Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

Віталій Кулаковський про Петра Сиченка


Наприкінці цього тижня, на сторінках нашого видання ми писатимемо про Віталія Кулаковського, нашого землка, відомого історика. А на сайті, щоб ознайомити читачів поближче цією творчою людиною з’являтимуться його матеріали зі сторінок газети “Ленінська зоря”. І перший матеріал – своєрідний місток від Петра Сиченка до Віталія Кулаковського.

СТОГОЛОСА ГАМА ЗВУКІВ

Переді мною – три книжечки віршів для дітей – «Найсмачніше яблуко», «Куд-куди» і «Подякуйте землі», – випущені видавництвом «Веселка» в 1963, 1967 і 1974 роках. Вони невеличкі, мають по кілька сторінок і по десятку-півтора віршів. Та незважаючи на скромні розміри, ці збірки та вірші, опубліковані в періодичній пресі, поставили їх автора, нашого земляка, активного кореспондента «Ленінської зорі» Петра Панасовича Сиченка в ряди відомих дитячих письменників.

Заголовний вірш першої збірки «Найсмачніше яблуко» потрапив до багатьох збірників та хрестоматій, довго звучав на шкільних та клубних сценах, у дитячих яслах і садках. У цьому вірші немає менторського тону, нудного моралізування, надокучливих повчань, проте його моральний заряд до того вагомий, що однозначно його не оціниш. Всього-на-всього вісім рядків:

Раз питається Тиміш

У сусіда Віті:

– А яке з усіх смачніш

Яблуко на світі?

– Я по світу не ходив,

Але чув од мами:

З деревця, що посадив

Власними руками,

а який безмір матеріалу для виховування любові до рідної землі, до природи, до матері і зрештою – до праці!

Вірші Петра Сиченка допомагають прищеплювати дітям почуття соціалістичного патріотизму і пролетарського інтернаціоналізму, дружби, товариськості і взаємодопомоги; простоти, скромності і моральної чистоти; непримиренності о зазнайства, дармоїдства, нечесності – високі моральні якості, які притаманні свідомим будівникам комунізму.

Опріч багатого змісту й глибокого підтексту, закладеного в кожному рядку, вони вирізняються багатоголосою гамою звуків і кольорів, пластичністю, виразністю, розмаїтістю, одним словом – філігранною формою.

Крім віршів, Петро Сиченко опублікував спільно з автором цих рядків історичну повість, присвячену славнозвісній Коліївщині «Ой гук, мати гук» (головний її герой – уроженець с. Грузького Іван Бондаренко), низку оповідань та нарисів про героїчну боротьбу партизанів у роки Великої Вітчизняної війни проти гітлерівських загарбників.

Усе своє свідоме життя письменник присвятив навчанню й вихованню дітей. Три десятка років учителювання в школах Київщини (з них понад чверть віку у с. Ясногородці) за його спиною, сотні учнів, що залюбки слухали захоплюючі розповіді педагога на уроках російської мови та літератури, пішли в життя з серцями, виповненими любов’ю до художнього слова й усього прекрасного.

Коли їдеш автобусом з Києва до Ясногородки, обов’язково зустрінеш когось із його вихованців і почуєш запитання: «Ви до Петра Панасовича?» Почувши ствердну відповідь, запитувач безпремінно додасть: «Хворіє він зараз. Жаль… Дуже гарна людина». Дуже гарна людина. Ці слова – найкраща оцінка і невтомної трудової діяльності скромного, простого вчителя, і його творчого доробку, і його ставлення до жителів села, з якими зв’язав свою долю.

Хвороба змусила Петра Сиченка передчасно залишити школу, але він продовжує працювати. У день свого ювілею письменник сповнений творчих сил і чарівного натхнення. У видавництвах республіки включені до тематичних планів або чекають черги його нові збірки поезій (і не лише для малюків, а й для дорослих), повісті про партизанів, на столі лежить рукопис історичного роману про визвольну боротьбу українського народу проти соціально-економічного й національно-релігійного гноблення.

Побажаємо ювілярові невичерпної снаги, незгасного творчого неспокою, постійної уваги до його доробку широких читацьких кіл. Хай і надалі його палітра буде багатою й соковитою, а творчий шлях – широкий і безкінечний.

Нових Вам, Петре Панасовичу творчих злетів!

Віталій КУЛАКОВСЬКИЙ.

Tags: ,

Залишити відповідь