Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

Олександр БАБИЧ: «ЗАКЛИКАЮ ВСІХ ЖИТЕЛІВ МАКАРІВЩИНИ БУТИ СОЦІАЛЬНО ВІДПОВІДАЛЬНИМИ»


Відвідавши у червні День села у Пашківці, мали змогу ближче познайомитися з депутатом Макарівської районної ради Олександром Бабичем. Він уже неодноразово писав матеріали для нашої газети, але спілкування тет-а-тет залишило ще більш приємні враження. А тому домовилися найближчим часом про інтерв’ю. І ось напередодні Дня Незалежності випала нам нагода поспілкуватися з Олександром Бабичем. Що з цього вийшло, читайте у матеріалі від Віталія Гедза.

– Пане Олександре, де Ви народилися та закінчили школу?

– Народився у далекому 1979 році, в селі Бишів Макарівського району. В 1996 році закінчив Бишівську загальноосвітню середню школу.

– Яку спеціальність Ви маєте за освітою?

– У 2001 році закінчив історичний факультет Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Історія» та здобув кваліфікацію магістра історії, викладача історії, вчителя правознавства. У 2004 році продовжив навчання, вступивши до Київського національного університету внутрішніх справ, який закінчив у 2008 році та отримав другу повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» і здобув кваліфікацію юриста. З 2008 до 2013 року працював як здобувач Київського університету права над науковим дослідженням на тему: «Організаційно-правові засади децентралізації виконавчої влади в Україні». У 2014 році на підставі захисту дисертаційного дослідження мені було присуджено науковий ступінь кандидата юридичних наук.

– Яким чином Ви стали, не побоюся цього слова, політиком?

– Політикою, як і діяльністю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування цікавився зі школи. При навчанні на історичному факультеті особливо захоплювали предмети з фундаментальних галузей права, таких як конституційне, адміністративне, цивільне… Опанування відповідних галузей права дали можливість закріпити теорію функціювання, як органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, так і державної влади в цілому. Після завершення навчання на історичному факультеті в 2001 році пішов працювати у виконавчу владу. Спочатку це була служба у справах неповнолітніх Залізничної районної у місті Києві державної адміністрації (місцевий орган виконавчої влади); наступним місцем роботи було Головне управління державної служби в Україні (центральний орган виконавчої влади із спеціальним статусом); черговим місцем моєї трудової діяльності став найвищий орган в системі органів виконавчої влади – Кабінет Міністрів України, точніше його Секретаріат.

Коли я працював в Урядовому апараті, до мене, як до вихідця з Макарівського району, звернулися медичні працівники Бишівської лікарні з проханням посприяти у добудові відповідного медичного закладу. Допоміг. Із 2010 року мене залучили до «місцевої» політики. Тодішнє керівництво району чи з вдячності, чи то з інших мотивів запросило до участі у виборах до Макарівської районної ради. Досвід роботи депутатом на рівні району дає можливість стверджувати, що політика на місцях працює не так як пишуть підручники з політології. Україна – відносно молода держава, яка ще не виростила політиків нової генерації. Результати цьогорічних виборів до Верховної Ради України свідчать, що суспільство потребує молодих облич у політиці, але якість політики, тобто продукту за результатами виборів, суспільство відчує вже невдовзі. Результати місцевих виборів попереду. Цього року у виборах політиків брали участь велика кількість виборців, які народжені за Незалежної України. Результати виборів є викликом владі всіх рівнів та потребою у більш якісному, прозорому та чесному наданні послуг суспільству як політиками, так і чиновниками.

– Ви автор кількох публікацій у нашій газеті по децентралізації. А тому кілька питань на цю тему. Хто гальмує процес в районі? Чи спроможною буде Березівська громада?

– Як Ви зрозуміли з моєї попередньої відповіді, дослідженням сучасного стану нормативно-правового забезпечення децентралізації виконавчої влади я займаюся досить тривалий час. Переконаний, що реформа децентралізації має проводитись у політичній, адміністративно-територіальній та фінансовій сферах. Так, політична сфера децентралізації охоплює правовий аналіз джерел місцевої влади, підстав створення місцевого апарату, меж його діяльності, професіоналізму управлінців й особливостей контролю з боку центру; адміністративно-територіальна сфера обґрунтовує законність поділу держави на територіальні утворення, відображає збалансування кількісного складу місцевого населення; фінансова – визначає правові основи формування та використання місцевими органами джерел матеріального забезпечення територіальних одиниць. Усі вони мають розглядатися в єдності, оскільки залишення поза увагою хоча б однієї з цих сфер потягне значну однобічність у забезпеченні реформи децентралізації. Якщо регіони мають у своєму розпорядженні певні кошти, але обмежені в ухваленні та реалізації своїх рішень, то фінансова децентралізація стає лише декларативною. І навпаки – повноваження з вирішення власних питань, не підкріплені відповідними фінансами, роблять політичну децентралізацію малоефективною. Ще в 2005 році у складі урядової делегації вивчав досвід відповідної реформи Польщі. Такі масштабні реформи в територіально великих країнах, як Польща та Україна впроваджуються роками, а то і десятиріччями (досвід Польщі).

