Говори українською…

0

Серед усіх мов світу ніби запашна квітка в чудовому букеті – українська мова. Її багатство і краса, витонченість і мелодійність визнані світом ще в 1928 році: в Парижі на Міжнародному конкурсі мов українська посіла ІІІ місце (після французької і перської). Українська мова – одна з двадцяти, що найбільш поширені у світі. Більше 40 мільйонів жителів планети Земля вважають її рідною. Українську мову вивчають у школах та вузах США, Канади, Франції, Польщі, Чехії і багатьох інших держав. Українська мова – одна з державних мов ОО Н. А з 1989 року в Римі існує Міжнародна асоціація україністів. В усній формі українська мова поширена в Росії, Молдавії, Чехії, Словаччині, Румунії, Сербії, Хорватії, Угорщині, в країнах Латинської Америки, Австралії, США та Канаді.

9 листопада, у день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-літописця, наша держава відзначає День української писемності та мови – свято, яке гуртує усіх нас на шляху відродження духовності, зміцнення державності, формування громадянського погляду.

Кожен народ відбувся тоді, коли усвідомив себе в рідному слові. Українська мова пройшла нелегкий шлях (376 років вона перебувала під заборонами та утисками). Однак, попри всі перешкоди, для багатьох мільйонів людей вона була і є рідною, є мовою їхніх дідів і батьків, і буде також мовою їхніх дітей.

Мова – духовний скарб нації. Це не просто засіб спілкування. Це те, що живе в наших серцях. Недарма говориться, що без усякої науки ще можна якось обійтися, а без знання рідної мови обійтися не можна. Людина, яка не хоче знати рідної мови, руйнує те, що повинно стати фундаментом особистості.

Україна – багатонаціональна держава. Лише в Закарпатті проживає понад 30 національностей. І ми, звичайно, поважаємо мови всіх національних меншин. Але так вже історично склалося, що ми, українці, живемо все ж таки, переважно, у двомовному просторі (згадати хоча б телебачення!). Українська і російська мови побутують у нашому житті.

Звичайне явище це і для Макарова. Здавалося б, яка різниця? Але прикро вражає те, як спілкується в мережі Інтернету частина нашої молоді, кривляється і переходить на таку мову «російську», яку і російською назвати важко.

…Приїхавши до столиці, вступивши до омріяного вузу, молодь знову проходить випробування на духовну міцність. Викладання предметів, саме оточуюче середовище часто-густо – російськомовні. Таке ж саме становище і з пошуком роботи (фірми, компанії та й державні установи, на жаль, російськомовні).

А де ж Україна?! Тож, зберегти вірність українській мові – це вже справді громадянська позиція! Вважаю, що така позиція повинна стати нормою. Любов до української мови не можна нав’язати законами, деклараціями, постановами. Ця любов має бути в серці, і вона плекається з самого малечку.

Ось що про мову пишуть у своїх творах наші учні.
Дмитро КУЛАКОВ, 7-А клас:
– Моя рідна мова – українська, і я дуже пишаюся, що маю змогу говорити нею…Якщо ж вважаєте, що розмовляти українською мовою «не престижно» чи «не модно», то мені вас шкода, адже саме українська мова, на мою думку, є найпрестижнішою. Я буду робити все, аби вона надалі процвітала.

Роман РУДЕНКО , 7-А клас:
– Наші пращури загинули за те, щоб ми знали, що таке рідне слово і рідна мова. Кожна людина повинна бути патріотом рідної мови. Адже хто, як не кожен з нас, може врятувати нашу рідну українську мову…

Максим ЛОПАТА , 7-А клас:
– Українська – наймилозвучніша мова у світі. Не знаю я іншої такої мови з таким словниковим запасом! На мою думку, хто народився в Україні, має розмовляти українською мовою, тому що це наша рідна мова.

ЯРОСЛАВ КОВАЛЕНКО , 7-А клас:
– Як же зберегти нашу чудову мову? Щоб її зберегти, треба говорити правильно, а не одне слово – українською, інше = російською. Не треба вживати лайливих слів, адже вони псують нашу мову!

Єлизавета ТОДОРОВИЧ , 7-А клас:
– На мою думку, недарма нашу мову називають душею народу. Як і всяку душу, її треба вміти зберегти чистою і гарною. І вона, як душа, тільки одна…

Денис ЧЕРВОНИЙ, 7-А клас:
– У житті народу рідна мова й рідний край є нероздільними. Життя кожної людини починається з рідної мови… Наша мова – це дзеркало нашої душі, перлина, неоціненний скарб без якого не можна жити! … Жити в Україні і не розмовляти українською мовою – це принизливо, бо це є ставлення до нашої держави…

Каріна ВИНОГРАДОВА, 7-А клас:
– Українською мовою розмовляли і писали Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко… Саме нашою мовою написані тисячі віршів, пісень, поем. Тому для мене вона – найкраща! Плекаймо, пізнаваймо, шануймо нашу рідну мову!

Дмитро ЧИКАЛОВЕЦЬ, 7-А клас:
– Я щиро люблю свою рідну українську мову, із задоволенням спілкуюсь нею. Цією мовою говорили мої діди і прадіди, нею я
вимовив перші слова…

Олег БАТУРІН, 7-А клас:
– Що для мене українська мова? Це моя школа, це країна, в якій я живу… Загалом, українська мова – це життя!Без неї не вступиш до університету… Не зможеш розмовляти, – не зможеш жити. Шануючи українську мову, ти шануєш себе і всю Україну!

Аміна ІГНАТ , 7-А клас:
– Хто цурається своєї рідної мови, той у саме серце ранить свій народ! Люди, любіть свою мову, як любите свою маму, і поважайте її!

Олесь Гончар писав: «Доля нашої мови залежить і від того, як відгукнеться на рідне слово наша душа, як рідне слово бринітиме в цій душі, як воно житиме в ній». А Валентина Бондаренко так закликає до спілкування рідною мовою:

Чи живеш біля моря синього,
Чи в степу, чи обіч гори,
Ти не будь, малоросом, сину мій, –
Українською говори!
Чи ідеш ти міською дорогою,
А чи стежкою на селі, –
Говори українською мовою,
Бо живеш на своїй землі!
І не слухай ворожих натяків,
Мов «забули за сотні літ».
Це ж бо так, як забути матінку,
Що пустила тебе у світ…
Чуєш, як розмовляють соняхи,
Як шумлять густі явори,
Як від рідної мови сонячно?…
Українською говори!

Тож відкриймо своє серце і впустімо нашу рідну, Богом дану нам мову. Вона так потребує нашої підтримки, захисту! І зробити це можна дуже просто: говоріть українською скрізь і всюди. Несімо гордо українське слово у світ! Не біймося бути самі собою, врешті, навчімося поважати самих себе! Щиро вірю, що краса і сила української мови пригорне до себе серця мільйонів інших людей!

Любов ГУМЕНЮК,
вчитель української мови та літератури
Макарівського НВ К «ЗОШ І-ІІІ ст. –
природничо-математичний ліцей».

Додати коментар