День бібліотекаря

0

Хрещена подарувала мені «Букваря» на день народження в 4 роки, подарунок пролежав із літа до осені. Лише впоравшись із польовими роботами, мама почала навчати мене грамоти. Я опанувала азбуку за три тижні, і в чотири з половиною роки вже пристойно читала. В п`ять років мене записали в бібліотеку. З того часу (уже 63 роки!) я постійний читач нашої сільської бібліотеки.

«Латка» – так називалася перша книжечка,яку мені видали в бібліотеці. У ній розповідалося про кумедне цуценя з рудою плямою на спині. Відтоді я з головою поринула в книжковий світ. Із початкових класів захопилася науковою фантастикою; разом з героями Жюль Верна мандрувала морськими глибинами; начитавшись Зігмунда і Ганзелки, мріяла стати мандрівником; під впливом «Трьох мушкетерів» записалася на секцію фехтування в студентські роки. Читала скрізь і завжди, навіть з ліхтариком під ковдрою. «Данила Галицького» Антона Хижняка дочитувала при місячному сяйві, навчаючись у 9 класі.

«Робінзона Крузо» перечитувала кілька разів і кожного разу сприймала по-новому. В шкільні дитячі роки це була для мене розповідь про захопливі незвичайні пригоди героя Робінзона, а в юності – як приклад для подолання перешкод. А після 40 років, перечитуючи вже втретє, зрозуміла, що тут – духовне зростання героя і його роздуми над релігійними постулатами і що саме завдяки вірі в Бога та його допомозі Робінзону вдалося пройти всі випробовування.

Лоцманами у величезному морі книг були для мене бібліотекарі. Найперша, світла їй пам`ять, – Марія Петрівна Горохова: вона перевіряла, чи справді я перечитала всі ті книжки, які приносила в бібліотеку буквально на другий, третій день після того, як брала їх; спонукала писати відгуки на прочитані видання, малювати малюнки і брати участь у літературних іграх-подорожах.

Також і Олена Іванівна Коваль, і Марія Олександрівна Кромбет, які нині на заслуженому відпочинку. Зараз у Бишівській сільській бібліотеці продовжують їхню справу Леся Вікторівна Швидка та Світлана Михайлівна Дідушко. Книжковий фонд бібліотеки складає більше 18 тисяч книг і користуються ними понад 1000 читачів.

Хочу привітати всіх працівників бібліотек і читачів з Днем бібліотекаря, який відзначають в Україні 30 вересня. А завдячувати за це свято ми маємо моїй колишній однокласниці. Таня Алішаєва (за чоловіком Прокошева) жила зі мною по сусідству, її тато був начальником міліції, а мама – Зоя Констянтинівна – завідуючоюінфекційного відділення у нашій лікарні. На жаль, після розформування Бишівського району і приєднання його до Макарівського, сім`я Алішаєвих переїхала в Чорнобиль і наша дитяча дружба перервалася.

Лише через 50 років ностальгія привела Тетяну на вулицю її дитинства. Вона розповіла мені, що майже 10 років працювала в Міністерстві культури завідуючою бібліотечного відділу. Саме тоді задумалася Тетяна Миколаївна над тим, що в країні не відзначають День бібліотекаря і що доцільно було б відзначати його в день пам`яті мучениць сестер Віри, Надії, Любові та їх матері Софії, – адже ім`я Софія в перекладі з грецького означає – мудрість, а найкраще джерело мудрості – книги.

Свою пропозицію Тетяна Миколаївна Прокошева обгрунтувала й подала до Кабінету Міністрів і вже 14 травня 1998 року згідно з Указом Президента України був затверджений Всеукраїнський день бібліотек, який святкується 30 вересня. Отож, в цьому році відзначаємо 20-літній ювілей цього свята ерудитів.

«Найкращий подарунок – це книга», – говорили колись. Дуже подобається вислів: «Краще мати багату уяву, ніж бути багатим», а найкраще уяву розвиває читання. У 1990-х роках, по радіо часто звучали вірші Ганни Чубач. Намагалася купити в книгарнях її збірочки, але вони мені не траплялися. Нарешті,нещодавно в нашій бібліотеці мені дали збірку «Небесна долина», яку я читаю і перечитую. Ганна Чубач пише, ніби про мене – своїми словами описує мій внутрішій світ, мої думки, мої почуття. Тому свою вдячність поетесі висловлюю в таких рядках:

Я купаюся в розкошах Вашого слова

І на очі мої набігає сльоза –

То від Ваших віршів стрепенулася знову

І розправила крила моя грішна душа…

Користуючись нагодою, хочу побажа ти через газету «Макарівські вісті» Ганні Чубач та іншим українським письменникам творчих успіхів. Нехай їхні книжки наповнюють наші бібліотеки і багатьом читачам розширя ють горизонти пізнання світу, поглиблюють уяву, навчають правильно жити, надіятися, вірити і любити. Усіх бібліотекарів нашого району вітаю з їхнім професійним святом і бажаю щастя, здоров`я та багато цікавих книжок у бібліотеки.

Тетяна КРОМБЕТ.
с. Бишів.

Додати коментар