Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

Купити будинок? Збудувати?


Питання нерухомості ніколи не втрачає своєї актуальності. Люди потребують даху над головою, і тому все частіше беруться будувати власне житло. Звісно, є й такі, хто визнає лише багатоквартирні будинки, тому вони купують квартири, інші ж не хочуть витрачати сили на будівництво і обирають уже готові будинки. А як щодо тенденцій на ринку нерухомості у нашому районі? Про це мені розповіла директор агенції нерухомості у смт Макарів Тетяна Логінова.

– На сьогодні в Макарівському районі попитом користується житло у Калинівці, Ясногородці, Мостищі, Яблунівці, Новосілках, Лишні, Осиковому, Березівці, Копилові, Андріївці, Липівці, – зауважує пані Тетяна. – Люди обирають ті населені пункти, у яких зручна інфраструктура, залежно від цього фактору коливається і ціна.

Звичайно, купівлеспроможність у людей дуже впала за рахунок нестабільної ситуації в країні. Сьогодні всі скоріше купують готові будинки, ніж будуються самі. У Макарові та районі тенденція до зниження купівлі нерухомості пов’язана з тим, що у людей немає зараз вільних грошей. Той же курс долара не зовсім впливає на цей процес, адже усе вже заздалегідь рахується в доларах, тому гривня як валюта у сфері нерухомості практично не рахується. Разом з тим, людям потрібне житло, але ж бачимо проблему в іншому – нових житлових будинків практично немає, тобто первинний ринок майже відсутній.

У нових будинках вартість житла складає близько 500 доларів за м2. Якби у районі, та й у самому Макарові був вибір нових квартир та будинків, то, можливо, ціна на об’єкти вторинного ринку знизилася ще більше, ніж це є зараз. Але, на жаль, ніхто нічого не будує, немає інвесторів, що хотіли б вкладати гроші в такий проект, адже не відомо, як житло в ньому буде продаватися, та й чи буде взагалі.

Якщо говорити про земельні ділянки, то середня ціна землі по Макарову та району – 500 доларів/сотка. Але покупці вимагають, щоб земельні ділянки були з асфальтованим під’їздом, підведеним світлом і газом. В принципі, купити землю можна вже і за 250 доларів (як, наприклад, в районі цегельного заводу в Макарові). Користується попитом оренда ділянок під ОСГ, яку можна оформити на 7 років. Але, даючи землю в оренду, треба уважно читати договори, зокрема, слідкувати за тим, щоб договір можна було розірвати у односторонньому порядку.

За 40 000 доларів можна купити будинок площею 90 м2, і вже наступного дня в нього заселитися та жити. А за 55 000 доларів – двоповерховий будинок площею 113 м2. Враховуючи собівартість будматеріалів, власних нервів та часу, витраченого на будівництво, можна сказати, що приблизно стільки ж коштує побудувати будинок з нуля. Кошторисна вартість для будування будинку на сьогодні – 350-400 доларів за м2. Але потрібно ще ж купити землю, провести до будинку світло та газ. Якщо зауважити ці нюанси, то вартість вашої новобудови і готового будинку приблизно однакова.

У той же час, якщо брати ситуацію з продажем квартир, то однокімнатну можна придбати приблизно від 12 до 15 000 доларів. Двокімнатна, в свою чергу, коштуватиме від 20 до 28 000, а трикімнатна – до 35 000. Звісно, що люди виставляють і за вищою ціною.

Разом з тим, на сьогодні дуже багато людей знімає житло. Я думаю, що на їх місці купила би квартиру, наприклад, в іпотеку, адже ті гроші, які люди платять за оренду квартир, вони можуть вносити у якості її погашення. Таким чином, через певний період часу у них вже буде власне житло. Однак, бачимо тенденцію банків до збанкрутування, а також ті великі відсотки, які вони накладають на своїх клієнтів. Зручніше, якщо у вас вже є певні кошти, бо можна взяти іпотеку на менший строк (наприклад, на рік чи два). Тоді, швидко її виплативши, людина повноцінно має житло.

Якщо ж подумати, що вигідніше – будувати чи купувати житло, то кожен, на мою думку, має вирішити сам. Деякі хочуть одразу зайти в будинок і жити, інші ж, маючи кошти, побудувати будинок саме так, як вони його бачать. Звичайно, вигідно будуватися, коли є земельна ділянка, фінанси та час. Тоді можна не залежати від того, що вам пропонує ринок, і такий варіант для багатьох виявляється ключовим.

Юлія ЗВЄРЬКОВА.

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Залишити відповідь