Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

Скарбники історичної пам’яті


«Кожна річ, що писанням утверджена,
не буде у забуття та невідання йти».
Данило Туптало.

Одним із головних напрямів роботи архівних установ є використання інформації документів, що зберігаються в архіві, піднапрямом якого є популяризація документів архіву. Розповісти про це і про інші аспекти діяльності ми попросили начальника архівного відділу Макарівської районної державної адміністрації Юлію Володимирівну КРАВЕЦЬ.

– Пані Юлія, як і чому архів популяризує документи, що має у своїх фондах?
– Тому, що саме таким чином можна показати значущість архівної справи та, певною мірою, і важливість, а також викликати інтерес в пересічного громадянина до архівних документів, до вивчення історії свого краю, свого власного родоводу.

– Багато років архівний відділ співпрацює з районною газетою, в якій веде рубрику «Сьогоднішній день в історії району», де у день виходу чергового номера «Макарівських вістей» публікуються відомості з архівних документів про минулі події, що відбулися в районі саме цього дня. Раніше, протягом кількох років велася рубрика «Пам’ятні події району» і щомісячно подавалися інформації з архівних документів, присвячені ювілейним подіям в житті району, підприємств, установ і організацій. Як Ви вважаєте, цього досить?
– Ні, на мою думку, щоб зацікавити різновікову громаду, публікацій в газеті замало. Тому, йдучи в ногу з новими технологіями та маючи веб-сайт архівного відділу, в 2013 році вперше спробували розмістити на ньому документальну on-line виставку. В листопаді того року до 70-ї річниці визволення Макарівського району від фашистських загарбників було розміщено документальну on-line виставку «Війні немає забуття».

На виставці експонується 30 фотокопій документів, що зберігаються у відділі, з 16 архівних фондів сільських рад Макарівського та колишнього Бишівського районів Київської області. Серед виявлених документів є дуже цікаві, наприклад, про перепоховання в селі Фасова мирних громадян, розстріляних фашистами за допомогу партизанам, списки розстріляних громадян сіл.

В 2014 році до 28-ї річниці Чорнобильської катастрофи розміщено документальну on-line виставку «Хроніка подій 1986 року в Макарівському районі на сторінках «Ленінської зорі», на якій експонується 25 фотокопій документів архівного фонду №25 «Редакція газети «Макарівські вісті» за 1986 рік. Це фотокопії статей, заміток, фотографій тощо про події, пов’язані з аварією на Чорнобильській АЕС, розміщених на шпальтах Макарівської районної газети «Ленінська зоря» в травні-вересні 1986 року.

Цього ж 2014 року до Дня Перемоги розміщено on-line виставку «Пишу Вам листа з 45-го». На виставці експонується 10 фотокопій документів трьох архівних фондів. Це копії листів з фронту, опубліковані на сторінках Макарівської районної газети «Стахановець» в 1945 році, та листів, адресованих Андріївській і Макар-Будській сільським Радам Макарівського району.

До Дня партизанської слави у вересні 2014 року розміщено on-line виставку «Пам’ять про минуле», на якій експонується 16 фотокопій документів архівного фонду № 1 «Макарівська районна рада»: списки партизанів Макарівського району, підтвердження про участь громадян району в партизанському русі, посвідчення до медалі «Партизану Вітчизняної війни», інформації селищних та сільських рад Макарівського району про наявність пам’ятників, братських могил партизанів.

У 2015 році до 70-ї річниці Перемоги над фашизмом у Європі на веб-сайті розміщено документальну on-line виставку «У граніті, в бронзі, у серцях». Це повідомлення, репортажі, замітки, розміщені на сторінках районної газети, про відкриття в Макарівському районі пам’ятників, пам’ятних знаків, меморіалів загиблим солдатам та землякам.

– А що зроблено в цьому напрямку в нинішньому, 2016 році?
– Цей рік став «рекордсменом» серед on-line виставок: підготовлено та розміщено на веб-сайті 4 документальні on-line виставки: до 30-х роковин Чорнобильської катастрофи – «На пам’ять не накладено табу» та «Спогади про Чорнобиль», до 20-річчя Конституції України – «Історія конституціоналізму в Україні у документах», до 25-ї річниці Незалежності України – «Наш шлях до Незалежності».

