ.

Баян – музичний народний інструмент. Його назва походить від імені співця Стародавньої Русі Бояна. Прототип баяна створено 1870 року російським музикантом-гармоністом М.І. Бєлобородовим (1827-1912). Баян складався з двох кришок-коробок, з’єднаних між собою міхами, та двох кнопочних клавіатур для правої і лівої руки. Права клавіатура використовується, звичайно, для виконання голосів мелодії, а ліва – акомпанементу. Цей різновид баяна отримав назву «головного баяна».

Гортаючи основні сторінки формування баяна, як інструмента, що відрізняється від від гармоніки, слід зазначити, що в 1891 році майстер Мірвальд у Баварії сконструював першу хроматичну гармоніку.

У 40-70-х рр. сфера використання баяна значно розширюється. Він стає улюбленим інструментом багатьох музикантів і слухачів. В Україні серійний випуск баянів налагоджений на Житомирській, Кременецькій і Полтавській фабриках. Відомий баяніст і педагог Микола Іванович Різоль виховав понад 100 музикантів-баяністів. Наші баяністи постійно здобувають найвищі нагороди на міжнародних конкурсах.

Я, Пісня, друже мій коханий,
Що в Україні добре знана.
І обираю тільки тих,
Кому потрібна більш за всіх.
В дарунок послана до Тебе,
Талантом із самого Неба.
Твори, співай, моя дитино,
Як муза душу полонила.
Бо всі минають почуття,
Лиш вічне в музики життя!

Не можна слухати про інструмент, не почувши його і не побачивши. І ось учениця 2-го класу Вікторія Кот виконала «Польку» А.Іванова, Віталій Юхимець – учень викладача Б.М.Кукси, – «Циганську венгерку» В. Альохіна. А ще цікавіше було, коли про сучасний виборний багатотембровий баян розповів В.Л. Садковський, а його вихованець – Мар’ян Гушта продемонстрував можливості інструмента, виконавши твори «Прогулянка» В.Рунчака, «Лібертанго» А. П’яцолли. Цей учень своєю грою, своїми технічними можливостями, своєю харизмою зачарував усіх, адже він є лауреатом обласних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів.

Учні загадували загадки, розповідали цікаві історії про баян. Також квартет баяністів виконав «Запорізький марш» Є. Адамцевича, а всім складом ансамблю (Юліана Помочалкіна, Антон Ясинецький, Ярослав Кучеренко, Олексій Савенок, Мар’ян Гушта, Вікторія Кот та Віталій Юхимець) юні музиканти разом зі своїм керівником – Віктором Леонідовичем виконали «Реве та стогне Дніпр широкий» (в обробці Г.Нарядкова), «Українську польку» В.Троценка та «Арію» Й.-С. Баха.

…З великим задоволенням учні оплесками дякували артистам за цей чудовий захід, подарували квіти і запрошували до зустрічі в майбутньому. На прощання всі сфотографувались.

Ми сподіваємось – все, що ми робимо для наших учнів, дасть хороші результати: навчить сприймати музику, пропускаючи її крізь себе, розповідати про неї. Адже людина, яка здатна відчувати прекрасне, завжди буде розуміти і співчувати іншим людям і
нести їм добро.

Алла ВІТКОВСЬКА,
вчитель музичного
мистецтва Макарівського НВК
«ЗОШ І-ІІІ ст. – математитично-
природничий ліцей».
Фото Олександра НЕЧАЯ.

Додати коментар