І знову про грип

0

Всім відомо, – це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу. До нього сприйнятливі всі вікові категорії населення, але найбільшою небезпекою він є для дітей, вагітних жінок, людей похилого віку і тих, хто має хронічні хвороби серця та легень.

Шлях, яким передається вірус, – повітряно-крапельний. Під час кашлю, чхання з ротової порожнини хворого вилітають найдрібніші частинки слини, мокроти, що містять в собі величезну кількість вірусів.

Як правило, людина прикриває рот рукою, але не підозрює, яка маса вірусів осідає при цьому на руках! Потім вірус залишається на предметах, ручках дверей, на руках колег і друзів при рукостисканні…

Зараження може відбутися навіть через деякий час, тому що вірус досить стійкий у зовнішньому середовищі. Тому основні неспецифічні й профілактичні заходи під час епідемії грипу:

– намагайтесь уникати закритих приміщень з великою кількістю людей, або хоча б обмежуйте час перебування там;
– користуйтесь одноразовими паперовими хустинками (чи серветками) при кашлі і чханні;
– частіше мийте руки (або раз по раз витирайте їх вологими серветками) і уникайте доторкування до обличчя;
– обмежуйте контакти хворого з оточуючими. Для зменшення виділення вірусу користуйтесь маскою, яка має бути на хворому і закривати його ніс та рот;
– частіше провітрюйте приміщення (свіже повітря сприяє зменшенню концентрації вірусу в приміщенні).

Симптоми грипу подібні до інших респіраторних захворювань. Деколи клінічно, без спеціальних лабораторних досліджень відрізнити грип неможливо. Але наяву більш виражена інтоксикація: різкий головний біль, підвищення температури до 39-40 оС тривалістю майже 5 днів, біль у м’язах, суглобах.

Кашель, нежить, біль у горлі з’являються не відразу, а на другу добу після хвороби. При грипі тривалий час (два – три тижні) можуть зберігатися підвищена втомлюваність та порушення сну. Наразі єдиний препарат, що має доведену ефективність проти вірусу грипу – озельтомівір (реленза). Але у нього є свої покази до застосування, свої побічні дії.

Загальні рекомендації щодо лікування такі:

– рясне пиття, що сприяє виведенню токсинів з сечею, відновлює втрату рідини при лихоманці. Зрозуміло, якщо є деякі захворювання (наприклад, серцева недостатність), кількість вживання рідини обмежується – це має вирішувати сам лікар.

– не варто самому намагатись більше їсти, не дивлячись на відсутність апетиту, і примушувати до цього дітей (це особливо стосується турботливих батьків та бабусь!), адже потім відбувається процес збільшення інтоксикації;

– робити часте зволоження слизових. В аптечній мережі є широкий вибір препаратів на основі морської солі;

– симптоматичне лікування.

В першу чергу, – це стосується жарознижуючих препаратів. Користуватись ними доцільно при t 38,5 оC, для дітей раннього віку – при t 38 оC.
Але пам’ятайте, що для дітей віком до 12 років, не використовується ацетилсаліцилова кислота. Краще давати препарати на основі парацетамолу, ібупрофену.

В усякому разі – звертайтесь до лікаря! Він підбере вам препарати, які найбільш ефективні саме для вас, вчасно передбачить ускладнення і не буде втрачено дорогоцінного часу, попередить негативні наслідки хвороби. Специфічна профілактика (тобто, щеплення проти грипу) – і досі є предметом дискусій і щороку обростає новими сумнівами та чутками. Напевно, виною цьому
наш менталітет, коли часнику та лимону довіряють більше, ніж сучасній вакцинації, розробленій міжнародними спеціалістами. В Україні щеплення від грипу отримують менше, ніж 1% населення. Для порівняння скажу – в США – 80-82%.

Грип «Гонконг», що прийде до нас в осінньо-зимовий сезон 2016-2017 р., на відміну від минулорічного, найбільше небезпечний для дітей, які не стикались з даним штамом (особливо народжені після 2008 р.), а також для людей після 65 років.

Захистити себе та своїх близьких ви зможете вакцинацією, але пам’ятайте правила:

– перед вакцинацією має бути обов’язковий огляд лікаря;

– як і кожен препарат, вакцина має свої протипокази: алергія на білок курячого яйця, індивідуальна непереносимість;

– намагайтесь уникнути фальсифікацій, користуйтесь вакциною від перевірених виробників, пересвідчуйтесь у наявності сертифікатів.

Ви повинні зробити свій усвідомлений вибір, але не зволікайте з вакцинацією! Вона має бути зроблена у жовтні-листопаді для того, щоб сформувався повноцінний імунітет.

Ольга Савонік ,
лікар-інфекціоніст, завідуюча
інфекційним відділенням Макарівської
Центральної районної лікарні.

Додати коментар