– Що саме експонується?
– На виставці «На пам’ять не накладено табу» експонується 18 фотокопій документів 8 архівних фондів. Це листи Макарівської районної Ради народних депутатів, накази голови Макарівського районного агропромислового об’єднання,
протоколи засідань та рішення Макарівської селищної, Новошепелицької, Куповатської сільських Рад народних депутатів, спільних засідань Дружнянської сільської Ради Бородянського району та Новошепелицької сільської Ради Чорнобильського району, Товстоліської сільської Ради Чорнобильського району та Липівської сільської Ради Макарівського району, Новошепелицької сільської Ради Чорнобильського району та Забуянської сільської Ради Макарівського району, Опачицької і Куповатської сільських Рад Чорнобильського району та Копилівської сільської Ради Макарівського району, Старошепелицької сільської Ради Чорнобильського району та правління і профспілкового комітету колгоспу імені Калініна, с.Новошепеличі Чорнобильського району, протокол засідання колгоспу імені 1 Травня, с.Опачичі Чорнобильського району, які висвітлюють події, що відбувалися в Макарівському та Чорнобильському районах у 1986 році, в перші кілька тижнів після аварії на Чорнобильській АЕС.

Ще одну незвичайну виставку було підготовлено теж до 30-ї річниці Чорнобильської катастрофи. Це виставка фотодокументів з мого особистого архіву – «Спогади про Чорнобиль». 26 квітня 2011 року в рамках проведення заходів до 25-ї річниці Чорнобильської катастрофи я та спеціаліст І категорії архівного відділу в складі делегації з Макарівського району відвідали місто Чорнобиль (ця поїздка була особливою і щоб поділитися враженнями від неї, треба розповідати окремо).

На згадку були зроблені фото міста, 35 з яких експонуються на виставці. До 20-річчя Конституції України на веб-сайті архівного відділу розміщено on-line версію підготовленої Державним архівом Київської області документальної виставки «Історія конституціоналізму в Україні у документах», на якій представлено 20 документів Центрального державного історичного архіву України, м. Київ, Центрального державного архіву вищих органів влади України, Центрального державного архіву громадських об`єднань України, Поточного архіву Верховної Ради України, Державного архіву Київської області.

До 25-ї річниці Незалежності України підготовлено on-line виставку «Наш шлях до Незалежності». На цій виставці експонується 18 документів архівного відділу. Це протокол та рішення Макарівської районної Ради народних депутатів за 1991 рік, замітки, повідомлення, звернення тощо, розміщені на шпальтах районної газети «Ленінська зоря» в 1990-1991 роках, що є документальним підтвердженням подій, які розвивалися в Макарові у зв’язку з проголошенням Незалежності України 16 липня 1990 року та 24 серпня 1991 року.

Протягом 2013-2016 років на веб-сайті відділу розміщено 9 документальних online виставок. Загалом на таких виставках, підготовлених архівним відділом, експонується 151 сканована копія документів та 35 фотографій з мого особистого архіву. Жоден документ, представлений на цих виставках, не повторюється.

– Скажіть, будь ласка, Юліє Володимирівно, чи й досі ці виставки є діючими?
– Так, всі. Їх можна переглянути на веб-сайті архівного відділу Макарівської райдержадміністрації (http://makariv-rda.archives.kiev.ua) у рубриці «Наші новини» за відповідний рік.

(Від автора: враховуючи певний досвід архівного відділу Макарівської райдержадміністрації з підготовки виставок, у тому числі on-line виставок, начальник архівного відділу Ю.В.Кравець з доповіддю «З досвіду виставкової діяльності архівного відділу Макарівської районної державної адміністрації» представляла архівні відділи районних державних адміністрацій Київської області у науково-практичній конференції «Виставкова діяльність архівних установ Київщини: досвід та перспективи», яка відбулася 22 квітня 2016 року в Бориспільській міській раді. 

Пізніше інформацію щодо проведення цього заходу було розміщено директором Державного архіву Київської області С.А. Каменєвою в науково-практичному журналі Державної архівної служби України, Українського інституту національної пам’яті, Інституту української археографії та джерелознавства імені М.С.Грушевського Національної академії наук України, Державного центру збереження документів Національного архівного фонду «Архіви України» (№2, 2016, березень-квітень) під заголовком – «Українська науково-практична конференція «Виставкова діяльність архівних установ Київщини: досвід та перспективи» (22 квітня 2016 р., м. Бориспіль)».

