Історія національних кольорів України

0

У частини читачів газети ” Макарівські вісті” після ознайомлення з проектом герба та прапору Калинівки виникло питання “чому у цих символах використовується малиновий колір, а не державні синьо-жовті”. Ми у цій статті розповімо про історію формування національних кольорів України та покажемо, що малинове тло теж має повне право вважатися державним.

Згадки про перші прапори на теренах сучасної України датуються періодом функціонування Київської Русі. На прапорах у той час зображували небесні світила, хрести, княжі знаки – тризуби, двозуьи. Тоді ж почали поширюватися й колірні поєднання. Які ж кольори найчастіше використовувалися на руських знаменах? За висновком істориків, найпопулярнішим був червоний (!) колір.

praporЗа часів Київської Русі державного прапора як такого не існувало. Відомо лише про князівські стяги. На рубежі   ХIII-XIV ст. з’явилися клиноподібні полотнища, на яких “здебільшого вживним кольором був червоний, далі білий і блакитний, рідко жовтий”. Значно більше використання жовтого та блакитного кольорів (з різними тіньовими гамами) на прапорах Київської Русі простежується після прийняття християнства.

Досить масово використовували синьо-жовті кольори на гербах та прапорах Галицько- Волинськог князівства. Так Данило  Галицький, засновуючи на честь свого сина Лева місто Львів (перша згадка1256 р.), подарував його жителям герб, на якому зображено золотого лева на синьому тлі.

Із заснуванням Запорозької Січі й виникненням козацтва як особливої верстви населення України збагатилася форма і кольори у системі військо-полкових, сотенних і морських похідних прапорів(корогвів). Серед козацьких прапорів найчастіше зустрічалися прямокутні й трапецієподібні полотнища.

Безсумнівно, тоді ж з’явились нові праорні кольори, зокрема малиновий, який, мабуть, видозмінився з червоного кольору київської землі. Червоний колір став основним у запорозьких козаків.

Головними стягами у XVII ст. бути переважно червоно-малинові із зображенням архістратига Михаїла, а також герба гетьмана.

У середині XVII ст., після приєднання Гетьманщини до Росісійської держави, набувають поширення блакитні (сині) полотнища із золотими чи жовтими зображеннями хрестів та інших знаків. З часів козаччини жовто-блакитне поєднання кольорів поступово починає домінувати на українських корогвах, прапорах та клейнодах, однак тоді ще не вдалося досягти єдності щодо прапора. Упродовж XVIIст. тривала уніфікація кольорів і зображень на стягах козацьких полків. Синьо-жовті козацькі знамена зображені на картині “Запорожці пишуть листа турецькому султанові” І. Рєпіна, консультантом якого був Д.Яворницький, та на знаменитому полотні М. Івасюка ” В’їзд Богдана Хмельницького в Київ у 1649 р.”.

gerbСиньо-жовті поєднання отримали логічне оформлення як національні кольори українського народу в XIX i XX ст.

Першу спробу створити жовто-блакитний прапор із двох горизонтальних смуг приблизно такої форми, як тепер здійснила Головна Руська рада, яка почла боротьбу за відродження укрїнської нації. У червні 1848 р.  на міській ратуші Львова вперше замайорів жовто-блакитний прапор. Започатковану ідею підхопили різні спортивно-просвітянські організації, зокрема відомі в усьому слов’янському світі так звані ” Соколи”. Для проведення першого крайового зльоту у Львові (1910) спеціально було виготовлено жовто-блакитний прапор.

22 березня 1918 р. Центральна Рада ухвалила Закон про Державний прапор республіки, затвердивши жовто-блакитний прапор символом Української Народної Республіки.

У травні 1918 р. гетьман Скоропадський переверне прапор і він стане  синьо-жовтим.

 Саме синьо-жовтий прапор став державним символом Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). 13 листопада 1918 р. його було затверджено на Підкарпатській Русі, а 15 березня 1939 р. – в Карпатській Україні. Під цим прапором населення Західної України зустрічало Червону Армію у вересні 1939 р.

24 серпня 1991 р. відбулося проголошення Акта про незалежність України, і над будинком Верховної ради замайорів синьо-жовний прапор. 28 січня 1992 р. сесія Верховної Ради України прийняла Постанову “Про державний прапор України”. Ним став саме національний синьо-жовтий стяг.

Саме на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної Українита з метою виховання поваги до державних символів України встановлено ” День Державного прапора”, який від 2004р. відзначається щорічно 23 серпня.

Одже, як ми бачимо з історії національніх кольорів малиновий колір має повноцінне право використовуватися в державних символах на ряду з синьо-жовтими кольорами.

Віталій ГЕДЗ,
кандидат історичних наук.

Додати коментар