Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

Як виховати достойну людину


Макарів знову сколихнула неприємна подія, учасниками якої стали підлітки. Діти сповнені адреналіну на фоні вжитого алкоголю перетворилися на скалелазів, які вирішили підкорити вежу біля дитячої бібліотеки. На щастя, втрутилась поліція та представники громадських об’єднань, зусиллями яких ситуація вирішилася спокійно. Але могло бути зовсім інакше…

Так ось, про що я запитала себе: чому так? Чому діти шукають собі заняття вночі, ще й напідпитку? Чому такі розумні, люблячі, дбайливі батьки не цікавляться життям своїх дітей, або чому просто дозволяють вештатись ночами по вулицях? Хочу достукатися до їх сердець і розуму: хіба ж це можна бути настільки спокійними, або самовпевненими, що «нічого не станеться»?!

Давайте згадаємо, коли це можна було поводитися похамськи з старшими, педагогами, гуляти ночами, пити алкоголь на лавці, сидіти з цигаркою, смітити на дитячих майданчиках, розкидати шалупиння від насіння на тротуар, ставити ноги на лавку, де могла б присісти бабуся, дідусь вагітна жінка або дитинка?! Куди поділися елементарні правила поведінки, повага до себе та інших?!

Я думаю, ви – нинішні дорослі люди – згадали, як соромно було за всі ці вчинки, навіть коли тебе побачив хтось, навіть незнайомий. Чому ми виховані бути пристойними громадянами, самі ростимо не цвіт і надію нації, а її сором та занепад? Схаменіться, батьки! Придивіться пильніше до своїх дітей, допоможіть їм стати кращими, і самі ставайте кращими для них і разом з ними, тому що приклад вони беруть з нас. І якщо питання етичного виховання вирішується легше, то ось питання дитячого і підліткового алкоголізму це біда не лише для організму але й для життя в цілому.

Алкогольна залежність в юному віці небезпечніша, ніж у зрілому, в плані як фізіологічного стану, так і психологічного. Етап формування організму ще не завершений, і раптом стається втручання алкоголю в якості психотропного препарату.

Результати можуть бути трагічними:
– відбувається збій у роботі серцево-судинної системи, що найчастіше веде до тахікардії;
– підшлункова залоза змінює свою функціональну діяльність;
– порушується робота травної системи, що викликає такі захворювання, як цироз печінки і гепатит;
– виникає цукровий діабет у важкій формі;
– імунна система знижує свої захисні функції, тому підвищується сприйнятливість до інфекцій;
– підлітки у стані алкогольного сп’яніння ведуть безладний сексуальний спосіб життя, а це призводить до зараження венеричними захворюваннями;
– часто дівчата в такому юному віці не можуть виносити дитину, і згодом їм загрожує безпліддя.

Алкоголь істотно скорочує розумові здібності, погіршує реакцію, веде до проблем з органами дотику, слуху і зору. Присутність спирту в організмі розсіює увагу, не дозволяє сфокусуватися на виконанні навіть найпростіших завдань. Саме через це при регулярному розпиванні спиртного у підлітка вже у ранньому віці можуть початися проблеми з пам`яттю.

Водночас, із фізіологічними змінами підліток страждає від «вимикання» природних психологічних блокаторів. У стані сп`яніння він відчуває себе розкутим і щасливим. А якщо він знаходиться ще й в оточенні поганої компанії, то дані відчуття посилюються. Такий підліток відчуває труднощі з нормальною соціалізацією, не може без допомоги алкоголю перебороти зніяковілість або невпевненість в собі.

Зверніть увагу! Підлітки-алкоголіки відрізняються нервовими розладами, психічною неврівноваженістю. Вони стають грубими, роздратованими, неуважними, притупляється сприйняття будь-якого роду інформації. А у ставленні до рідних людей все частіше проявляють жорстокість, недовіру і підозрілість.

Не можна не звернути увагу й на кримінальні вчинки, скоєні у стані алкогольного сп’яніння!

Зрозуміло, що з цими проблемами потрібно боротися, лікувати дитину. Залякування, умовляння, взяття обіцянки не пити, шантаж і погрози, розмови – зовсім непотрібні і ненадійні методи, неправильні, з ними ви не отримаєте результату, а тільки зіпсуєте свої нерви і втратите дорогоцінний для вас і вашої дитини час.