В статті директор Державного архіву теж схвально відгукнулася про виставкову діяльність нашого архівного відділу. Зокрема, вона наголосила, що «заслуговує на увагу практика використання під час підготовки виставок лише документів власних фондів архівного відділу, в переважній мірі – фондів сільських рад та редакцій районних газет, які є найбільш репрезентативними для досліджень історії сіл району»).

– Ви будете й надалі практикувати організацію таких виставок?
– Звичайно! І хотілося б готувати їх більше, насамперед через те, що експонування документів у такому форматі робить унікальні артефакти доступними для всіх.

arh_melnychuk

Завідувач Комунальної установи «Об’єднаний трудовий архів сільських та селищних рад Макарівського району» – Микола Олександрович Мельниченко.

Проте, в архівному відділі, який є другим в Київській області за кількістю документів та кількістю установ, документами яких комплектується, здійснюється щорічно ще ряд інших важливих заходів зі збереження вже наявних документів, поповнення власних фондів, консультативно-методичної діяльності, проведення перевірянь діловодства та архівів установ, виконання запитів громадян і установ тощо.

– Завершуючи рік, як правило, підсумовується робота, виконана за цей період. Що скажете з цього приводу?
– У 2016 році було прийнято на зберігання 1143 справи постійного зберігання та 71 справу з кадрових питань від 27 установ району, Макарівської районної, 2 селищних та 18 сільських виборчих комісій, проведено планове перевіряння 7541 справ 18 архівних фондів, що зберігаються у відділі, продовжено створення каталога з питань землекористування громадян та установ на території Макарівської селищної ради у паперовому вигляді і в електронній базі на веб-сайті відділу (на сьогодні в електронному каталозі 16660 карток, які мають загальний доступ); здійснено 14 комплексних перевірянь діловодства, роботи експертних комісій та ведення архівів установ, надано 85 консультацій працівникам діловодних служб та відповідальним за ведення архівів установ з різних питань діловодства та архівної справи, виконано 1039 запитів громадян і установ. Крім того, архівом організовано 5 виставок документів, в районній газеті «Макарівські вісті» протягом року розміщено 21 публікацію про визначні дати в історії району та проведено ще ряд інших заходів.

arh_moyseenko

Бухгалтер Комунальної установи «Об’єднаний трудовий архів сільських та селищних рад Макарівського району» – Надія Михайлівна Мойсеєнко.

– Ви здійснюєте особистий прийом громадян?
– В межах компетенції. В нинішньому році на особистому прийомі у спеціаліста відділу з питань надання відомостей з документів побувало 567 громадян, читальний зал відвідало 38 користувачів, яким видавалося в користування 340 справ.


– Щоб архів працював, як злагоджений механізм, одного бажання мало, потрібна тісна співпраця, розуміння однієї мети членів колективу?

– Хоча колектив у нас і невеликий (всього 2 працівники), проте намагаємося всі питання вирішувати спільно, щоб процес збереження історії району не зупинявся і громадяни, котрі звернулися у відділ, залишали його з позитивним результатом та гарним настроєм.

Тому в переддень професійного свята хочу подякувати за роботу спеціалісту архівного відділу Любові Михайлівні Зінченко, а також привітати та побажати всіх гараздів колегам – працівникам Комунальної установи «Об’єднаний трудовий архів сільських та селищних рад Макарівського району» – Миколі Олександровичу Мельниченку і Надії Михайлівні Мойсеєнко.

Щиро зичу всім успіхів, невичерпної енергії, натхнення та нових звершень у повсякденній праці на благо нашої Вітчизни, міцного здоров’я, благополуччя і щастя в родинах!

– Колектив «Макарівських вістей» радо приєднується до Ваших слів і теж вітає всіх, причетних до архівної справи працівників, а також Вас, Юліє Володимирівно, зокрема з професійним святом! Зичимо успіхів і всього найкращого в особистому житті!

Спілкувалась Тетяна ЯСИНЕЦЬКА.

Tags: , , , , , , , , , ,

Залишити відповідь