«Е-декларації: як зупинити корупціонера?»

0

30 жовтня завершився термін подачі електронних декларацій вищих посадових осіб, а також суддів і слідчих прокуратури.

Це лише перша хвиля подачі представниками влади електронних декларацій. Друга хвиля е-декларування наступить 1 січня 2017 року і завершиться 1 квітня 2017 року, тоді у вільному доступі будуть декларації усіх депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування, керівників державних і комунальних підприємств.

Хто буде заповнювати е-декларації з 2017 року, е-декларування дієвий інструмент запобігання корупції? Про це йшлося на семінарі-брифінгу «Як зупинити корупціонера? Е-декларування і контроль з боку суспільства», що відбувся на минулому тижні у Києві за участю представників Світового банку, Національного агентства запобігання корупції та Центру протидії корупції.

Директор Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен у своєму виступі, зазначила, що декларування чиновниками їхніх статків в електронному вигляді – це тільки перший крок у напрямку подолання корупції. Також наголосила, що цей процес не буде легким та швидким і саме ЗМІ мають допомагати Національному агентству з питань запобігання корупції (НАЗК) перевіряти правдивість наданої інформації та вразі недостовірності інформувати про це суспільство.

Заступник голови НАЗК Руслан Радецький зазначив, що Національне агентство з питань запобігання корупції є першим в Україні спеціалізованим органом із запобігання корупції та формування і реалізації державної антикорупційної політики. Серед його функцій – розробка антикорупційної стратегії, протидія корупції, антикорупційні дослідження, ведення реєстру декларацій та реєстру осіб, що вчинили корупційні дії, перевірка наданої інформації, запобігання конфлікту інтересів, контроль за звітністю політичних партій, а також реагування на інформацію, що надходить від журналістів. Реєстр створений на виконання Закону України «Про запобігання корупції», який набув чинності у квітні 2015 року. Законодавство передбачає відповідальність, у тому числі кримінальну, за надання завідомо недостовірних відомостей в декларації.

Голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін розповів про діяльність Центру та поділився практичним досвідом у викритті корупціонерів, порадив корисні ресурси, котрі полегшують роботу журналістам в боротьбі з корупціонерами.

Корисні ресурси:
https://nazk.gov.ua/ – Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК);
https://public.nazk.gov.ua/ – Єдиний дежавний реєстр декларацій
http://declarations.com.ua/ – Декларації українських чиновників
http://antac.org.ua/ – Центр протидії корупції;
http://www.worldbank.org/uk/country/ukraine – Світовий банк в Україні;

Максим Кравченя.

Додати коментар