Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

60 років у статусі «Селище міського типу»


30 грудня цього року виповнюється 60 років як наш рідний Макарів має статус «Селище міського типу». Думаємо, що сьогодні переважній більшості читачів буде цікаво почитати яким був Макарів у рік присвоєння йому такого статусу.

Уже понад десять років як закінчилася Друга світова війна, а Макарів продовжував чи то відновлюватися чи то розбудовуватися. 

Уже п’ять років як функціонувала нова будівля районної Ради депутатів трудящих, де розмістився виконком та його відділи: фінансовий, сільського і колгоспного будівництва, торгівельний та інші.

Очолював виконком районної Ради Тимофій Іларіонович Танцюренко. У 1956 р. відділи торгівлі та комунального господарства було ліквідовано, а на їх основі утворено районний комбінат комунальних підприємств. У цей же час закінчується будівництво приміщення Макарівського районного комітету КП(б)У, яке буде введено в експлуатацію вже у січні 1957 р.

Велику роботу по відбудові усіх галузей життя Макарова проводила сільська Рада депутатів трудящих. Вона здійснювала контроль за роботою промислових підприємств, дбала про впорядкування містечка. При Раді діяло 11 постійних комісій, в яких брало участь понад 100 депутатів. Саме з ініціативи Ради в 1956 р. у Макарові було завершено асфальтування доріг.

img_3457
Також у 1956 р. у Макарові функціонували колгоспи імені Кірова та імені Хрущова (голова – Андрій Миколайович Гріневич). Останній уже через рік буде перейменовано в «Комуніст». На колгоспних полях працювало 10 тракторів, у господарстві використовували 5 автомашин. Валовий збір зерна становив у 1956 році 5787 центнерів. Крім того, було вироблено 558 центнерів м’яса.

Того року прибутки всіх макарівських колгоспів становили 243000 крб., а оплата праці – 73 коп. за трудодень. Крім того, продовжували у Макарові свою роботу друга МТС (в майбутньому ввійде до складу Калинівської «Сільгосптехніки») та артіль імені Чкалова, яка незабаром стане основою Макарівського побуткомбінату.

У Макарові в цей період працював районний харчокомбінат, який знаходився у підпорядкуванні Київського облвиконкому. На території комбінату працювали такі цехи: консервно-переробний; ковбасний; кондитерський та хлібобулочний, що виробляли хлібобулочні вироби, пряники, цукерки, ковбасу, різноманітну плодовоягідну консервацію. Директором підприємства був О. Пустовойтов.

Там, де зараз знаходиться виробнича база ВУЖКГ по сучасній вулиці Пушкіна в містечку продовжував працювати Макарівський молокозавод.

img_3458У 1956 р. Макарівський районний військкомат переїхав до нового двоповерхового приміщення, що знаходилося на північних околицях населеного пункту. Керівником закладу був підполковник Слабинський. Приміщення, яке займав райвійськкомат було передане Макарівському медичному училищу (згідно з Наказом Міністерства охорони здоров’я України в Макарів було переведено Київське медичне училище № 2) і вже на початку грудня 1956 року було сформовано три фельдшерсько-акушерські групи в кількості 110 студентів.

У 1953 р. завершено будівництво районної лікарні, яку очолював хірург К.М. Зубков. Він був не лише талановитим хірургом, а й умілим керівником і добрим господарем. Це при ньому на території лікарні виріс чудовий парк з фонтанами, де бігали білочки і плавали лебеді в штучному озері. К.М.Зубков – дуже освічена людина, володів 8-а мовами, йому не потрібен був перекладач, коли лікарню відвідували численні зарубіжні делегації.

Функціонував у Макарові районний відділ міліції, у підпорядкуванні якого знаходилося районне бюро ЗАГС.

Станом на 1956 р. Макарівський районний державний архів розташовувався в окремому приміщенні по вулиці Б. Хмельницького, що належало раніше райвідділу міліції, займав 2 кімнати загальною площею 34 м, одна з яких – площею 26 м – використовувалася під архівосховище, інша – як робочий кабінет.

В архівосховищі було встановлено 160 погонних метрів стелажів, які повністю заповнювали документи. В архіві зберігалося 17607 од. зб. 130 фондів. У 1956 р. в закладі відбулася зміна керівництва А.О. Герасимеко передав свої повноваження Ю.М. Палієнку.

На 1956 р. вже третій рік у містечку функціонувала Макарівська автоколона, яка більшості мешканців відома під назвою – автопарк.

У 1956 р. закінчувалася електрифікація Макарова, а також доходило до кінця будівництво корпусів Міжколгоспного будівельного підприємства.

Освіту мешканці Макарова здобували в середній школі, а за книжками ходили до районних бібліотек для дорослих та окремо для дітей. У Макарові функціонував Будинок культури, а Макарівський народний театр на 1956 р. був одним з найкращих в Київській області. Ним керував режисер Г.С. Черешньов.

У Макарові виходила районна газета під назвою «Сталінський заклик», головним редактором якої був Г. Забзалюк.

Крім того, у містечку постійно зростало населення. За неповними даними (перепис буде проведено лише у 1959 р.) у Макарові мешкало понад 5000 осіб, і це було більше за показники 1939 р. Враховуючи, усі ці досягнення 30 грудня 1956 р. рішенням виконавчого комітету Київської обласної Ради депутатів трудящих № 981 «Про віднесення до категорій селищ міського типу окремих населених пунктів Київської області» Макарів отримав статус селища міського типу, а Макарівська сільська Рада отримала назву – селищна.

Віталій ГЕДЗ,
кандидат історичних наук.

Tags: , , , ,

Залишити відповідь