Адміністративно-територіальний устрій пострадянських країн був сформований під планову економічну систему. Після історичних подій серпня 1991 року та з часу проголошення Акту Незалежності України економіка нашої держави зазнала перебудови і змінила форму економічної організації, при якій координація дій здійснюється на основі взаємодії на ринках приватних виробників та індивідуальних споживачів, а форма має назву «ринкова економіка». Відповідно, під нову форму економіки має бути сформований новий адміністративно-територіальний устрій держави. Як зазначав раніше у своїй статті, опублікованій в «Макарівських вістях» у жовтні 2015 року, законодавчий орган та Уряд України дав достатньо механізмів для реалізації цієї реформи на місцях. Ухвалено Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», затверджено «Методику формування спроможних територіальних громад» та ін. Звісно, є і багато недоопрацювань від Уряду. По суті, Методика мала б стати покроковою інструкцією з визначенням конкретних критеріїв формування спроможних територіальних громад для обласних державних адміністрацій під час розробки проектів перспективних планів формування територій громад. Однак вона містить лише загальні положення, які на практиці трактуються порізному. В цілому слід зазначити, що Методика передбачає формування лише територій громад, при цьому не передбачаючи положення щодо забезпечення їх спроможності – здатності ефективно виконувати свої повноваження, забезпечувати надання визначених законом послуг.

Основним недоопрацюванням, на мою думку, та думку багатьох експертів у цій сфері, є відсутність підготовлених кваліфікованих кадрів. Адже питаннями реформи децентралізації, адміністративно-територіального поділу на місцях мають займатися професійно підготовлені фахівці. Звісно, такими можуть бути фахівці з економічною, юридичною, медичною, педагогічною освітою, з досвідом роботи в місцевих органах виконавчої влади та місцевого самоврядування. Стверджую, що формування громад – це величезна відповідальність перед наступними поколіннями громадян. Це – сервіс для населення. Це реалізація поточних проблем у різних сферах життєдіяльності громади. Звісно, за рахунок коштів, що заробить громада. Адже держава залишить за собою вузький перелік повноважень, що будуть нею фінансуватися. Законодавець передбачив чітку сферу повноважень, відповідальних за формування об’єднаних територіальних громад. Процедура визначена законними та підзаконними нормативно-правовими актами. Сумно, але Макарівщина пасе задніх у провадженні реформи децентралізації. Ще у 2015 році на фінішній прямій була Бишівська сільська об’єднана територіальна громада. Амбітні плани при формуванні мала Березівська сільська об’єднана територіальна громада. Разом з тим, вони так і несформовані. За результатами вивчення питання станом на 2015 рік Березівська сільська об’єднана територіальна громада не відповідала основним вимогам Методики щодо спроможності, але вдале географічне розташування населених пунктів, що планували увійти в цю громаду (міжнародна траса Київ – Чоп), в перспективі могло все змінити.

– Для району та майбутньої Бишівської громади приєднання Соснівки до Томашівської громади – це добре чи ні? Які це ризики несе?

– У 2018 році від несформованої Бишівської громади на запрошення Томашівської сільської об’єднаної територіальної громади (Фастівський район) відійшло село Соснівка. Щодо ситуації із Соснівкою – можу сказати таке: ані Бишівська, ані Томашівська сільські об’єднані територіальні громади за результатами аналізу відповідності Методиці формування спроможних об’єднаних територіальних громад не є спроможними громадами. Чому наразі на Макарівщині не сформовані громади? Звісно – людський фактор. Хтось недооцінив, а хтось і переоцінив свої професійні можливості. Хтось застосував підміну понять, і замість об’єднання – основним завданням визначив – від’єднання. З цієї невдалої практики об’єднання слід зробити висновки та вдумливо і професійно підійти до вирішення цього питання. Думати про майбутні покоління, враховувати спроможність, здатність ефективно виконувати повноваження, надання визначених законом послуг. При вирішенні архіважливих питань, що стосуються майбутнього функціювання громад, слід предметно працювати над кожним показником, повноваженням, враховуючи історичне минуле та сьогоденне Макарівщини.

– І якщо можна, відкрийте секрет, куди планує входити Пашківка та Вітрівка? До Бишівської чи Макарівської ОТГ? Чи можливо є інші варіанти?

– До Пашківської сільської ради офіційно надійшла пропозиція від ініціатора – Макарівської селищної ради щодо формування Макарівської селищної об’єднаної територіальної громади. Пашківською сільською радою було організовано проведення відповідного громадського обговорення і більшістю жителів сіл ухвалено рішення підтримати пропозицію Макарівської селищної ради щодо об’єднання у відповідну громаду. Звичайно, жителів сіл було поінформовано про основні вимоги закону про добровільне об’єднання та вимоги Методики. За результатами обговорення Пашківською сільською радою ухвалене відповідне рішення і скероване до ініціатора створення селищної громади.

– А тепер кілька питань щодо Пашківки. Чи допомагає селу районна влада і в чому це виражається?