…Майже завжди все починається дуже невимушено. Спочатку спиртне з’являється на столі під час святкувань та інших сімейних подій. Тому алкоголь являється безпосереднім атрибутом свята, який додає в організм відчуття радості та ейфорії.
Пізніше підліток тягнеться до алкоголю, щоб повернутися в стан свята і радості. Ще пізніше, щоб набути відчуття спокою і «відірватися» від проблем, що виникли в житті, психічної втоми або романтичних невдач. І так, потроху, наш підліток втягується і стає вживати алкоголь без особливої на те причини, по інерції. У сім’ях, де алкоголь вживається батьками систематично, у дітей майже немає шансів стати нормальними, повноцінними членами суспільства.

Звісно, не маловажним фактором в долученні до алкоголю є держава, яка дозволяє рекламувати алкогольні напої абсолютно скрізь. Телевізор, радіо, біг-борди, вітрини та вікна магазинів рясніють різноманіттям алкогольних напоїв. Продавці, які не задумуючись і не питаючи документів, продають омріяну пляшку 14 – 15-річній дитині.

Попри те, що алкоголь заборонено продавати неповнолітнім, а після 22.00 і всім загалом, – діти вживають спиртне. Хтось та й
продає це їм. Мабуть, у кожному куточку Макарівського району є місце, де можна купити алкоголь всім і в будь-який час доби. Це не новина, і діти про такі «точки» знають, тож ходять туди, у народі кажуть, – «як по свячену воду». А насправді – за випивкою. І з цією проблемою теж треба боротися, не чекати що продавці полюднішають, влада стане суворішою та пильнішою.

Давайте всі разом станемо уважнішими і, зіткнувшись з такою картиною, хоча б зробимо зауваження продавцю, або як найкраще, повідомимо потрібні органи про такий «гостинний» магазин. Не будьте байдужими: сьогодні продадуть спиртне чужій дитині, а завтра – вашій! А як відомо, чужих дітей на дорозі не буває, а життя – це дуже довга дорога, і куди вона поверне завтра, – нам невідомо.

Також не можу оминути своєю увагою навчальні заклади району. Вони, звичайно, не привчають дітей до алкоголю, але, як на мою думку, могли б проводити активнішу просвітницьку роботу на тему алкоголю та наркотиків. Я опитала кілька дітей з різних закладів Макарівського району і ситуація, на мій погляд, – дуже сумна, більшість дітей кажуть, що бесіди на тему згубних звичок проводяться вкрай рідко, або зовсім відсутні. Так, сьогодні на вчителів покладений великий об’єм роботи: навчити, перевірити, підготувити, заповнити та інше. Але педагог – це покликання, і воно зобов’язує бути уважним і турботливим.

Класні керівники – це люди, які бачать дітей 5 днів на тиждень і спроможні помітити зміни у поведінці своїх учнів. Вони повинні поговорити, спробувати виявити проблему, провести бесіду, повідомити батьків. Обов’язково!!! Все повинно бути коректно, як по відношенню до дитини, так і до батьків!!! Тому що завжди легше попередити, ніж виправляти.

Також батькам хочеться нагадати про ст. 184 Адміністративного кодексу України, яка передбачає, що вчинення неповнолітніми віком від 14 до 16 років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на батьків чи осіб, які їх заміняють, – від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, цією статтею передбачається адміністративна відповідальність батьків чи осіб, які їх заміняють, за вчинення неповнолітніми дій, що містять ознаки злочину, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом, якщо вони не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність. На зазначених осіб накладається адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Тому, я ще раз закликаю вас відкласти на другий план все і поглянути на своє чадо. Розумію, часто батьки не знають, як правильно пояснити дитині, що спиртне чи наркотики – це отрута, яка викликає залежність. Тому хочу процитувати поради Ольги Конюх, практичного психолога, завідувача психологічної служби Львівського національного університету імені І. Франка:
«У першу чергу в самих батьків повинне бути чітко сформоване ставлення до алкоголю та наркотиків, адже, якщо дитина спостерігає за щотижневими «п’янками», а пізніше батько чи мати садять своє чадо навпроти і розповідають, що алкоголь – це погано, то такі розмови залишаються лише словами. Не потрібно навмисно вести виховні бесіди, важливо просто розмовляти зі своєю дитиною про все, що її цікавить, слухати її думку, пояснювати та аргументувати свою. Роз’яснити, що таке залежність і чому це так небезпечно, що зловживають алкоголем та вживають наркотики люди, які, здебільшого, самотні і нещасливі, зрештою запропонувати альтернативу, допомогти дитині знайти власні зацікавлення та навчити вирішувати проблеми, а не втікати від них».

Олександра СМІРНОВА.

Tags: , ,

Залишити відповідь