Go to ...

Макарівські вісті

«Все приходить у свій час для тих, хто вміє чекати». Оноре де Бальзак.

RSS Feed

Коли в селі немає згоди …


Висипи на шкірі, утруднене дихання, запаморочення – такі симптоми для мешканців вулиці Набережна (Чапаєва), що у селі Андріївка, стали звичним явищем. Люди втомилися від нападів хвороб, чадного газу місцевих заводів, тому й вирішили розібратися, у чому ж, власне, причина їхніх негараздів? 10 серпня на зібранні громади вулиці вже вкотре було підняте питання про закриття підприємств, що, на думку людей, забруднюють навколишнє середовище. Ось що ми почули:

Представник ТОВ «Карбон-Трейдінг» Олексій Гончар:
– Чомусь, коли йдеться про заводи, які займаються виробництвом деревного вугілля, люди бачать у цьому лише негативне. Одразу зазначу – наше обладнання – інноваційне, розроблене в Україні, ми власноруч створили його і маємо всі документи стосовно нього. Коли ми ставили завод, зробили усе згідно із стандартами для обладнання – 500 метрів від жилого приміщення. Під час замірів були присутні і всі відповідні служби, тож з ними ці заміри ми й проводили.

Нормативні документи на виробництво у нас також є. Хочу сказати, що збудниками хвороб місцевих жителів можуть бути не лише так звані «шкідливі викиди заводу», як вони стверджують, але і шкідливі звички, і діяльність інших підприємств, що працюють тут. Тож для того, щоб розібратися у всьому, потрібно викликати незалежних експертів, які б внесли ясність щодо цього питання.

Юлія Германчук, мешканка Андріївки, активістка:
– Ми живемо у гарному селі, хочемо тут жити, працювати, але вже півтора роки воюємо за одне і те ж – не дає вільно дихати завод, який знаходиться за городами в людей, і підприємство по виробництву пелетів, яке нещодавно, півроку тому, відкрилося. Люди повулиці Набережна (Чапаєва) почали скаржитися на самопочуття, висипи на шкірі, запахи смердючого диму. Ми та наші діти живемо, як кажуть, куди вітер поверне – якщо в інший бік, то добре, якщо у наш – ми пропадаємо. Особливо, коли було дуже жарко, ми навіть не могли порятуватися від спеки, у холодку, на вулиці адже в повітрі літав запах диму і чаду. Вважаю, що винна у всьому влада, яка таке допустила (зокрема, і сільські голови, адже вони – господарі в селі!).

Як вирішити це питання? По-перше, не робити жодного кроку назад і контролювати дії тих представників влади, які взялися за це відповідати.

andr2Заступник голови районної ради Олександр Цисаренко:
– Наразі у представника заводу є усі потрібні для такої діяльності дозволи, в тому числі й на забруднюючі викиди. Особисто я б радив людям запросити також інших місцевих підприємців, що працюють тут, зокрема і того, який робить пелети і вперто не йде на контакт з громадою, адже мешканці Андріївки ще остаточно не з’ясували, хто головний винуватець. Якщо і цей підприємець надасть відповідні дозволи, означатиме, що йому нічого боятися. А оскільки він мало не переховується від місцевих, очевидно, і приховувати йому є що!

Також раціональним рішенням буде викликати незалежну експертну комісію, що зможе «пролити світло» на ситуацію. Закрити це чи інше підприємство районна рада не може, адже для цього вона не має відповідних повноважень – договір оренди укладений з приватним підприємством. Якщо ж виявиться, що підприємство безпечне для здоров’я, було б добре, аби завод зареєструвався за місцем виробітку і податки йшли в бюджет села. Тоді це підприємство приносило б користь і для громади.

Депутат районної ради Наталія Сидоренко:
– Коли від громади надійшло перше звернення, було зроблено запити в усі інстанції. Надійшла відповідь: зробити технічну документацію для ТОВ «Карбон-Трейдінг». Під час першої скарги в Андріївці не було підприємства з виготовлення пелет. Згідно з відповідями від санстанції, ТОВ «Карбон-Трейдінг» заборонили працювати, допоки не буде розроблена проектно-технічна документація, що й було зроблено.

Тепер як депутат, збираю підписи мешканців села і разом ініціюємо обстеження всієї вулиці Набережна (Чапаєва) з метою встановлення причини захворювання людей, адже скарги надходять від жителів лише по ній одній. Закрити завод ми не можемо, однак, збираємось зробити нові запити до різних структур. Якби районна рада давала згоду на відкриття заводу, ми б могли впливати, але, на жаль, з нами жодного погоджування не було.

Анатолій Кибукевич, Андріївський сільський голова:
– Відкривати чи закривати завод – не в компетенції сільського голови, що я одразу й хочу зазначити. У представників є усі необхідні дозволи. Вже багаторазово були звернення до різноманітних інстанцій, але, як ви бачите, безрезультатно. Написали до Департаменту екології при обласній адміністрації – чекаємо на відповідь звідти. Як би там не було, а в людей одна думка: всі біди від того, що заводські труби димлять! А власники підприємства кажуть: «Нічого шкідливого там немає». Я дивився документи – усі дозволи на місці.

Що маю робити? І збираємось вже не вперше, піднімалося це питання кілька сесій тому, і з людьми їздили на цей завод, вони мали змогу перевірити обладнання, і начебто все було гаразд, а через пару місяців історія повторилася. Хотілося б, щоб це питання вирішилося, люди не хворіли, і в селі запанував спокій.

Юлія ЗВЄРЬКОВА.

Tags: , , , ,

Залишити відповідь