– Місцева виконавча влада сформована відповідно до основного закону – Конституції та закону про місцеві державні адміністрації. Місцева виконавча влада діє в межах і в спосіб відповідних повноважень та має не допомагати, а виконувати передбачені законодавством повноваження. Якщо влада не допрацьовує або не справляється зі своїми повноваженнями повною мірою, виборець шляхом прямого голосування на виборах чи то Президента України, чи то до Верховної Ради України своїм голосом дає оцінку владі. Аналіз результатів цьогорічних виборів свідчить, що виборець не задоволений роботою влади в цілому. Тому всім нам слід переосмислити свою діяльність у владі та зробити висновки.

– «Легендарний» відрізок дороги в Пашківці. Яким чином планується вирішувати цю проблему?

– З минулих вихідних його почали ремонтувати. За дорогою, як і за будь-яким іншим господарством потрібно доглядати й утримувати в належному стані.

– Аварійний стан школи в Пашківці. На якому етапі наразі вирішення цієї ситуації? Три роки його навіть не розглядали. Цього року Вам вдалося його зрушити з «мертвої точки»?

– Питання школи знаходиться на моєму контролі. З часу обрання мене у 2015 році депутатом Макарівської районної ради від сіл Пашківка та Вітрівка спільно з батьківським комітетом школи за підтримки Пашківського сільського голови, Макарівської районної ради та агрофірми «Київська» було винайдено кошти для виготовлення проектно-кошторисної документації. Єдине, про що хочу наголосити, що проектна організація, яку «порадили» Макарівському районному відділу освіти начебто з Київської обласної державної адміністрації, затягнула з підготовкою відповідного документа. По-перше, підготували документ із вартістю робіт трішки більшою за вартість самої документації. Після проведення профілактичної розмови, доопрацювали. По-друге, більше року проектна організація супроводжувала та відстоювала своє напрацювання у експертній організації. Такі дії, а точніше бездіяльність чиновників, ставить життя учнів та колективу школи під загрозу.

У минулому році батьківський комітет звернувся із запитом до народного депутата України з проханням посприяти у вирішенні проблемного питання та фінансуванні ремонту аварійної школи. Народним депутатом було оголошено відповідний запит на засіданні Верховної Ради України, а урядовцями дано відповідні доручення. Сподівалися з громадою, що це прискорить дії чиновників. Марно! Рік втрачено! Школа лишається в аварійному стані. Впевнений, що керівництво району зробить відповідні організаційно-кадрові висновки. Саме до повноваження районної державної адміністрації належить питання вжиття заходів щодо збереження та утримання мережі закладів освіти, звісно, не вибірково.

– За останній рік в селі Пашківка зроблено дуже багато: стадіон, ставок, пам’ятники. Хто виступає ініціатором усього цього і за чий рахунок проводяться роботи?

– Залучення інвестиційних коштів для розвитку місцевого самоврядування, а також сприяння розвитку приватно-державного партнерства є одними із основних завдань, які постали перед органами місцевого самоврядування всіх рівнів. У Пашківці тривалий час проводиться ряд заходів, спрямованих на залучення молоді до спорту, екологічне покращення водойм і території села, прибирання місць поховань, культурне й духовне збагачення населення без залучення бюджетних коштів. Ініціаторами відповідних заходів, як і має бути, є відповідний орган місцевого самоврядування та соціально відповідальні жителі села, які власними прикладом, силами й ресурсами показують пасивній більшості громадян, що час, коли «колгосп» має зробити, пішов у історію. Тому, користуючись нагодою, закликаю всіх жителів Макарівщини бути соціально відповідальними.

– Як історик за спеціальністю і як депутат районної ради, скажіть – на Вашу думку, чи має існувати в районі історичний музей? Чому районна влада нічого не робить для його, хоча б елементарної, підтримки?

– Макарівський історико-краєзнавчий музей за своїм типом є науково-освітнім закладом, що слугує широкій масі населення. Історичний профіль музею свідчить, що Макарівський музей збирає, вивчає і експонує матеріали про розвиток суспільства, визначні історичні події, героїчні битви і перемоги, а також знаряддя праці, пам’ятки побуту та культури. Зберігаючи величезні цінності, музеї історичного профілю ведуть широку науково-дослідницьку і освітньовиховну роботу. Краєзнавчий профіль, свідчить про те, що Макарівський музей збирає, зберігає, вивчає і експонує матеріали, що розповідають про природу, економіку, історію і культуру нашого краю. Заходи, пов’язані із реалізацією проекту «Непрості листи», є формою діяльності краєзнавчого музею, що підтверджує проведення Макарівським музеєм великої освітньої та виховної роботи.

– Наше інтерв’ю буде опубліковане напередодні Дня Незалежності, а тому Ваші побажання нашим
передплатникам та читачам до свята.

– Напередодні національного свята Дня Незалежності України бажаю колективу редакції газети «Макарівські вісті», усім читачам газети та жителям Макарівського району щастя, добра і злагоди, порозуміння і згуртованості, через які пролягає шлях до нового життя, до кращого майбутнього. Нехай невичерпним буде джерело віри, надії й любові до України!

– Дякую за спілкування.

– Дякую і Вам.

Спілкувався Віталій ГЕДЗ.

Tags: , , , , , , , , , ,

Залишити відповідь