Великий Українець

0

Указом Президента України «Про відзначення 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського» (№ 63/2015 від 09.02.2015 р.) 2016 рік проголошено роком Михайла Грушевського.

У кожного народу є свої історичні постаті першої величини, яких не в змозі прикрити пил віків. До таких велетів української національної культури належить Михайло Грушевський (1866-1934) — визначний історик, рхеолог, літературознавець, соціолог, публіцист, письменник, організатор української науки, громадсько-політичний і державний діяч, засновник Української Народної Республіки.

Саме з його творчою спадщиною пов’язані ідеї відродження української культури і науки, історичної свідомості й національної гідності народу. Все своє життя великий український учений-історик Михайло Грушевський – голова Української Центральної Ради і перший Президент України присвятив боротьбі за створення держави української нації. За це радянська історіографія повсякчас паплюжила його, називаючи запеклим ворогом трудового народу, українським буржуазним націоналістом, навіть «давнім німецьким агентом».

А в радянський період на творчу спадщину вченого (понад 2 тис. праць!) було накладено заборону. Навіть за читання його «Ілюстрованої історії України» людей звільняли з роботи, виключали з вузів як українських націоналістів.

Наразі, коли Україна відновила свою незалежність, ми з пошаною й гордістю згадуємо ім’я Великого Українця, першого Президента Української Народної Республіки – Михайла Грушевського.

З метою гідного відзначення 150-річчя від дня народження М. С. Грушевського з вересня 2015 по вересень 2016 року в читальному залі Центральної районної бібліотеки діє книжкова виставка під назвою «Життя, як подвиг», де представлені твори самого М.С. Грушевського та література про нього – його життя, діяльність та творчість. Зокрема, монументальна праця «Історія України-Руси» в 9-ти томах. Перша – повна історія України. Це, по суті, історична біблія українського народу. Твір побудований на величезному архівному матеріалі, і є свідченням вагомого внеску працелюбного українського народу в світову культуру та цивілізацію. Про життєвий шлях українського політичного й державного діяча, його злети і падіння розповідається в бібліографічних нарисах, науково-популярних виданнях, фотоальбомах, які широко представлені на виставці.

Михайло Грушевський належить до тих громадських діячів, які сповна пізнали велич і насолоду тріумфу і гіркоту поразки, але до кінця залишилися вірними ідеї усього життя — самоствердженню свого народу. Пам’ять про нього — вічна, а його наукові праці — не вичерпне джерело мудрості.

Ірина СТАРОВОЙТЕНКО,
провідний бібліотекар Центральної районної бібліотеки.

 

Додати коментар