Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

«ВЕРБИЧЕНЬКА» НА СВЯТІ ДЕРУНІВ У КОРОСТЕНІ


«Ми вас любимо, цінуємо, пісні подаруємо!
Хай всміхнеться личенько! З повагою, – «Вербиченька».

Такі слова звучали під час виступу нашого колективу на головній сцені грандіозного свята у центральному парку. Коростень – місто обласного підпорядкування, адміністративний центр Коростенського району Житомирської області, великий транспортний вузол Південно-Західної залізниці з населенням понад 63 тисячі осіб. Місто славиться своїми цінними породами природного граніту, каніфольними смолами та вишуканою порцеляною.

Окрасою міста є парк «Древлянський» – справжня перлина Коростеня та неймовірно гарне місце, яке вражає своєю красою. Древлянський парк лежить на обох скелястих берегах річки Уж і має загальну площу орієнтовно вісім гектарів. Крім неповторної природи, на території парку є альтанки, містки, фонтани, унікальний військовий музей «Скеля» та багато пам’ятників. Через зовнішню схожість його порівнюють зі знаменитим уманським дендропарком «Софіївка», але на відміну від неї, всі ландшафти тут мають природне походження. Цікавою є історія парку, яка сягає давніх часів, коли Коростень був столицею союзу племен древлян. Так, у 945 році під керівництвом древлянського князя Малу спалахнуло повстання проти великих поборів київського князя Ігоря, під час якого його було вбито. Через рік княгиня Ольга помстилася за смерть чоловіка, вбила всю верхівку древлян та спалила місто. На найвищій точці парку в 2005 році встановили великий пам’ятник князю Малу. На цій вершині розташовувалося древнє городище (стародавнє укріплене поселення). Зараз там можна побачити дерев’яну стіну з баштами й воротами – можливо, саме там була резиденція Малу.

Згодом, у 2008 році встановили пам’ятник княгині Ользі, який стоїть біля геологічної пам’ятки природи «Ольжині купальні», – вважається, що саме там була її купальня. Пам’ятник Малуші (дочка Малу) та її сину Володимиру (Володимир Великий) встановили у 2010 році. У 2015 році встановили пам’ятник Добрині Нікітичу (воєвода, брат Малуші, прообраз богатиря Добрині Микитича). Автором усіх пам’ятників є скульптор Ігор Зарічний. Не можна не згадати і про відкриття у 2009 році незвичного та унікального пам’ятника Деруну. Це далеко не всі пам’ятники та цікавинки парку. Найбільше в Древлянському парку вражають скелясті схили, великі гранітні глиби та пороги на річці Уж, що в доповненні зі штучними парковими елементами створює чарівний краєвид. У 1967 році пороги та скелі отримали статуси геологічних пам’яток природи і назви «Баранячі лоби» й «Велетенські Котли». Саме тут, в центральному парку міста Коростеня 14 вересня відбувся одинадцятий найсмачніший та найкреативніший Міжнародний фестиваль дерунів. Чого тільки не було в меню фестивалю: поліські страви й смаколики, деруни українські, «заморські» і «з викрутасами», «депутатські», «козацькі», деруни по-англійськи, польські, німецькі, соціальні і «халявні», а також дегустації та розпродажа страв і напоїв.

Щорічно День Деруна у Коростені радує своїх гостей традиційними конкурсами та розвагами, виставками та виступами творчих колективів. Гості урочисто вступають до Клубу любителів дерунів, беруть участь в конкурсі з поїдання дерунів, вчаться готувати деруни на майстер-класах тощо. Тут працює традиційна «Школа дерунярства». Гості фестивалю визначали найсмачніший і шукали найдешевший дерун, брали участь в «дерунярскій лотереї». До речі, на Першому Міжнародному фестивалі дерунів коростенці спекли найбільший дерун в Україні – вагою 118 кг, який був занесений в Книгу рекордів України. На Другому Міжнародному фестивалі дерунів у Коростені був урочисто відкритий пам’ятник Деруну. Цього року досить різноманітними були основні заходи Міжнародного фестивалю дерунів, які, як завжди, проходили у парку культури і відпочинку «Древлянський». Так, з 10 години ранку радували своїми піснями учасники Гала-концерту восьмого фестивалю «Грай, гармонь». О 12 годині відбулося урочисте відкриття одинадцятого Міжнародного фестивалю дерунів під назвою «Фестиваль дерунів єднає Україну» за участі представників місцевої влади.

Виступи фольклорних та вокальних колективів майже всіх регіонів України зібрав багато учасників не тільки біля центральної сцени, але й на імпровізованих сценах у декількох куточках парку. Макарівський район був представлений трьома колективами: два народні колективи з районного Будинку культури – це народний аматорський чоловічий гурт «Козацькі джерела» (керівник Олександр Сніжко) та вокальний жіночий ансамбль «Зоряниця» (керівник Людмила Колос), а також вокальний аматорський колектив «Вербиченька» Фасівського сільського клубу. Колективи показали свою виконавську майстерність на досить хорошому рівні тому й заслужили багато аплодисментів від глядачів. «Козацьким джерелам» випала честь виконувати найбільше пісень, адже вони на фестиваль приїхали вп’яте і дуже припали до душі глядачам. Стільки хороших слів від гостей фестивалю «Вербиченька» не отримувала на жодному святі! Вони, знайомлячись з пам’ятками архітектури, нас постійно зупиняли, запитували: звідки ми приїхали, фотографувалися, знімали на відео. А ми, в свою чергу, обдаровували вдячних глядачів піснями й танцями. На фестивалі, досить цікаво було спостерігати за встановленням рекордів України, зокрема презентацією найбільшого деруна в Україні; проведенням конкурсних презентацій учасників фестивалю «Слава Дерунам». Цікавими були майстер-класи міського голови «Деруни від міського голови» та майстер-класи почесних гостей фестивалю; «Кулінарне шоу на колесах»; працювала школа дерунярства та розіграш дерунярської лотереї. Керівництво місцевої адміністрації залучило багато спонсорів для нагородження переможців конкурсів Міжнародного фестивалю дерунів. Свято завершилося пізнього вечора танцювально-розважальною програмою.

Не випадково саме в столиці Древлянського краю заснували таку подію. Адже здавна ці краї рясніли уражаем картоплі і місцеве населення не з чуток знає всі рецепти приготування, тепер вже національної Коростенської страви – дерунів. Тепер сюди приїжджає велика кількість туристів з України та інших країн, щоб разом відзначити свято Деруна в Коростені. Цей фестиваль – то незабутня подорож у світ національної традиційної кухні, надзвичайного українського колориту, прикрашених коростенською самобутністю і гостинністю. Місто Коростень щорічно намагається всіляко розважити і здивувати своїх гостей. У цьому році фестиваль не був вийнятком і залишив море незабутніх вражень в учасників колективу «Вербиченька» та величезної кількості глядачів. Користуючись нагодою, щиро дякуємо Фасівському сільському голові Івану Оніщенку та підприємцю Лідії Расюк, які допомогли здійснити таку незабутню, пізнавальну та цікаву подорож до Коростеня. Раджу всім, поожливості, відвідати цей історичний, неповторний, цікавий «Древлянський» парк.

Надія БАБЕНКО,
художній керівник вокального аматорського
колективу «Вербиченька», с. Фасова.

Tags: , , , , , ,

Залишити відповідь