Макарівщина аграрна

0

З давніх давен Макарівщина славилась здобутками в сільському господарстві. Чого варті збір та переробка льону, рекордні врожаї картоплі, потужний тваринницький комплекс! Аграрії нашого району й надалі продовжують традиції наших предків.

Тепер основними галузями рослинництва є вирощування зернових культур, садівництво, ягідництво, грибництво. Основні галузі тваринництва – птахівництво, свинарство та скотарство.

В районі налічується 85,2 тис. га сільськогосподарських угідь, з них 31 тис. га перебуває в обробітку сільгосппідприємств. На території району зареєстровано 38 сільськогосподарських підприємств.

З них 19 господарств займаються вирощуванням зернових культур:

ТОВ «Агро-Холдинг МС» (здійснює свою діяльність у селах Андріївка, Бишів, Грузьке, Забуяння, Козичанка, Королівка, Мотижин, Липівка, Лишня, Фасова, Червона Слобода, Юрів, Ситняки);

ТОВ «АФ «Київська» (села Маковище, В. Карашин, Копилів, Людвинівка, Пашківка, Мар’янівка);

ТОВ «Агро-Ленд» (села Небелиця, Рожів, Яблунівка);

ПП «Альтернатива-Новий дім» (с. Вільно);

ТОВ «Добробут» (с. Чорногородка, Яблунівка, Мостище),

ПП «Макарів-Агробуд» (села Липівка, Наливайківка та Макарів).

Названі підприємства мають в обробітку більше 1000 га землі.

Такі господарства як СТОВ «Зоря» (с. Соснівка), ФГ «Агро-Ленд» (с. Рожів), ТОВ «АФ «Княжичі» (с. Новосілки), ТОВ «Полісся-2010», ТОВ «Полісся-2012» (с. Борівка), ТОВ «Інтердефагрі» (с. Юрів), ТОВ «Аграрні системні технології» (с. Соснівка), ТОВ «НТП Плюс» (с. Наливайківка, Забуяння), СТОВ «Агро світ фарм» (с. Королівка), ТОВ «САТ-АГРО» (с. Андріївка ), ТОВ «Базовий фактор» (с. Козичанка) мають в обробітку від 100 до 700 га.

Крім того, значної популяризації в районі набуває потужна садівнича галузь, зокрема ягідництво. ТОВ «Український сад», наприклад, здійснює свою діяльність у с. Вільно (96 га яблуневого саду), Бишівське ПрАТ «Вікторія» (10 га яблуневого саду), СПД Блажевський С.Д. (с. Пашківка), вирощує 10 га полуниці та 10 га яблуневого саду, ТОВ «Артель №1» (с. Небелиця), ТОВ СГП «Ферро» (с. Небелиця), ТОВ «Укртранссервісгруп» (с. Макар-Буда) – спеціалізуються на вирощуванні ягід.

На території ТОВ «АФ «Весна-2011», що знаходиться у селі Небелиця, утворено кластер, до складу якого входить 12 підприємств. Об’єднанню сприяло ряд факторів, а саме: спільна інфраструктура, реалізація готової продукції, збір ягід, пакування та попереднє охолодження, закупівля необхідних засобів виробництва, забезпечення трудовими ресурсами, надання послуг технікою, охорона насаджень.

Саме завдяки об’єднанню підприємствами досягнуто певної мети діяльності: ТОВ «ВЛТ Флора» отримало сертифікат Organic, ТОВ «Вайсбері» – сертифікат «Global Gap». Володарем такого ж сертифіката стало і ТОВ «Артель №1».

Однією з причин стрімкого розвитку садівництва є державна програма підтримки галузі. Так, протягом 2017 року за бюджетні кошти профінансовано видатки за фактично понесені витрати по КПКВК 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладання молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» у сумі 10 696 300 грн, у тому числі погашена кредиторська заборгованість за 2012 рік у сумі 1418600 грн, за 2013 рік – 4307900 грн.

Відшкодування отримали господарства: ТОВ «АФ «Весна-2011», ТОВ «Український сад», ПрАТ «Вікторія», ТОВ «Артель № 1», ТОВ «Вайсбері» і ТОВ СГП «Ферро».

З початку 2018 року два підприємства – ТОВ «АФ «Весна-2011» та ТОВ «Укртранссервісгруп» заявили про наміри в отриманні відшкодування за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними». Одне з названих підприємств уже скористалось своїм правом: документи наразі перебувають на розгляді в Мінагрополітики.

Слід зазначити, що аграріями ТОВ «Золоте ядро» (с. Бишів) закладено насадження такої перспективної культури, як горіх.

Два підприємства у районі займаються вирощуванням печериць – це ТОВ «Українські печериці» (с. Липівка) та ПП «Яблунівський виробничий комплекс» (с. Яблунівка).

Галузь тваринництва представлена у господарствах:

– ПП «Агроленд-1» с. Грузьке (вирощування свиней);
– СФГ «Бах і сім’я» с. Новомирівка (вирощування овець);
– ТОВ «Ясногородська страусина ферма» (с. Ясногородка);
– СФГ «Фортуна» с. Лубське (розведення коней, овець);
– ТОВ «Добробут» с. Чорногородка (ВРХ);
– ТОВ «АФ «Київська» с. Маковище (ВРХ);
– ТОВ ВВ «Світанок-Агро» с. Грузьке (вівці);
– ТОВ «Геозем-Макарів» (ВРХ).

Крім того, у районі здійснює свою діяльність потужне підприємство з розведення курей – ТОВ «Слов’яни» (с. Борівка), що є птахорепродуктором другого порядку за деякими кросами. Сучасне автоматизоване обладнання на цьому підприємстві дозволяє отримувати інкубаційні яйця високої якості та підвищує економічну ефективність ведення галузі птахівництва.

Виробництвом перепелиних яєць займається ТОВ «Агрокомплекс «Фенікс», що знаходиться в с. Новосілки.

Виробництво сирів займається підприємство ТОВ «Алдолат» (с. Юрівка). Не можна не згадати ТОВ «УкрЕкоХліб» (с. Мотижин), яке спеціалізується на виготовленні хлібобулочної продукції з пророщеного зерна без використання дріжджів.

Підсумовуючи сказане, слід зазначити, що аграрний сектор був і залишається провідною галуззю економіки району.

Олександр НЕЧАЙ,
начальник відділу агропромислового
розвитку Макарівської РДА.

Додати коментар