Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

НОВОВІДНАЙДЕНИЙ У ПАШКІВЦІ МОЛІВДОВУЛ МИТРОПОЛИТА МИХАЇЛА (1131–1147 рр.)


У 2011 р. до Музея Шереметьєвих (м. Київ) потрапила свинцева привисна печатка (молівдовул). Знайдена вона була кілька років тому під час проведення земляних робіт в Макарівському районі біля с. Пашківка

При детальному ообстеженні сфрагістами Інституту спеціальних дисциплін Музея Шереметьєвих, печатка була віднесена київському митрополиту Михаїлу. Для давньоруської сфрагістики – це знахідка має непересічний характер. У 1954 р., при раскопках в м. Гарван (Румунія) було знайдено печатку, яка була атрибутована В. Яніним київському митрополиту Михаїлу, який займав кафедру у 1131–1147 рр. (див. іл. 1). Даний сфрагіс вважався єдиним екземпляром владики Михаїла. Інтригуючою обставиною залишалось місце знахідки – Румунія. Не заперечуючи атрибуції В. Яніна, лише наголосимо, що окрім відомого з руських джерел митрополита Михаїла, існують згадки ще про двох митрополитів Михаїлів, існування яких залишається до цього часу дискусійним. Один з них – це перший київський митрополит св. Михаїл (988–991 рр.), мощі якого нині покоються в Києво-Печерській Лаврі. Традиція називати Михаїла першим головою нашої церкви закріпилась лише в XVI ст. на підставах тексту «Володимирового Устава» ХІІ–ХІІІ ст. Третій київський митрополит Михаїл згаданий у синодальній постанові Константинопольсьского патріарха від 24 березня 1171 р., про принесення присяги імператору Мануїлу І Комніну та його сину Олексію ІІ, де серед двадцяти чотирьох митрополитів дванадцятим названо «Михаїла Руського».

Подаємо опис нововіднайденої печатки митрополита Михаїла:

Кругла свинцева печатка. Канал для шнура розташовано вертикально з незначним зміщенням по діагоналі здолу. Заготовка одинарна, лита.

Лицьова сторона: Напис у чотири рядки, де літера «Х» виносна над «М» та «І»:
– СФРАГ
– МІХПІМЄ
– NІРХЄР
– ѠСІАС

[Σφραγίς Μιχαήλ πιμενάρχου Ρωσίας – Печатка Михаїла, архипастаря Росії]

Печатка Михаїла, архипастаря Росії]

Навколо сліди лінійного обідка.

Зворотна сторона: Погрудне зображення Божої Матері «Знамення» з медальоном, в якому погрудне зображення Ісуса Христа. Над правою рукою Богоматері залишок монограми «МР ΘV»:

– Θ

[Мати Божа]

Навколо сліди лінійного обідка.

Розміри: Загальний 14х17, штемпельний 13 мм;

Товщина 4 мм; Вага 5,1 г.

Місце знахідки – с. Пашківка, Макарівський р-н.

Місце зберігання – Сфрагістична колекція Олексія Шереметьєва, № VР- 224.

Однозначно віднести саме одному з трьох відомих Михаїлів цей сфрагіс ми не можемо. Окрім того, реконструкція списку київських ієрархів має низку пробілів, що не дозволяє із впевненістю говорити, чи не існувало ще одного невідомого джерелам митрополита Михаїла. За оформленням цей молівдовул умовно тяжіє до ХІІ ст., коли ми маємо подібність в написанні на печатках інших київських владик. Так на буллі Костянтина І (1156–1159 рр.) вжито слово «сфрагіс» (печатка), а Никифор ІІ (1182–1198 рр.) поіменований «архипастирем». Але і наведені порівняння є досить умовними, такяк серед двох митрополитів Никифорів, які очолювали руську церкву у 1104–1121 рр. і 1182–1198 рр. поки достовірно не з’ясовано, якому з них належав молівдовул із написом «архипастир». Невдаючись в деталізацію написів на владичих печатках, відмітимо агіографію на нашому екземплярі. Погрудне зображення Божої Матері «Знамення» з медальоном в якому Ісус Христос характерне для руської сфрагістики ХІІ ст.

Ми схиляємось до правильності атрибуції В. Яніна саме митрополиту Михаїлу (1131–1147 рр.). Знахідка на території України другого екземпляра печатки митрополита Михаїла (ІІ) усуває питання, що до надійності атрибуції цього сфрагісу руському (українському) ієрарху. Опублікована печатка київського митрополита Михаїла є цінним джерелом для дослідження історії Макарівського району, особливо ж с. Пашківки. Лише залишається здогадуватись, який документ скріплював митрополичий молівдовул першої половини ХІІ ст. і хто був його адресатом.

Читайте також історію с. Пашківка.

к.і.н. Олександр АЛФЬОРОВ,
керівник кампанії «Пам’ять Нації».

Tags: , , ,

Залишити відповідь